Thursday, 10 January 2013

Din strainatate

Chiar imi doresc sa citesc cartea asta, insa, din nefericire, nu am gasit-o in format e-book:
The Shadow Reader (McKenzie Lewis #1)
by
There can only be one allegiance.
It’s her time to choose.


Some humans can see the fae. McKenzie Lewis can track them, reading the shadows they leave behind. But some shadows lead to danger. Others lead to lies.

A Houston college student trying to finish her degree, McKenzie has been working for the fae king for years, tracking vicious rebels who would claim the Realm. Her job isn’t her only secret. For just as long, she’s been in love with Kyol, the king’s sword-master—and relationships between humans and fae are forbidden.

But any hope for a normal life is shattered when she’s captured by Aren, the fierce and uncompromising rebel leader. He teaches her the forbidden fae language and tells her dark truths about the Court, all to persuade her to turn against the king. Time is running out, and as the fight starts to claim human lives, McKenzie has no choice but to decide once and for all whom to trust and where she ultimately stands in the face of a cataclysmic civil war.(less)

Tuesday, 8 January 2013

Recenzie "Juramant de sange" de Richelle Mead

 Acesta carte este ce-a de-a doua pe care am citit-o pe 2013. Prima a fost volumul trei din AV, iar aceasta este volumul 4. Ce pot spune ? Mi-a placut ! Foarte foarte foarte mult. Nici nu se compara cu noile aparitii, ca Nascuta la miezul noptii sau alte d-astea.

In primul rand, mi-a placut sa vad ca Rose este pe cont propriu. Prea mult timp a fost inconjurata de celelalte personaje, care devenisera chiar agasante, asa ca ea a pornit in Rusia, in cautarea strigoiului Dimitri, cu scopul de a-l ucide. Ea voia sa-i ia viata pentru ca ea, impreuna cu Dimitri, facusera in trecut un fel de juramant, prin care isi promiteau unul altuia ca daca vor ajunge vreodata strigoi, sa faca tot posibilul ca sa omoare persoana respectiva.

  Ajunsa in Rusia, Rose incearca sa-l gaseasca pe Dimitri, dar initial nu are prea mult succes. Din fericire, cu banii sta mai mult decat bine, aici venind ajutor de la Adrian. Altceva mai pot spune ca autoarea a avut o idee geniala sa ne mai tina la curent si cu ceea ce se intampla la Academie, prin intermediul legaturii dintre Rose si Lissa. Acolo, nu e totul lapte si miere, pentru ca Lissa se poarta din ce in ce mai ciudat: bea, se poarta ca si cum nu ar mai fi ea insasi si pur si simplu nu mai erg lucrurile bine. Apropo, la Academie au aparut personaje noi: o fata Avery, un nou director Lazar si gardienii lui Avery - care apropo este si noua prietena a Lisssei.

 Dar nici in Rusia lucrurile nu se lasa mai prejos, toate fiind declansate de prezenta lui Sydney, o Alchimista. Rolul Alechimistilor este sa protejeze oamenii si dhampirii, si sunt foarte tari - au tot felul de potiuni si de vraji si sunt extraordinari. Rose nu isi pierde antrenamentul de ucis strigoi, si se apara chiar foarte bine, insa uneori si-o mai ia: tocmai asa ajunge in Baia, orasul natal al lui Dimitri,unde este dusa tocmai la familia Belikov sa fie ingrijita ! Ce mai coincidenta !

Familia lui Dimitri : surorile sale si mama si bunica sunt cu totii placuti, insa m-a surprins ca desi nu au soti, fetele alea sunt deja gravide(nu toate, dar 2 din 3). De asemenea, Rose mai face cunostinta cu misteriosul, dar periculosul Abe ( cand am aflat adevarul despre el nu mi-a venit sa cred ). In fine, Sydney nu sta acolo o vesnicie si pleaca imediat dupa ce Rose le spune tuturor ca Diitri este strigoi, si are loc o inmormantare. Dupa aceea, Abe si tot felul de alte persoane incearca sa o indeparteze pe Rose din Baia, spunand ca locul ei nu este acolo, insa oricat de tentant ar fi sa locuiasca cu familia lui Dimitri, ea pleaca impreuna cu o gasca de dhampiri nejurati,adica care nu au insemnul de gardieni , cu scopul de a ucide cat mai multi strigoi si de a-l gasi pe Dimitri. Cu una cu doua, Rose chiar se intalneste cu Dimitri, si cand e sa-i dea lovitura de gratie, aceea care este menita sa-l ucida, ezita. Chiar asa ea ajunge in capitivitate, pe o mosie de-a unei strigoaice bogate si puternice.

 Nu mi-a mai placut deloc de Dimitri. Absolut deloc. Este mult mai rece, mai rau, si profita de Rose. Asta a fost picatura care a umplut paharul. Oricum, faza e ca daca in trecut era prea Super-Erou, acum Rose a decazut total: oribita de iubire, se lasa tinuta in captivitate de strigoiul Dimitri, care incearca din rasputeri sa o convinga sa i se alature - ca strigoi. Ratiunea protagonistei este total umbrita de iluziile induse de muscatura lui, de endorfinele care o fac sa fie tot timpul drogata.

 Daca va face alegerea potrivita, ce se va intampla, daca va scapa de noul Dimitri, si tot restul, mai ales deznodamantul - ce se va alege de prietenia dintre ea si Lissa - sau daca il omoara pe Dimitri veti descoperi cititnd cartea. Merita fiecare banut.

NOTA: 5/5

Vand, vand, vand !

Am scos niste carti la vanzare ... Uitati ce ofer :

Povestile unei inimi de Diana Florina Cosmin - 17 lei
Nu toate cartile din poza se pun. Doar cele enumerate in stanga

Captiva + Ritualul de L.J.Smith  - 13 lei

Sovaire de Maggie Stievater - 20 lei

Fantoma de L.J.Smith - 25 lei

Aleea intunericului de Rachel Caine - 23 lei

Jocurile foamei  1 - 27 lei

Sfidarea de Suzanne Collins - 27 lei

Revolta (editie cartonata ) - 27 lei

Revolta (editie de chiosc) - 19 lei

Contact la madison97madi@yahoo.com Taxele postale sunt sunportate de cumparator.

Saturday, 5 January 2013

Recenzie "Atingerea umbrei " de Richelle Mead

Volumul trei din seria "Academia Vampirilor", si totodata prima carte citita de mine cu ocazia inceputului acestui nou (si speram ) frumos an, 2013, este, pur si simplu fenomenala. Acum cateva zile am lasat un anunt pe blog : va rog sa-mi recomandati nsite carti bune de citit, si mai toata lumea a zis "Academia Vampirilor" , asa ca, m-am intrebat : de ce nu ?

Ei bine, nu  m-am inselat. "Atingerea umbrei" a fost mult mai buna decat "Jurnalele vampirilor", depasind fara probleme "Micutele mincinoase" sau alte serii aparute de curand la Leda. Este greu de comparat cartea cu una mai buna, deoarece, din punct de vedere al concurentei,aceasta este zero la nivelul pe care il are.

Revenind, Rose, protagonista, o luptatoare inrainta, plina de sentimente contradictorii, totodata frumoasa, desteapta, onesta, devotata, si total indragostita de Dimitri - dhampirul in varsta de 24 de ani - are de infruntat noi peripetii de-a lungul acestui volum. Mi s-a parut mult mai reusita cartea comparativ cu volumele 1 si 2. Evolutia personajelor iti da o senzatie placuta - parca asisti ca privitor la viata lor de 5-6 ani, cu toate ca nu a trecut atat de cand ai inceput cartea. Acum, sentimentul care te invaluie cand dai primele 20-30 de pagini este de tristete, durere, melancolie, cauzate de episondul trecut in care a murit Mason. Desi e primavara, si practic totul se trezeste la viata, prinzand noi radacini, cu Rose nu e la fel. Are niste teorii bizare, deduse din investigatiile ei pe urma trecutului lui Vladimir si a Annei, care au fost si eu atinsi de umbra, asa cum sunt ea si Lissa. Ideea e ca o data de Lissa isi face vrajile de tamaduire, toata energia negativa ajunge la Rose, care, cu una, cu doua, devine din ce in ce mai nebuna. Plus ca incepe sa aibe vedenii cu Mason.

  La Academie, fiind in anul terminal, Rose se mai lupta si cu niste teste de aptitudini, menite sa o faca un gardian din ce in ce mai bun pentru Lissa. Ideea e ca acum este gardian pentru iubitul Lissei, Christian. Regret sa o spun, insa asa-zisa ei prietena, Lissa, mi s-a parut extrem de egoista. Mereu se bazeaza pe Rose. Mereu ea e presus prietenei ei. Si totusi ... din aceasta cauza ( care m-a facut sa o urasc la Lissa ) Rose ascunde cam totul de ea. De la teoriile cu energia negativa care ii cauzeaza tot felul de stari de furie si suferinta, la relatia dintre ea si Dimitri, la fantoma lui Mason si multe alte secrete.
Apoi, mai multi copiii, - n-au si ei ce face - din Academie au facut un fel de grup, care se cheama "Mana", iar membrii participanti trebuie sa aibe puterea de constrangere. Oricum, acesti prosti, care au inventat grupul lor idiot, vor fi cauza datorita careia strigoii vor ataca Academia.

  Intre Rose si Adrian nu a fost mare lucru. Adrian este total si pana peste cap indragostit de ea, insa inima lui Rose ii apartine lui Dimitri, iar momentele romantice dintre ei m-au emotionat, mi-au ajuns pana la inima.
   Ah, si am uitat: ei au mai participat la procesul lui Viktor Dashkov, ala care a incercat sa-i omoare in volumul precedent.

Din toate punctele de vedere, cartea mi-a placut la nebunie. A fost atat de bine proportionata din  punct de vedere al actiunii, al intrigii, al romantismului, incat m-a lasat fara cuvinte, pentru ca in secunda urmatoare sa am o avalansa de trairi si sentimente pe care vreau sa vi le impartasesc.A meritat! Intr-adevar, a fost o care impecabila !

Nota: 5/5 + + +

Wednesday, 2 January 2013

Castigator concurs de Craciun + un nou look

 Ei bine, am ales castigatorul concursului de Craciun. Si ghici cine e ?

Alin Benea , te rog sa-mi trimiti datele tale pe adresa madison97madi@yahoo.com , pentru a-ti expedia premiul castigat.

Mai mult, voiam sa va urez un an nou plin de bucurii si impliniri, sa fiti cei mai fericiti si sa fiti sanatosi. Va place noul look al blogului ? Am muncit o gramada pana lam ales - multumesc Rose, ma bucur ca iti place !


Tuesday, 1 January 2013

Recenzie "Wanted" de Sara Shepard

"Wanted" este volumul noua din seria "Micutele mincinoase". Am citit "Wanted" destul de repede, deoarece este plina de suspans, mister si actiune.

  Mi-a placut foarte mult ca nu se pierde timpul inutil cu descrieri sau alte cele, ci incepe chiar cu o intriga teribil de interesanta: mama lui Alison cheama toate persoanele din Rosewood, inclusiv reporterii, televiziunea, pentru o declaratie de-a dreptul socanta: le-o prezinta pe Courtney, fiica ei, sora lui Alison.

   Dar totusi, aceasta Courtney parca are ceva aparte: niste ochii albastrii precum cerul intr-o zi de vara fara nori, un zambet sexy, par blond, lung, dar parca ai mai vazut-o undeva. Sa fie poza fetei aleia de pe cutiile de lapte de acum cativa ani? De ce e atat de cunoscuta?  Pentru ca aceasta Courtney este sora geamana a lui Alison DiLaurentis.

 Iar cele 4 micute mincinoase, puse in acesta situatie socanta, sunt nevoite sa se acomodeze atmosferei. Dar totusi, este atat de ciudat, avand in vedere ca asemanarea dintre cele doua fete - Alison si Courtney - este evidenta. Revenind, fetele se imprietenesc cu Courtney treptat: Hanna si cu ea se razbuna pe Kate, Spencer si cu ea discuta vechi dileme, si ceea ce iese este destul de interesant, Emily se indragosteste din nou de ea, si Aria ... ei bine ea refuza initial sa aibe incredere in ea - si ce intuitie buna are Aria !

Oricum ar fi, stiti cum e: Cei care uita trecutul sunt condamnati sa il repete . Nu voi intra in detalii, insa sunt foarte multe dezvaluiri in care iti vine sa citesti din nou si din nou si din nou pasaje, capitole intregi, pentru ca aceasta poveste are atat de multe chichite si cheite care deschid usi. Intrebarea este, totusi: oare vrei sa afli ce se afla in spatele unor usi inchise?

  Cu una, cu doua, actiunea din carte este buna la final. Pana atunci o poti numi actiune, insa mie nu mi se pare: este acel tam-tam al secretelor - pe care il ador - insa pe care nu il pot numi actiune, cat intrigi. Iar in privinta personajelor: ele evolueaza din ce in ce mai frumos. Punctul culminant este total neasteptat. Total !

Nota: 4.5 /5

O idee ?

 Tocmai am terminat de citit: Destroy me de Tahereh Mafi, care a fost OK, si am incercat sa ma apuc de Evernight de Claudia Gray, Inceputurile de la Jurnalele lui Stefan, insa nu ma prind deloc.


Asa ca va rog, daca aveti timpul necesar si cheful, sa=mi lasati intr-un comentariu la aceasta postare un titlu sau mai multe decarti pe care sa le citesc. Si sa fie bune. Pur si simplu nu am nicio idee...