Showing posts with label Sara Shepard. Show all posts
Showing posts with label Sara Shepard. Show all posts

Tuesday, 1 January 2013

Recenzie "Wanted" de Sara Shepard

"Wanted" este volumul noua din seria "Micutele mincinoase". Am citit "Wanted" destul de repede, deoarece este plina de suspans, mister si actiune.

  Mi-a placut foarte mult ca nu se pierde timpul inutil cu descrieri sau alte cele, ci incepe chiar cu o intriga teribil de interesanta: mama lui Alison cheama toate persoanele din Rosewood, inclusiv reporterii, televiziunea, pentru o declaratie de-a dreptul socanta: le-o prezinta pe Courtney, fiica ei, sora lui Alison.

   Dar totusi, aceasta Courtney parca are ceva aparte: niste ochii albastrii precum cerul intr-o zi de vara fara nori, un zambet sexy, par blond, lung, dar parca ai mai vazut-o undeva. Sa fie poza fetei aleia de pe cutiile de lapte de acum cativa ani? De ce e atat de cunoscuta?  Pentru ca aceasta Courtney este sora geamana a lui Alison DiLaurentis.

 Iar cele 4 micute mincinoase, puse in acesta situatie socanta, sunt nevoite sa se acomodeze atmosferei. Dar totusi, este atat de ciudat, avand in vedere ca asemanarea dintre cele doua fete - Alison si Courtney - este evidenta. Revenind, fetele se imprietenesc cu Courtney treptat: Hanna si cu ea se razbuna pe Kate, Spencer si cu ea discuta vechi dileme, si ceea ce iese este destul de interesant, Emily se indragosteste din nou de ea, si Aria ... ei bine ea refuza initial sa aibe incredere in ea - si ce intuitie buna are Aria !

Oricum ar fi, stiti cum e: Cei care uita trecutul sunt condamnati sa il repete . Nu voi intra in detalii, insa sunt foarte multe dezvaluiri in care iti vine sa citesti din nou si din nou si din nou pasaje, capitole intregi, pentru ca aceasta poveste are atat de multe chichite si cheite care deschid usi. Intrebarea este, totusi: oare vrei sa afli ce se afla in spatele unor usi inchise?

  Cu una, cu doua, actiunea din carte este buna la final. Pana atunci o poti numi actiune, insa mie nu mi se pare: este acel tam-tam al secretelor - pe care il ador - insa pe care nu il pot numi actiune, cat intrigi. Iar in privinta personajelor: ele evolueaza din ce in ce mai frumos. Punctul culminant este total neasteptat. Total !

Nota: 4.5 /5

Thursday, 27 December 2012

Recenzie "Heartless" de Sara Shepard

Am primit "Heartless" in dar de Craciun, si, ei bine, am fost cea mai fericita. Daca nu stiati, Heartless este volumul 7 din seria Pretty little liars, care momentan nu a aparut in Romania, desi dupa parerea mea, in ritmul asta, prin 2014-2015 va aparea, asa ca mai aveti de asteptat daca vreti varianta romaneasca.

  Heartless a fost un roman complex din toate punctele de vedere. M-a lasat fara cuvinte la sfarsit. A fost atat de reusit ! Incomparabil mai bun decat Wicked ( cel mai slab dupa parerea mea) sau Unbelievable si Killer ( cele mai reusite de pana acum). Misterele sunt tot mai aproape de radacina, si cele patru protagoniste incearca din rasputeri sa ajunga la ele - si sa incheie sarada .

   In primul rand, noul/ noua "A" le da batai mari de cap. Dupa ce ca padurea de langa casa lui Spencer a luat foc( cineva in mod intentionat i-a dat ), si Emily a proclamat ca a vazut-o pe Alison, nimeni din intregul Rosewood nu le mai crede. La faza asta nu am putut decat sa o numesc pe Emily incredibil de proasta, si la fel a crezut si Spencer.  Iar cele 4 fete au primit, din partea Rosewood-ului porecla de "Micutele mincinoase". Revenind la "A" - acesta le tot da indicii care nu le ruineaza- inca - viata, ba chiar parca le ajuta sa descopere mai usor misterul mortii lui Alison, asa zisa nopate de 20 iunie.

    Si tocmai asa fiecare fata pleaca pe pista ei in dezlegarea misterului. Si sa incepem cu Aria: Ea are un nou iubit, si acela este Noel. Acum, Aria porneste mai mult pe partea spirituala : are diverse sedinte de spiritism, impreuna cu Noel, si oarecum reuseste sa o contacteze pe Ali. Ce ii spune ? Aflati de unii singuri.

Apoi...Hanna : povestea ei a fost cea mai interesanta. Si sa va spun de ce : tatal ei o trimite intr-un spital de nebuni, unde colega ei este o fata pe nume Iris. Ea, cumva, de undeva, o cunoastea pe Alison. Oare de unde? Nici eu nu am aflat, insa intuiesc. Cu Spencer, treaba la inceput a mers, pana cand a aflat ce a facut tatal sau, si cum ca ea este sora lui Alison. WOW. Can't belive. Emily este trimisa intr-o secta de persoane Anish si acolo afla niste detalii extrem de interesante despre politistul Darren Wilden. Stiam eu ca ascunde ceva grav !

  Dupa cum am mai zis, Hearless este cea mai buna carte din serie ! Absolut inccredibila! V-o recomand !

NOTA: 5/5

Sunday, 23 December 2012

Recenzie "Killer" de Sara Shepard



 Am mai terminat o carte de-a Sarei Shepard ! OMG, cat de mult le ador ! Si "Killer", cartea a sasea(se vede aici o evolutie care trebuie luata in definitiv in calcul) este pur si simplu aur curat. 
  Cred ca este cea mai buna carte din serie. M-a lasat fara cuvinte.
   Pentru inceput, stilul autoarei este cu mult mai dinamic. Nu se mai pierde timpul cu detalii nesemnificative cum s-a mai petrecut prin "Wicked". 

   Stiati ca Aria, Spencer, Emily si Hanna i-au gasit cadavrul lui Ian in Wicked. Ei bine, cum au alertat politia, au descoperit ca acel cadavru a disparut. Si intrebarea pe care ne-o punem este : Oare cineva i-a furat trupul neinsufletit, sau era viu si doar si-a inscenat moartea? Asa cum se intampla si in povestea aceea veche cu copilul care alerta mereu satul ca au venit lupii la turma lui, cu toate ca de data asta Micutele Mincinoase spuneau adevarul, lumea incepe sa le ia in serios, si asta le aduce o imagine proasta in intregul Rosewood. 

  Spencer si Hanna au fost, de aceasta data, personajele care mi-au placut cel mai mult. Ei, si Emily mi-a placut, insa Aria a fost pe ultimul loc. Stiti ca Spencer si-a gasit mama reala. Ea locuieste in New York, ducand o viata numai lapte si miere. In plus, relatia lui Spencer cu asa-zisii-ei parinti din Rosewood e extrem de spionoasa, trecand de la oribil la absolutul ce reprezinta nesuferitul. 
  Oricum, se cearta cu Andrew, noul ei iubit, iar sfarsitul, printre ultimele capitole ce o au pe Spence ca protagonista m-au lasat cu inima franta pentru ea. Veti vedea daca va doriti sa stiti.
   Hanna, pe de alta parte, este intr-o lupta continua , -oarba, dupa parerea mea - cu Kate. Acum au ajuns sa concureze pentru MIKE Montgomery, fratele Ariei. Si ghici ce : Hanna chiar se indragosteste de el. 

 Apoi, am realizat diverse lucruri despre Ali. Ea, per total, a fost o proasta. Cu toate ce initial este adusa intr-o lumina buna, una de vai, a murit BFF-ul lor, aflati ca nu era BFF cu adevarat. Mai mult, Alison, de-a lungul timpului, nu a facut decat sa le manipuleze in jocurile ei malefice, sa le santajeze cu secrete ingrozitoare si sa se poarte ca o jigodie. OMG, ce fata proasta! 
Ariei ii revine vechea pasiune pentru Jason DiLaurentis, fratele lui Alison. Eu habar nu aveam ca era indragostita de el! Si ...afla lucruri destul de infioratoare despre el : cum ca este posibil sa fi fost internat intr-un spital de nebuni si el se poarta absolut straniu cu ea in timp ce incearca sa iasa la o intalnire. 

 Si mai e inca ceva : mesajele lui A. sunt...  oarecum sunt indicii in descifrarea mortii lui Alison si ma intreb care e faza ? De ce le ajuta ? sau mai bine : Ce ii iese lui A. – oricine o fi – din toata chestia asta ? Ca voi stiti doar ca A. umbla numai pe interes, nu ?

Pe parcurs, fetele primesc diverse mesaje de la Ian, si se iau in calcul doi noi suspecti in crima : Jason DiLaurentis si Wilden, politistul ala tampit. 
Emily, ce sa mai zic, se cearta cu Isaac din cauza ca mama noului ei iubit este malefica si se tot ia de Emily. Nebuna femeie! 

Oricum, per total, Killer a fost plina de drama, umor, actiune, si mi-a placut la nebunie. I-o recomand oricui, doar, seria asta este seria mea de suflet! 

NOTA: 5.5

Saturday, 22 December 2012

Concurs de Craciun ! (2)

 Un nou concurs ! Ei bine,de data aceasa premiul contine doua carti : "Secretul Ariei " de Sara Shepard si "Bloody valentine" de Melissa de la Cruz.

Concursul este sponsorizat de carte mine.Starea cartilor este impecabila. Succes si FERICIUN CRACIT ! oke, oke, CRACIUN FERICIT !

a Rafflecopter giveaway

Friday, 21 December 2012

Recenzie "Imoral" de Sara Shepard

 "Imoral" este volumul cinci din seria "Micutele mincinoase" de Sara Shepard. Am asteptat sa apara in romana de  mult timp, insa vazand ca dureaza ataaat de mult, m-am decis sa o citesc in engleza pe Kindle.

Sa dam putin timpul inapoi: Ian a fost arestat ca ucigasul lui Alison, este momentan la inchisoare, iar micutele mincinoase, dupa ce au recunoscut ca sunt hartuite constant de cineva si acel cineva s-a dovedit a fi Mona Vanderwall, zapada a acoperit orice fel de grija. In sfarsit, se pot relaxa, in sfarsit pot uita de griji sau de orice fel de nesigurante deoarece totul s-a rezolvat.

Oare ? Raspunsul este un NU clar. Evident, chiar! Inca din "Wicked", treburile devin din ce in ce mai serioase. Pana acum, din ce am observat, au fost secrete mici: un sarut, un plagiat, un detaliu insignifiant. De acum, actiunea ia o turnura mai dark, devenind din ce in ce mai plina de suspans.

 Nu i-am dat acestei carti nota 5/5 deoarece primele 100 de pagini sau dupa cum spune Kindle-ul meu : 25%  din carte au fost atat de plictisitoare ! Atat de ! Nu stiu cum de a turtit atat de mult actiunea, insa acelea m-au enervat intr-atat incat i-am scazut un punct intreg.

Mda, pai aparenta perfectiune este complet ruinata de noul A. Nu stim cine este, insa am eu banuielile mele, ca oricine, nu ?
Si ma gandeam : dar oare cu ce secrete le-ar mai putea avea A pe micutele mincinoase la mana ? Sunt destule ... In primul rand, stiti ca Aria s-a mutat din nou cu mama ei, in vreme ce tatal ei sta cu Meredith, aproape-noua-lui-sotie. Si asa destul de fragila relatia cu mama ei este ingreunata de aparitia unui tip pe nume Xavier.

 Aria l-a intalnit prima oara la o galerie de arta, unde a flirtat cu el si s-au distrat impreuna. Mai tarziu, afla ca Xavier este noul iubit al mamei ei. OMG. Si el e ataaat de dragut si hot. Oricum, se pare ca si Xavier ii face avansuri Ariei, si cand o saruta, ea isi da seama ca trebuie sa faca ceva in privinta asta, pentru a nu strica din nou relatia cu mama ei.

Apropo, Ian iese din inchisoare, pentru a sta cu mama lui care are cancer ( este un fel de arest la domiciliu ). Si cum il stiti voi pe Ian, o sa stea acolo unde trebuie ? Nicidecum, pentru ca evadeaza ...

  Viata Hannei este din ce in ce mai mizerabila. Este pe zi ce trece mai paranoica, asteptand sa o vada pe Mona dupa colt, pur si simplu lovita de dor.Oricum, e greu sa pierzi pe cineva drag tie, dar sa sti ca persoana aia a incercat sa te omoare si ca nu prea ti-a fost cu adevarat acolo cand ai avut nevoie.. e din ce in ce mai dureros. Si mai mult, mama ei a primit o slujba in Singapore, si cum nu-si putea lasa fata singura, a decis sa se mute, in Rosewood, impreuna cu Hanna, tatal ei, apoape-sora-vitrega Kate si aproape-sotia Isabel.
    Si cum la scoala nu are cu cine sa stea, este nevoita sa se imprieteneasca cu Kate (Bleah! ), Ridley si Naomi (triplu Bleah !). Fetele acestea sunt imposibile si teribil de proaste. Oricum, cu una cu doua, intuieste ca sora ei vitrega este A, si ii da in vileag secretul, care aduce cu sine consecinte, cum ar fi ura tatalui ei, despartirea de Lucas (mi-a parut rau de tot) si multe alte probleme.


Iar Emily ? Emily se indargosteste ! Ea pluteste in dimensiunea iubirii, fiind plina de exuberanta, extaz si iubiiiiire. Cine este norocosul ? Da, este baiat, si este rock-erul Isaac. Relatia dintre ei doi este foarte emotionanta. De altfel, ii si dezvaluie lui Isaac toate secretele ei, si sunt mult mai apropiati. Cam asta se intampla cu Emily. Inafara de despartirea de Maya si de Isaac, personajul ei este destul de sec. Al ei si al Ariei, in vreme ce Hanna si Spencer sunt din ce in ce mai complexe.

Ca veni vorba de Spencer. Dupa ce a recunoscut ca a plagiat de la Melissa lucrarea de economie, nimeni nu ii mai acorda nici macar o faramita de incredere, iar lumea incepe sa fie un calvar pentru ea. Norocoasa, il gaseste pe Andrew Campell ca nou iubit, si baiatul asta este incredibil. Bunica ei moare si in testament ea nu apare, scriind acolo ceva destul de interesant, de unde Spencer deduce ca ar putea fi adoptata, si este foarte posibil sa aibe dreptate. Cineva moare la sfarsitul cartii, si eu nu ma asteptam deloc la asta. E complicat, mai.

Personal, va recomand cartea. Este plina de suspans, intriga si te tine ca pe ace .

NOTA: 4/5


Sunday, 16 December 2012

Recenzie "Impecabil" de Sara Shepard

 Am facut rost de "Impecabil" inca de mai demult, dintr-un schimb de carti, si am terminat-o de citit acum ceva timp, insa m-am hotarat sa-i fac o recenzie ...
   "Impecabil" este volumul doi din seria Micutele Micinoase de Sara Shepard, care a mai scris Jocul minciunii (serie momentan incompleta) si pe care, personal, o laud ca fiind una dintre preferatele mele.

   In "Impecabil" vietile protagonistelor devin din ce in ce mai complicate ... Si sa le luam pe rand! Hanna este nevoita sa lucreze volunar la Clinica pentru Arsi deoarece i-a furat masina lui Sean si i-a si accidentat-o intentionat si pentru furturile din magzine. In plus, treaba devine din ce in ce mai grea deoarece apare si tatal e prin peisaj, tocmai el cica este in masura sa decida pentru ea ce e bine si ce e rau, dupa ce ca a parasit-o pentru mult-prea-perfecta-lui-fiica-vitrega Kate si aproape-sotia Isabell. Oricum, Hanna este total ranita din cauza despartirii de Sean, asa ca nimic nu este usor, plus ca A pandeste din umbra, cunoscandu-i fiecare miscare, chiar si cea mai neinsemnata. Oricum, lucrurul la Bill Beach nu o incanta prea tare pe Hann. Totusi, ea incearca din rasputeri sa-l recastige pe Sean, nu degeaba a fost indragostita de el inca din clasa a 6ea, nu? Tocmai de aceea se inscrie in clubul V, unde afla lucruri destul de interesante.

Pe parcursul cartii apar numeroase momente emotionante marca Hanna, impreuna cu tatal ei. E greu sa pierzi un parinte. Plus, cand afla ca Sea este impreuna cu Aria, incepe sa se enerveze rau de tot ! Si ... nu este deloc bine sa ai impotriva ta o Hanna furioasa, nu?

Pentru ca si Ara are viata ei grea. Acum, ca s-a despartit de Ezra, profesorul ei de engleza, se simte .. total parasita . Insa problema principala este ca, impreuna cu fratele sau Mike, il prind pe tatal lor impreuna cu o studenta de-a lui intr-un bar. SO what ? Pai cum, o inseala pe Ella din nou? Mda. Trist. Aria il convinge pe Mike sa tina secretul, insa nu se poate aplica acelasi lucru si in cazul lui A, deoarece aceasta o da in vileag.

  Si asa incep certurile in familia Montgomery. Tatal ei pleaca sa locuiasca impreuna cu Meredith, si la cerinta Ellei, Aria pleaca de acasa, si locuieste cu Sean, noul ei iubit, de pe urma caruia isi atrage ura Hannei.
 Oricum, ideea e ca nu poate sta prea departe de Ezra, pe care il iubeste foaaarte mult, asa ca ajung din nou impreuna...

   Asta pana can intervine A .

Spencer mi s-a parut ca a avut viata cea mai usoara pe parcursul romanului. Nu am reusit niciodata sa inteleg de ce familia Hastings a ajuns atat de dezbinata! Atat de plina de ura si de invidie! Dupa ce l-a sarutat pe Wren, iubitul Melissei, si parintii si Melissa afla, Spencer este toatal certata si igonrata de ei, si asta doare, si inca foarte rau. In viata surorii ei mai mari apare Ian, un fost iubit cu care se cupleaza. Iar Spencer, ce sa faca acum? Continua sa fie iubita lui Wren. Cu atata indragostit, nu prea mai invata, si plagiaza o lucrare de-a Melissei, care este propusa pentru concursul Orhideea de Aur, un premiu imens care este cheia posibilitatilor in ceea ce priveste cariera ei.

  Iar Emily? Ea este total si pana peste cap indragostita de Maya, insa incepe sa se imprieteneasca si chiar sa aiba sentimente pentru Toby, fratele aparent sinistru al Jennei, cu care iese de cateva ori . Oricum, feicirea nu dureaza prea mult, deoarece A are grija de asta.

Punctul culminant are loc la balul Foxy, unde totul ia un alt aspect, unde cineva moare, unde totul se complica. Ce poti spune, viata e grea, nu?

Interesant este cum poveste evolueaza de la lucruri mici, minuscule , minciuni nevinovate, si ajunge foarte grava, cu secrete care trebuie ingropate, caci altfel ...
V-o recomand. Este plina de momente emotionante, de iubire, de pasaje amuzante, dar si din acelea sinistre,si este plina ochi de suspans, taine si lectii si principii de viata !

Friday, 14 December 2012

Recenzie "Perfect" de Sara Shepard

 Mi-am dorit de foarte mult sa citesc "Perfect" . Nu numai ca am fost fascinata, fermecata iremediabil, ca sa spun asa, de operele Sarei Shepard, insa cand am citit pentru prima data seria "Micutele mincinoase" am inceput cu volumul 1, am continuat cu 4, am revenit cu 3 si am incheiat cu 2. In mintea mea era o varza totala, asa ca am zis sa le iau de la inceput, pentru ca ideile sa se aseze la locul lor.

   Fiind volumul trei, am intrat destul de adanc in vietile celor patru micute mincinoase, Spencer, Aria, Emily si Hanna si mai ales in lumea secretelor lor. Vreti sa stiti unul dintre lucrurile pe care le-am invatat cu adevarat din aceasta serie? Acela este ca nimic nu este ceea ce pare a fi. Nimic. Cu toate ca se pare ca ne cunoastem, nu? Traim de-o viata impreuna ... si putem afla, in anumite clipe, ca acest aspect vizibil celor din jurul nostru nu face, in cazul majoritatii, nici macar pe sfert din personalitatea noastra. Si e adevarat. Trebuie doar sa privesti mai adanc.


    O alta lectie binemeritata de invatat a fost ca lucrurile pe care ni le dorim cu atata ardoare sa le aflam : nimicuri, sau adevaruri care pot schimba cursul vietii, nu sunt chiar atat de greu de gasit. Trebuie sa privesti indeaproape si le vei gasi. Trebuie doar sa incerci. Nimic nu vine pe tava, ci trebuie sa lupti pentru el. Iar uneori, este atat de usor de obtinut!

   Si sa incepem cu ... HANNA ! Ce mai face ea? Dintre toate personajele, cred ca am fost cea mai indepartata de Hanna. O inteleg pe fata : a avut probleme cu greutatea,si de aceea s-a considerat nedreptatita in fata prietenelor ei suple, frumoase. Si, cu timpul, a devenit o persoana splendida, ca aspect, insa oare asta ii da dreptul sa ii judece pe altii? Sa devina rea?

   Impreuna cu Mona Vanderwall, prietena ei cea mai buna, a ajuns sa fie una dintre cele mai populare fete de la Rosewood Day, insa ghici ce? Aparent perfecta, ea ascunde mai mult decat ati crede vreodata...
   In primul rand, nu reuseste sa scape de viciul cu vomitatul, in incercarea disperata de a slabi, cu toate ca mananca mancare nesanatoasa. In al doilea rand, mesajele de la A, hartuitorul necunoscut, o dau peste cap total, si tine tot mai multe secrete fata de Mona, care nu mai este atat de apropiata de Hanna. Ba din contra, se departeaza tot mai mult, ajungand sa se imprieteneasca cu Naomi si Ridley, inamicele numarul unu ale Hannei. Cu una, cu doua, ajunsa parasita si de Sean, iubitul ei, Hanna isi gaseste refugiul in bratele lui Lucas, un baiat total non-popular, obisnuit, care, cum spunem in engleza "take her breath away ", adica reuseste sa o surprinda in mod placut, si sa se si indragosteasca de el. Love is in the air!
  Ceea ce m-a lasat total in suspans a fost ca Hanna reuseste sa afle cine este A, insa nu apuca sa divulge acest secret crucial, deoarece este inlaturata din joc...de A !

    Urmatoarea de pe lista este ARIA !
 Desi de foarte multe ori face cele mai mari greseli, incredibil de grele, m-am regasit complet in personajul Ariei. Din punct de vedere al sensibilitatii, mi-ar fi placut ca autoarea sa-i dea o nota ceva mai emotionanta, cu toate ca m-a atins la inima. In "Perfect" A dezvaluie mamei Ariei ca tatal sau o insela cu o studenta, si ca Aria tinuse atat de mult acest amanunt ascuns fata de ea, si fata ajunge pe drumuri, deoarece mama ei ii spune sa plece.

    In acel moment mi s-a parut ca mama ei este total insensibila. Ce parinte i-ar face asa ceva copilului sau ? Hmm ? Astfel, Aria ajunge sa locuiasca cu Sean, noul ei iubit, si ex-ul Hannei. La Sean totul e perfect. De la parinti, la note, la casa, la performante, absolut tot, chiar si fiecare sarut, asa ca relatia nu prea a mers intre ei doi, deoarece Aria nu-i poate rezista lui Ezra, profesorul ei foarte tanar de engleza. Si asa ei ajung din nou impreuna. Aici, relatia dintre ei mi s-a parut foarte simpatica. Iii consider cuplul cel mai reusit din roman.

    Mai departe, Aria abunda de creativitate. Inventiva, adorand artele si literatura, mi s-a parut extraordinar cladita ca personaj si am reusit s-o indragesc cu adevarat. ARIA RULES !

Pe de alta parte, Emily mi s-a parut total diferita fata de restul grupului. Timida, sfioasa, frumoasa si cu un secret prea putin pastrat, Emily este una dintre fetele bune.
   Ea nu numai ca este buna la suflet, insa este, prin natura ei, un personaj exemplar din punct de vedere al principiilor, al vietii, al tuturor. Mi s-a paut extraordinara. Plus, Shay Mitchell este superba :)

A ii face faza lui Emily, spunand tuturor secretul ei, ca este impreuna cu Maya, asa ca parintii ei, incredibil de enervanti, maestrii ai perfectiunii si atat de putin indulgenti o obliga sa faca parte din programul "Varfurile copacilor", in incercarea de a o schimba. Si acum am invatat : de ce sa schimbi un om daca asa e natura lui ? De ce ? Si ce daca e asa ? Daca asa trebuie sa fie, cine esti tu sa intervii ?

 Ei, oricum, Emily invata ca nu poti fi schimbat, lucrul asta fiind demonstrat chiar de pesoana care o invata aceste lucruri, sa ca nici ea nu renunta la Maya. Oricum, pe la sfarsit, A va avea un cuvant important e spus in povestea ei...




Dupa Emily urmeaza Spencer, care incheie grupul de micute mincinoase. Spencer este un simbol al perfectiunii. Aparent. Premianta, sefa de promotie, implicata in mii si mii de activitati scoalare, a incercat mereu sa fie mai buna decat sora ei vitrega, Melissa, pe care, ghici ce, nu o poate depasi sub niciun fel.
  Oricum, fura o lucrare de-a ei la economie, deoarece nu mai are timp sa si-o scrie pe-a ei ( e ocupata sa iasa cu Wren, iubitul Melissei ) si problema nu e ca a "imprumutat" o lucrare nevinovata, ci ca profesorul ei o nominalizeaza pentru "Orhideea de Aur", un premiu extrem de greu de obtinut, care ii aduce o popularitate enorma. Dar ... lucrarea nu-i apartine, si A este mereu acolo sa o dea in vileag ! Oricum, sentimentele lui Spencer  au fost mai mult decat contradictorii, atat in vederea relatiei spinoase cu familia ei, cat si pentru ca realizeaza ca este amnezica, si isi aminteste, desi cu greu, o parte a puzzle-ului care completeaza intamplarile din seara in care a fost ucisa Alison. Sau cel putin cand cred ele ca a murit Alison.

  Am primit aceasta carte spre recenzare de la Libris, librarie online careia ii multumesc enorm. "Perfect"  a fost o carte per-fec-ta ! Am citit-o cu placere, mi-au fost deduse din context lectii importante de viata, si mi-a facut o placere teribila sa observ, ca un privitor dinafara, vietile fiecarei fete ! Ce pot spune ? V-o recomand !


Saturday, 8 December 2012

Recenzie "Secretul Hannei" de Sara Shepard

 "Secretul Hannei" este prima carticica din seria "Micutele mincinoase si secretele lor" de Sara Shepard, o subserie a "Micutele mincinoase" . Mie, personal, mi s-a parut slabuta. Nu este cea mai buna carte, si, dupa parerea mea, este undeva, pe  scara de la unu la zece la un cinci.

 Hanna, fata cu un trecut dureros in privinta familiei, are, in aceasta carticica niste peripetii noi. Este iarna. Tot Rosewood-ul este inghetat in splendoarea iernii, in aerul sarbatorilor de iarna, in tot ceea ce inseamna zapada. Mama Hannei pleaca in strainatate, iar tatal ei si cu noua lui sotie, si fiica vitrega, incredibil de insuportabila Kate se muta impreuna cu Hanna.

  Tocmai asta este intriga. Plus, iubitul Hannei, Lucas, pleaca in vacanta de Craciun, iar protagonista ramane singura. Asadar, ea, vazand ca se ingrasa, se duce la un curs de slabit, unde pe parcurs flirteaza cu antrenorul si se tot ia la harta cu o fata pe nume Dinah. Asta e tot. Si ma intreb ? Excuse me, BTW? Care e faza? Cu ce ar trebui sa ma captiveze? Atmosfera nota 10, ok, dar nu atmosfera face toata cartea .

   Mi s-a parut o parte SLABA. Foarte slaba. Recenzia asta este ridicol de scurta, insa carticica are 130 de paginute, asa ca ce pot spune? Nu v-o recomand. Sorry!

NOTA: 1.5 / 5

Wednesday, 5 December 2012

In my mailbox!

Am imprumutat de la o colega cartea "Trezita in zori de zi" de C.C.Hunter, pe care abia astept sa o citesc.


Am facut rost de "Impecabil" de Sara Shepard.


Pe Kindle citesc Evernight de Claudia Gray.

Voi ce ati mai primit?

Tuesday, 20 November 2012

Recenzie "Micutele mincinoase" de Sara Shepard

 Sara Shepard este una dintre scriitoarele mele preferate, daca nu chiar prima din top. Trebuie sa recunosc ca "Micutele mincinoase" nu a fost lectura la prima vedere, deoarece am mai citit-o prin februarie a anului acesta, insa am decis ca trebuie sa o recitesc!

   Stilul Sarei Shepard este simplu, insa are o gandire ce abunda in complexitate. Nu tu descrieri pompoase, nu tu elogii in locul unor dialoguri. Am intalnit in operele lui Chloe Neill si Rachel Hawkins dialoguri in care personajele spuneau replici de jumatate de pagini si ma gandeam: "-Ma, da vorbaret mai esti tu! "Am devorat nerabdatoare fiecare capitol, al carui titlu era de nota 10, fiind un spoiler de cate 5 cuvinte.
     Apoi, daca e sa te gandesti, alternanta, ca mod utilizat da foarte bine, iar autoarea, am observat ca nu are vreo problema in a schimba perspectivele personajelor, pastrandu-le unicitatea.

    Voi incepe cu Aria. Creativa, fata care  a incercat mii de versiuni Aria, in continua schimbare, mi-a placut enorm. Secretul ei este...secretul pe care il tine in legatura cu tatal ei. Byron o inselase pe mama ei, iar Aria ii prinsese. De asemenea, viata ei se complica care il intalneste pe Ezra, se indragosteste de el, si afla ca este noul ei profesor de engleza.

    Spencer este tipa super desteapta si extrem de frumoasa.. Din punctul de vedere al gandirii si al dedicarii, m-am regasit in Spencer. Sota ei, Melissa, este o afurisita, iar noul ei iubit, Wren, se indragosteste de Spence. Ghici ce se va intampla?

    Emily este o inotatoare geniala, talentata, care se indragosteste de Maya, fata care se muta in casa lui Alison. Hanna este bantuita de trebut. Inainte, fusese mai plinuta, insa acum, impreuna cu noua ei prietena, Mona Vanderwaal, s-a reinventat, devenind una dintre cele mai frumoase fete din Rosewood. Hanna are un hobby destul de interesant, pe care va las sa-l aflati singur.
     Problemele se agraveaza semnificativ cand cele 4 fete incep sa primeasca sms-uri amenintatoare de la cineva semnat A. A pare sa stie toate secretele, insclusiv "Chestia cu Jenna", o alta amintire teribila. Cele 4 fete redevin treptat prietene, unite de secrete. Altceva? OMG, Alison!

      Dintre toti oamenii perfecti din Rosewood, Ali iesea in evidenta cu ochii ei mari, albastrii, parul blond si atitudinea sa.  Da, Ali le aducea popularitate celor 4 fete, insa le si inspaimanta. Venea cu cele mai ciudate idei, care le bagau inbelele, si mai mult, le cunostea prea bine, detinand fiecare secret al lor.
Cartea a fost geniala, plina de suspans, mister si actiune. Exact pe gustul meu!

NOTA: 5.5


Saturday, 3 November 2012

Recenzie "Hide and seek" de Sara Shepard( Jocul minciunii 4)

 Oh Doamne! Ce carte! Si eu care eram atat de sigura atat de sigura atat de sigura ca este ultima. Ma gandeam eu: stai, cum, aflu eu cine a omorat-o pe Sutton. Da de unde! Si ma mai si gandeam ca "Prettu little liars" este mult mai complexa decat "The lying game". Ironica replica "sa mori tu" isi face aparitia, pentru ca lucrurile se complica serios, piesele de puzzle se amesteca, si mai lipsesc doar cateva, pana la aflarea crudului adevar.
Sara Shepard este geniala. Cu "Hide and seek" a depasit rangurile obisnuite si a plasat-o in lista mea de autori favoriti .Sincer acum, eu o sa va descriu personajele, intriga si foarte putin din actiune pentru ca trebuie sa descoperiti voi singuri tot restul, da?

  Nu am putut astepta nici in cazul cartii aceasta sa apara traducerea in romana. De ce? Pentru ca ar fi insemnat sa mai astept pe putin un an. UN AN? Esti nebun ??? Nu pot asta. Asa ca mi-am luat-o in format Kindle si m-am pus pe citit, nu gluma :)

  Stiti ca Thayer a iesit complet(sau cel putin aparent) din lista de suspecti a Emmei. A, si sa nu uit, mi-a placut enorm cum s-au sincronizat descoperirile spiritului fantoma Sutton si a Emmei. Cum descoperea una, isi amintea si cealalta sau invers. GE-NI-AL! OK, asa ca, alaturi de Ethan, super-iubitul ei, incearca din rasputeri sa afle adevaratul criminal. Ideea e ca suspectul redevine Laurel. De ce? Pentru ca, in noaptea de 31 august, cand Sutton si Thayer s-au intalnit, el a fost lovit de cineva si dus la spital de Laurel(au chemat-o pe ea pentru a nu se afla ca Sutton a fost cu el). Si ghici ce? Sutton ramane singura in canion, si, aparent cineva o omoara.

Va spun asta pentru ca sunt aceleasi intrebari care ma macina si pe mine. Nu am nicio idee si asta ma enerveaza la culme! Cine a omorat-o pe SUTTON? Pfff....
Ah, si mai e o problema. In liceu apar patru fete, boboace, normal, supranumite "The devious four" aka "Cele patru diabolice". Mda, si au o farsa mai...ciudata, si vina ghici pe cine pica? Membrele Jocului Minciunii.

 A fost ciudata prezenta lui Thayer pe parcursul cartii. Nu m-am obisnuit cu el, insa se vede clar ca este ranit sufleteste, ca aparenta Sutton nu-l iubeste la fel ca vechea Sutton. Si asta...doare. Mi-a parut foarte rau de el.
  In plus, ideea e ca fiecare fata ascunde cate uns ecret din ce in ce mai periculos. Eu doar va avertizez, sa stiti la ce sa va asteptati.

      Acum 2 minute am terminat cartea si inca sunt uimite. Am atatea intrebari si cartea a fost pur si simplu superba. Mi-a placut si m-a surprins cum nu ma asteptam sa se intample. Merita! Felicitari, Sara Shepard!  OMG!

Continuarile sunt "CROSS MY HEART, HOPE TO DIE" si "SEVEN MINUTES IN HEAVEN" . Cea din urma incheie seria, si prima apare pe 5 februarie 2013.Nu stiu cum voi rabda pana atunci. Dar ce pot face?

NOTA: 5.5

Friday, 2 November 2012

Recenzie "Doua adevaruri si-o minciuna de Sara Shepard

Am asteptat din ianuarie sa aparara "Doua adevaruri si-o minciuna" . Cum cei de la Leda scot in vremea asta zeci si zeci de carti, printre care volumul asta intarzie atat de mult, am decis s-o citesc in engleza. Asta a fost a doua carte citita pe Kindle-ul primit de ziua mea si a fost super-tare. Am citit-o destul de repede, mai ales pentru ca "Jocul minciunii" este una dintre seriile mele preferate, iar Sara Shepard este geniala cand vine vorba de thrillere.

  Emma si cu iubitul ei, Ethan, singura persoana care ii cunoaste adevarata identitate incearca sa afle ucigasul surorii sale gemene, Sutton, care a amenintat-o pe Emma ca daca nu va prelua viata lui S, va muri. Aparitia lui Thayer, fratele disparut al lui Madeleine aduce in vizorul protagonistei un nou potential suspect in cazul crimei. Frustrata pentru ca detaliile vin greu, Emma incepe sa sape din ce in ce mai adanc in trecutul lui Sutton, afland amanunte din ce in ce mai interesante. Thayer isi face aparitia in camera lui Sutton, iar parintii ei il descopera acolo si cheama politia, care il prinde si il aresteaza pana la urma, nu mai inainte de a infrunta uimirea gravata pe chipurile in sufletele lui Laurel, a Madeleinei, dar si a tuturor celorlalte persoane de fata din momentul respectiv.

   Laurel devine o regina a ghetii, avand doar replici taioase pentru sora ei. Sa fie gelozie din cauza ca Thayer a venit la Sutton, si nu la ea? Sau ceva mult mai adanc?
    Putinele farame de siguranta ale Emmei, care crede din ce in ce mai mult ca Thayer este persoana care a amenintat-o in tot timpul asta sunt sustinute de faptul ca el este la inchisoare, iar cautiunea este imensa. La liceu insa, Laurel si Madeleine organizeaza o campanie de eliberare a lui Thayer. Motivul din care Laurel face toate astea este inca un mister: sa fie iubirea, gelozia sau ceva mult mai profund?

      Mi-a palcut felul in care a fost narata cartea. De asemenea, revelatiile lui Sutton au fost surse de lumina in misterul intunecat care te invaluie cu fiecare pagina. Nu stiu daca mai amintiti, insa cartea este in plan principal narata la persoana a 3a, infatisand viata Emmei, insa mai are pasaje si la persoana 1, din perspectiva spiritului fantoma Sutton, care mai are cateva fash-uri de amintiri(ea nu mai stie cine a omorat-o) si mai nimic din fosta ei viata.

      Laurel isi continua planul de razbunare pe Emma(Sutton de fapt- ca ea( aparent ) nu stie ca sora ei a murit). Ea planuieste alaturi de Charlotte, Mads, Sutton si gemenele Twitter  o farsa lui Ethan, chiar daca Emma nu e de acord deloc. De unde stie Laurel de relatia celor doi? Pentru ca a spionat. Uneori ma gandeam cat de nesuferita poate fi...
           Mai departe ramane suspansul si continuarea acestei povesti incredibile. Acum, Laurel m-a enervat serios. A fost o "Ice Queen" in toata regula si m-a uimit de cat de rea poate fi!
La inceput a incercat sa-si santajeze sora, insa Emma i-a tinut piept si a facut fata tuturor momentelor grele. Ethan a devenit un personaj in regula, nefiind nici sufocant, nici rautacios, mereu acolo pentru Emma, de care chiar s-a indragostit. Permiteti-mi sa-l suspectez.

     Thayer a fost foarte sinistru. A avut cateva replici geniale, care il incriminau, insa daca ati omis complet acest detaliu va reamintesc eu: Shepard e plina de idei cand vine vorba de schimbari de situatie! Ce nu mi-a placut in mod deosebit a fost punctul culminant. Mi s-a parut cam repezit. Ei, per total, merita citita, sincer!

NOTA: 4. 5 / 5

Tuesday, 28 August 2012

Maine...vom afla cine este -A

 Nu stiu despre voi, insa eu mor de curiozitate(aidoma "Intre prietene", daca va este cunoscuta replica dintre protagonistele scenetei-care ii apartine lui Mircea Santimbreanu-) sa aflu cine este adevarata sau adevaratul, desi eu pariez ca e fata, "-A".

 Dar voi? Urmariti Pretty Little Liars? Eu am fost uimita de imaginatia regizorilor si de cate secrete pot inventa ei pentru cele patru fete. Daca e sa banuiesc pe cineva, atunci aceea nu este in definitiv Paige. Nu stiu, e prea evident.
   Regizorii vor pune pe cineva care va soca publicul, asa ca nici gand sa fie o persoana de pe afisul cu "Who`s A" sau altele. Am eu doua suspecte care merg mana-n mana, dar nu le spun, ca daca e sa fie ele, v-am stricat surpriza.

    Dar voi, pe cine banuiti?