Am ajuns si la ultima carte din Academia Vampirilor. Si spun asta cu o oarecare nostalgie, cu o parere de rau, un regret care ma face sa vreau sa dau timpul inapoi la prima carte citita, doar pentru a o mai vedea pe Rose la inceput si ... sa revad inceputurile seriei - care mie mi-a placut foarte mult.
Ce pot spune ? Ultima carte aduce un final incredibil, insa este si ultimul capitol, ultima carte ... iar asta inseamna ca povestea lui Rose, scrisa de Richelle Mead, s-a incheiat, iar asta imi lasa un gol enorm in suflet. Adica, nu ma intelegeti gresit, cartile sunt minunate, insa imi pare atat de rau ca s-a terminat seria !
IN "Sacrificiu final" lucrurile se complica, asta atat datorita situatiei politice, cat si in iubire.
Mai pe scurt : Rose a fost acuzata de moarte Tatianei, regina, si bagata la inchisoare - un fel de arest pana cand o sa i se spuna daca este vinovata sau nu.
Ajutata de tatal sau, Abe Mazur, de Dimitri, Lissa, Christian, Janine- mama sa, chiar si de Adrian, iubitul ei, Rose evadeaza din inchisoare. Planul pus la cale de acesta gasca a fost aur curat, si ma intreb uneori de unde ii vin ideile astea stralucite autoarei. Cu una, cu doua, planul asta mai are un detaliu semnificativ, si anume calatoria lui Rose si a lui Dimitri, dar si a lui Sydney ( fata Alchimist ) intr-un loc unde gardienii nu ii pot gasi.
Evadarea nu a fost usoara, fiind ingreunata mai ales de faptul ca acum, fiind fugara, este nevoita sa fuga cu pretul vietii, gardienii avand dreptul sa o omoare pe loc. Mai mult, asta e o calatorie cu Dimitri, cu care, cu toate ca spune ca el nu o mai iubeste, e clar ca e cu totul si cu totul altfel situatia, ce sa ne tot evazam.
Ajunsi intr-un oras pustiu, cei trei protagonisti sunt nevoiti sa stea ascunsi, insa voi o cunoasteti pe Rose ! Sa stea ea degeaba ? Mai ales cand, prin intermediul legaturii cu Lissa observa cat de multe se intampla la Curte.
Am adorat acest aspect al cartii pur si simplu: cand fetele sunt despartite, si nu au mijloace de comunicare, legatura este extraordinara pentru a afla ce se mai intampla pe acolo. In visele lui Rose apar adesea utilizatori ai spiritului, cum ar fi iubitul ei , Adrian, dar, mai nou, si fratii Dashkov, a carui ajutor l-au solicitat in romanul precedent. Victor ii da solutia ideala in cazul tragerii de timp: cum Tatiana e moarta, se fac noi alegeri, si pentru a creea valva, este ideal ca Lissa sa participe. Desi are 18 ani, ea nu poate fi numita regina, din cauza ca nu are alt membru al familiei care sa o sustina, insa nu inseamna ca este impiedicata in a participa in cursa pentru coroana.
In acest moment apare ingeniozitatea lui Rose, si anume calatoria pe care o incepe in cautarea surorii, sau fratelui Lissei.
AJung sa calatoreasca o gramada, sa-si faca dusmani si prieteni, ajung sa evolueze enorm. Unii mor, altii apar mai nou, mai ales Sonya, sau domnisoara Karp, daca ati uitat-o cumva, iar treaba ajunge sa fie foarte complexa, si sa-mi placa. Suspansul este constat, insa cartea este plina de momente amuzante, de replici pline de umor, de suspans, mister, actiune, un plus de mister fiind generat de cautarile asiduue al ucigasului reginei. Ce sa mai vrei ? O poveste de iubire, foarte frumos cladita, intre Rose si Dimitri, care te infioara de cate ori ajung ca subiect.
"Sacrificiu final" a fost frumoasa. Atat din punct de vedere al actiunii, cat si al principiilor cartii : onoare, iubire, adevar. Cartea o infatisaza pe Rose, o fata nici pe departe perfecta, care nu vrea sa fie astfel, insa care isi da toata silinta in a-si apara familia, prietenii, in cautarea adevarului si a iubirii. Pentru ca daca privesti mai in adancul ei, observi ca este o fata minunata, care merita tot ce e mai bun in urma efortului depus.
Felicitari Richellei Mead pentru aceasta serie extraordinara. Merita tot respectul.
Nota: 5/5
Showing posts with label richelle mead. Show all posts
Showing posts with label richelle mead. Show all posts
Sunday, 13 January 2013
Thursday, 10 January 2013
Recenzie "Limitele spiritului" de Richelle Mead
"Limitele spiritului" este volumul 5 din seria "Academia vampirilor", carte care mi-a placut enorm de mult. A fost plina de suspans, actiune, emotie si iubire :) Rose isi da testele de gardian, in urma carora obtine cel mai mare punctaj. Pur si simplu este fenomenala la acest capitol - de mi-ar fi si mie la fel de simplu la examen : )
Oricum, ajunsa gardian,viata ei ia cu totul si cu totul alta turnura Problemele de aceasta data sunt mult mai grave, si sa va explic de ce. Rose are un nou obiectiv: vrea sa-l faca pe Dimitri, de fapt, nu-l face, si-l readuce la starea lui initiala de dhampir. Problema e ca secretul acestei transformari este detinut de Robert, fratele maleficului Vikton Dashkov, care acum este inchis intr-o inchisoare de maxima securitate. Chiar asa, Eddie, Lissa si Rose pornesc dupa Viktor, pentru a-l elibera din Tarasov - si chiar reusesc !
Esentialul este ca pentru a transforma un strigoi in dhampir este necesar ca strigoiul sa fie ucis cu o tepusa vrajita de spirit, si sa-i fie implantata in inima de acelasi utilizator al spiritului. Intorsi la Academie, Rose si ceilalti (inclusiv Adrian care li se alatura ) sunt pedepsiti. Partea asta mi s-a parut pur si simplu enervanta - cu pedeapsa - nu ca ar fi vina autoarei, insa ma enerveaza genul de personaje care arunca in stanga si-n dreapta cu acuzatii si pedepse. Daca in romanele trecute Rose era aia care ascundea chestii de Lissa, acum situatia s-a inversat, Lissa fiind mica secretoasa.
Tot acest farmec ar trebui sa aibe loc pana la urmatorul atac al lui Dimitri, insa se pare ca el loveste din nou, ca strigoi, si cu toate ca Rose si Eddie au avut ocazia sa-l omoare, Rose l-a impiediat - ce sa faci cand iubesti pe cineva intratat de mult ? Ca oglindire in lumea reala, am observat sa Rose este modelul dupa care ar trebui cu totii sa ne luam - mai mult sau mai putin -. Ea nu este perfecta. Daca in primele doua carti am zis ca este prea super-eroina, apoi se intampla mai incolo sa decada intr-atat doar din cauza iubirii. Oricum ar fi, pe un grafic al evolutiei, ea devine din ce in ce mai buna, mai priceputa, mai inteligenta simai ambitioasa(daca este posibil ) . Lissa, prietena ei cea mai buna, ii este mereu alaturi, si pot spune ca mi-a placut mult de ea.
Nu am avut o parere prea buna in privinta relatiei Rose- Adrian deoarece, cu toate ca el este indragostit de ea, Rose nu-l iubeste cu adevarat.
"Limitele spiritului" a fost plina de actiune, avand un titlu ideal si extrem de sugestiv. Mi-a placut ! A fost foarte buna ! Si inainte de a incheia aceasta recenzie, va mai spun ceva: Dimitri o sa atace din nou. Iar de data asta .. oare il pot salva sau va trebui sa fie ucis ? Si mai mult, oare este reala toata aceasta chestie cu salvarea sau doar isi risca vietile personajele in mod iinutil ?
Oricum, ajunsa gardian,viata ei ia cu totul si cu totul alta turnura Problemele de aceasta data sunt mult mai grave, si sa va explic de ce. Rose are un nou obiectiv: vrea sa-l faca pe Dimitri, de fapt, nu-l face, si-l readuce la starea lui initiala de dhampir. Problema e ca secretul acestei transformari este detinut de Robert, fratele maleficului Vikton Dashkov, care acum este inchis intr-o inchisoare de maxima securitate. Chiar asa, Eddie, Lissa si Rose pornesc dupa Viktor, pentru a-l elibera din Tarasov - si chiar reusesc !
Esentialul este ca pentru a transforma un strigoi in dhampir este necesar ca strigoiul sa fie ucis cu o tepusa vrajita de spirit, si sa-i fie implantata in inima de acelasi utilizator al spiritului. Intorsi la Academie, Rose si ceilalti (inclusiv Adrian care li se alatura ) sunt pedepsiti. Partea asta mi s-a parut pur si simplu enervanta - cu pedeapsa - nu ca ar fi vina autoarei, insa ma enerveaza genul de personaje care arunca in stanga si-n dreapta cu acuzatii si pedepse. Daca in romanele trecute Rose era aia care ascundea chestii de Lissa, acum situatia s-a inversat, Lissa fiind mica secretoasa.
Tot acest farmec ar trebui sa aibe loc pana la urmatorul atac al lui Dimitri, insa se pare ca el loveste din nou, ca strigoi, si cu toate ca Rose si Eddie au avut ocazia sa-l omoare, Rose l-a impiediat - ce sa faci cand iubesti pe cineva intratat de mult ? Ca oglindire in lumea reala, am observat sa Rose este modelul dupa care ar trebui cu totii sa ne luam - mai mult sau mai putin -. Ea nu este perfecta. Daca in primele doua carti am zis ca este prea super-eroina, apoi se intampla mai incolo sa decada intr-atat doar din cauza iubirii. Oricum ar fi, pe un grafic al evolutiei, ea devine din ce in ce mai buna, mai priceputa, mai inteligenta simai ambitioasa(daca este posibil ) . Lissa, prietena ei cea mai buna, ii este mereu alaturi, si pot spune ca mi-a placut mult de ea.
Nu am avut o parere prea buna in privinta relatiei Rose- Adrian deoarece, cu toate ca el este indragostit de ea, Rose nu-l iubeste cu adevarat.
"Limitele spiritului" a fost plina de actiune, avand un titlu ideal si extrem de sugestiv. Mi-a placut ! A fost foarte buna ! Si inainte de a incheia aceasta recenzie, va mai spun ceva: Dimitri o sa atace din nou. Iar de data asta .. oare il pot salva sau va trebui sa fie ucis ? Si mai mult, oare este reala toata aceasta chestie cu salvarea sau doar isi risca vietile personajele in mod iinutil ?
Tuesday, 8 January 2013
Recenzie "Juramant de sange" de Richelle Mead
Acesta carte este ce-a de-a doua pe care am citit-o pe 2013. Prima a fost volumul trei din AV, iar aceasta este volumul 4. Ce pot spune ? Mi-a placut ! Foarte foarte foarte mult. Nici nu se compara cu noile aparitii, ca Nascuta la miezul noptii sau alte d-astea.
In primul rand, mi-a placut sa vad ca Rose este pe cont propriu. Prea mult timp a fost inconjurata de celelalte personaje, care devenisera chiar agasante, asa ca ea a pornit in Rusia, in cautarea strigoiului Dimitri, cu scopul de a-l ucide. Ea voia sa-i ia viata pentru ca ea, impreuna cu Dimitri, facusera in trecut un fel de juramant, prin care isi promiteau unul altuia ca daca vor ajunge vreodata strigoi, sa faca tot posibilul ca sa omoare persoana respectiva.
Ajunsa in Rusia, Rose incearca sa-l gaseasca pe Dimitri, dar initial nu are prea mult succes. Din fericire, cu banii sta mai mult decat bine, aici venind ajutor de la Adrian. Altceva mai pot spune ca autoarea a avut o idee geniala sa ne mai tina la curent si cu ceea ce se intampla la Academie, prin intermediul legaturii dintre Rose si Lissa. Acolo, nu e totul lapte si miere, pentru ca Lissa se poarta din ce in ce mai ciudat: bea, se poarta ca si cum nu ar mai fi ea insasi si pur si simplu nu mai erg lucrurile bine. Apropo, la Academie au aparut personaje noi: o fata Avery, un nou director Lazar si gardienii lui Avery - care apropo este si noua prietena a Lisssei.
Dar nici in Rusia lucrurile nu se lasa mai prejos, toate fiind declansate de prezenta lui Sydney, o Alchimista. Rolul Alechimistilor este sa protejeze oamenii si dhampirii, si sunt foarte tari - au tot felul de potiuni si de vraji si sunt extraordinari. Rose nu isi pierde antrenamentul de ucis strigoi, si se apara chiar foarte bine, insa uneori si-o mai ia: tocmai asa ajunge in Baia, orasul natal al lui Dimitri,unde este dusa tocmai la familia Belikov sa fie ingrijita ! Ce mai coincidenta !
Familia lui Dimitri : surorile sale si mama si bunica sunt cu totii placuti, insa m-a surprins ca desi nu au soti, fetele alea sunt deja gravide(nu toate, dar 2 din 3). De asemenea, Rose mai face cunostinta cu misteriosul, dar periculosul Abe ( cand am aflat adevarul despre el nu mi-a venit sa cred ). In fine, Sydney nu sta acolo o vesnicie si pleaca imediat dupa ce Rose le spune tuturor ca Diitri este strigoi, si are loc o inmormantare. Dupa aceea, Abe si tot felul de alte persoane incearca sa o indeparteze pe Rose din Baia, spunand ca locul ei nu este acolo, insa oricat de tentant ar fi sa locuiasca cu familia lui Dimitri, ea pleaca impreuna cu o gasca de dhampiri nejurati,adica care nu au insemnul de gardieni , cu scopul de a ucide cat mai multi strigoi si de a-l gasi pe Dimitri. Cu una cu doua, Rose chiar se intalneste cu Dimitri, si cand e sa-i dea lovitura de gratie, aceea care este menita sa-l ucida, ezita. Chiar asa ea ajunge in capitivitate, pe o mosie de-a unei strigoaice bogate si puternice.
Nu mi-a mai placut deloc de Dimitri. Absolut deloc. Este mult mai rece, mai rau, si profita de Rose. Asta a fost picatura care a umplut paharul. Oricum, faza e ca daca in trecut era prea Super-Erou, acum Rose a decazut total: oribita de iubire, se lasa tinuta in captivitate de strigoiul Dimitri, care incearca din rasputeri sa o convinga sa i se alature - ca strigoi. Ratiunea protagonistei este total umbrita de iluziile induse de muscatura lui, de endorfinele care o fac sa fie tot timpul drogata.
Daca va face alegerea potrivita, ce se va intampla, daca va scapa de noul Dimitri, si tot restul, mai ales deznodamantul - ce se va alege de prietenia dintre ea si Lissa - sau daca il omoara pe Dimitri veti descoperi cititnd cartea. Merita fiecare banut.
NOTA: 5/5
In primul rand, mi-a placut sa vad ca Rose este pe cont propriu. Prea mult timp a fost inconjurata de celelalte personaje, care devenisera chiar agasante, asa ca ea a pornit in Rusia, in cautarea strigoiului Dimitri, cu scopul de a-l ucide. Ea voia sa-i ia viata pentru ca ea, impreuna cu Dimitri, facusera in trecut un fel de juramant, prin care isi promiteau unul altuia ca daca vor ajunge vreodata strigoi, sa faca tot posibilul ca sa omoare persoana respectiva.
Ajunsa in Rusia, Rose incearca sa-l gaseasca pe Dimitri, dar initial nu are prea mult succes. Din fericire, cu banii sta mai mult decat bine, aici venind ajutor de la Adrian. Altceva mai pot spune ca autoarea a avut o idee geniala sa ne mai tina la curent si cu ceea ce se intampla la Academie, prin intermediul legaturii dintre Rose si Lissa. Acolo, nu e totul lapte si miere, pentru ca Lissa se poarta din ce in ce mai ciudat: bea, se poarta ca si cum nu ar mai fi ea insasi si pur si simplu nu mai erg lucrurile bine. Apropo, la Academie au aparut personaje noi: o fata Avery, un nou director Lazar si gardienii lui Avery - care apropo este si noua prietena a Lisssei.
Dar nici in Rusia lucrurile nu se lasa mai prejos, toate fiind declansate de prezenta lui Sydney, o Alchimista. Rolul Alechimistilor este sa protejeze oamenii si dhampirii, si sunt foarte tari - au tot felul de potiuni si de vraji si sunt extraordinari. Rose nu isi pierde antrenamentul de ucis strigoi, si se apara chiar foarte bine, insa uneori si-o mai ia: tocmai asa ajunge in Baia, orasul natal al lui Dimitri,unde este dusa tocmai la familia Belikov sa fie ingrijita ! Ce mai coincidenta !
Familia lui Dimitri : surorile sale si mama si bunica sunt cu totii placuti, insa m-a surprins ca desi nu au soti, fetele alea sunt deja gravide(nu toate, dar 2 din 3). De asemenea, Rose mai face cunostinta cu misteriosul, dar periculosul Abe ( cand am aflat adevarul despre el nu mi-a venit sa cred ). In fine, Sydney nu sta acolo o vesnicie si pleaca imediat dupa ce Rose le spune tuturor ca Diitri este strigoi, si are loc o inmormantare. Dupa aceea, Abe si tot felul de alte persoane incearca sa o indeparteze pe Rose din Baia, spunand ca locul ei nu este acolo, insa oricat de tentant ar fi sa locuiasca cu familia lui Dimitri, ea pleaca impreuna cu o gasca de dhampiri nejurati,adica care nu au insemnul de gardieni , cu scopul de a ucide cat mai multi strigoi si de a-l gasi pe Dimitri. Cu una cu doua, Rose chiar se intalneste cu Dimitri, si cand e sa-i dea lovitura de gratie, aceea care este menita sa-l ucida, ezita. Chiar asa ea ajunge in capitivitate, pe o mosie de-a unei strigoaice bogate si puternice.
Nu mi-a mai placut deloc de Dimitri. Absolut deloc. Este mult mai rece, mai rau, si profita de Rose. Asta a fost picatura care a umplut paharul. Oricum, faza e ca daca in trecut era prea Super-Erou, acum Rose a decazut total: oribita de iubire, se lasa tinuta in captivitate de strigoiul Dimitri, care incearca din rasputeri sa o convinga sa i se alature - ca strigoi. Ratiunea protagonistei este total umbrita de iluziile induse de muscatura lui, de endorfinele care o fac sa fie tot timpul drogata.
Daca va face alegerea potrivita, ce se va intampla, daca va scapa de noul Dimitri, si tot restul, mai ales deznodamantul - ce se va alege de prietenia dintre ea si Lissa - sau daca il omoara pe Dimitri veti descoperi cititnd cartea. Merita fiecare banut.
NOTA: 5/5
Monday, 10 September 2012
Academia Vampirilor cu revista Bravo!
OK, asta da veste! Din Academia Vampirilor am citit doar primul si al doilea volum, care m-au impresionat si mi-au placut mult mult mult.
Ma mir ca cei de la Leda s-au decis in sfarsit sa publice aceasta serie in editie de chiosc. Oricum, la cat de groase sunt cartile, vor avea ceva de lucru. Oricum, bravo lor! Si eu voi incepe sa cumpar, dar asta de pe la volumul 4 incolo.
Pana atunci, uitati:
-Recenzia primului volum, "ACADEMIA VAMPIRILOR" o gasiti printr-un click aici
-Recenzia volumului doi, "INITIEREA", o gasiti printr-un click aici
VAMPIRE ACADEMY RULES!
Ma mir ca cei de la Leda s-au decis in sfarsit sa publice aceasta serie in editie de chiosc. Oricum, la cat de groase sunt cartile, vor avea ceva de lucru. Oricum, bravo lor! Si eu voi incepe sa cumpar, dar asta de pe la volumul 4 incolo.
Pana atunci, uitati:
-Recenzia primului volum, "ACADEMIA VAMPIRILOR" o gasiti printr-un click aici
-Recenzia volumului doi, "INITIEREA", o gasiti printr-un click aici
VAMPIRE ACADEMY RULES!
Sunday, 29 July 2012
Recenzie "Initierea" de Richelle Mead
Abia am terminat "Academia vampirilor" ca m-am si apucat de "Initierea", deoarece eram curioasa sa aflu cum va evolua relatia dintre Dimitri si Rose, Cristian si Lissa, ce atacuri va mai nascoci Mia si ce alte probleme se vor mai ivi pe parcurs. Imaginatia lui Mead este cuceritor de intriganta.
De data asta atmosfera este una de iarna. Cartea m-a invaluit in tot ceea ce inseamna temperaturi scazute, un bun ragaz pentru vremea caniculara de afara. Rose si Dimitri, in calitate de elev-profesor pleaca la resedinta unor vampiri celebri, pentru ca Rose sa dea un test de aptitudini pentru a stabili daca este sau nu buna de gardian pentru Lissa.
Cand ajung...surpriza este de proportii. Intriga consta in gasirea intregii familii de moroi ucisa: cadavre, sange, oribil.
Daca tot se apropia Craciunul, traditia era ca parintii si copii sa petreaca ceva timp impreuna. Auzind de masacru si simtindu-se in pericol, este decisa organizarea unei excursii la un hotel de lux. Sentimentele si fanteziile lui Rose in privinta lui Dimitri persista si ei bine..este trist ca nu pot fi impreuna. Lissa si Christian sunt acum un cuplu fericit.
Pe de alta parte, Mason, un alt baiat de la Academia este indragostit de Rose, iar cei doi ajung sa iasa impreuna, desi fata il iubeste pe Dimitri.
La Sf.Vladimir mai multi gardieni le fac vizite la ore elevilor, printre care si Jeanine Hathaway, mama lui Rose. Dezamagita de fiica ei si rece ca intotdeauna, Jeanine se poata urat cu Rose iar ea o acuza ca a parasit-o pentru munca.
Antrenamentele cu Dimitri decurg tot mai bine. Mda, ei bine, un antrenament il face cu Jeanine, care ii invineteste ochiul.
Trecand peste asta, si ajungand in excursie lucrurile par minunate. Zapada, distractie, Mason...Cand niste informatii de la Jeanine o dau peste cap pe Rose, lucrurile se complica. Era vorba despre matusa lui Christian, Tasha, care cica se va casatori cu Dimitri, vor avea copii, si el ii va deveni gardian!
Vacanta de iarna, de fapt Craciunul, decurge OK. Mai are loc un atac al vampirilor, un nou caracter: Adrian Ivashkov, un moroi bogat nebun dupa Rose.
M-a enervat cat a lalait-o cu "cine ce sa faca"....bla bla bla...."magie".... "strigoi, panica, etc". A fost OK la inceput, dar apoi a devenit o porcarie. Desi mai aveam destul de putin de citit, nu m-am prins despre ce "Initiere" este vorba, ceea ce ma calca pe nervi, si m-am saturat de punctele culminante de o pagina jumate. Ele fac ca restul cartii sa fie vorba lunga si degeaba. Si in plus, sunt multe idei neincheiate! E o particica dintr-o ditamai partea.
Rose primeste niste informatii de la Dimitri, cu locul unde ar putea fi gasiti moroii si i le dezvaluie lui Mason care apoi, de destept ce e, fuge cu Mia si inca un baiat dupa strigoi, cica pentru a-i ucide. Mda, si acum Rose-salvatoarea-, ca intotdeauna, pleaca dupa ei cu Christian, ii gaseste, sunt capturati de moroi si vine punctul culminant. M-a cam dezamagit.
Despre personaje:
Rose mi se pare cu mult prea multe fete! Ea este o fata care flirteaza, iubita de toti prietenii, urata de unii, o amica la nevoie, prea super eroina, si totusi...Mi se pare ca autoarea a creionata prea "Femeia minune". Ea mereu se baga in bucluc, si hop apare cineva sa o salveze. Tipic. Nu inteleg cum de poate fi o catea(scuzati expresia) uneori alta data o cu totul si cu totul alta persoana. Poate nu am inteles-o eu.
Dimitri m-a enervat. Serios, mai, o iubeste pe Rose si nu e cu ea de teama a ceea ce s-ar putea intampla. Nu asta e ideea cand iubesti pe cineva, sa faci totul pentru iubirea asta, nu asa se face? De ce pune atributiile pe primul loc si lasa iubirea la o parte? Ok, o fi el frumos de pica, si tot restul...dar chiar asa?
Lissa cea sensibila din romanul trecut nu s-a schimbat cu nimic. Mi s-a parut cam absenta acest roman si inafara de Christian ea nu mai stie altceva.
Miei i-a murit mama in atacul vampirilor, si e tot o catea :(.
Cam asta e tot. Imi pare rau, dar acest roman m-a cam dezamgit. Excuse me, but I dislike.
NOTA: 3/5
De data asta atmosfera este una de iarna. Cartea m-a invaluit in tot ceea ce inseamna temperaturi scazute, un bun ragaz pentru vremea caniculara de afara. Rose si Dimitri, in calitate de elev-profesor pleaca la resedinta unor vampiri celebri, pentru ca Rose sa dea un test de aptitudini pentru a stabili daca este sau nu buna de gardian pentru Lissa.
Cand ajung...surpriza este de proportii. Intriga consta in gasirea intregii familii de moroi ucisa: cadavre, sange, oribil.
Daca tot se apropia Craciunul, traditia era ca parintii si copii sa petreaca ceva timp impreuna. Auzind de masacru si simtindu-se in pericol, este decisa organizarea unei excursii la un hotel de lux. Sentimentele si fanteziile lui Rose in privinta lui Dimitri persista si ei bine..este trist ca nu pot fi impreuna. Lissa si Christian sunt acum un cuplu fericit.
Pe de alta parte, Mason, un alt baiat de la Academia este indragostit de Rose, iar cei doi ajung sa iasa impreuna, desi fata il iubeste pe Dimitri.
La Sf.Vladimir mai multi gardieni le fac vizite la ore elevilor, printre care si Jeanine Hathaway, mama lui Rose. Dezamagita de fiica ei si rece ca intotdeauna, Jeanine se poata urat cu Rose iar ea o acuza ca a parasit-o pentru munca.
Antrenamentele cu Dimitri decurg tot mai bine. Mda, ei bine, un antrenament il face cu Jeanine, care ii invineteste ochiul.
Trecand peste asta, si ajungand in excursie lucrurile par minunate. Zapada, distractie, Mason...Cand niste informatii de la Jeanine o dau peste cap pe Rose, lucrurile se complica. Era vorba despre matusa lui Christian, Tasha, care cica se va casatori cu Dimitri, vor avea copii, si el ii va deveni gardian!
Vacanta de iarna, de fapt Craciunul, decurge OK. Mai are loc un atac al vampirilor, un nou caracter: Adrian Ivashkov, un moroi bogat nebun dupa Rose.
M-a enervat cat a lalait-o cu "cine ce sa faca"....bla bla bla...."magie".... "strigoi, panica, etc". A fost OK la inceput, dar apoi a devenit o porcarie. Desi mai aveam destul de putin de citit, nu m-am prins despre ce "Initiere" este vorba, ceea ce ma calca pe nervi, si m-am saturat de punctele culminante de o pagina jumate. Ele fac ca restul cartii sa fie vorba lunga si degeaba. Si in plus, sunt multe idei neincheiate! E o particica dintr-o ditamai partea.
Rose primeste niste informatii de la Dimitri, cu locul unde ar putea fi gasiti moroii si i le dezvaluie lui Mason care apoi, de destept ce e, fuge cu Mia si inca un baiat dupa strigoi, cica pentru a-i ucide. Mda, si acum Rose-salvatoarea-, ca intotdeauna, pleaca dupa ei cu Christian, ii gaseste, sunt capturati de moroi si vine punctul culminant. M-a cam dezamagit.
Despre personaje:
Rose mi se pare cu mult prea multe fete! Ea este o fata care flirteaza, iubita de toti prietenii, urata de unii, o amica la nevoie, prea super eroina, si totusi...Mi se pare ca autoarea a creionata prea "Femeia minune". Ea mereu se baga in bucluc, si hop apare cineva sa o salveze. Tipic. Nu inteleg cum de poate fi o catea(scuzati expresia) uneori alta data o cu totul si cu totul alta persoana. Poate nu am inteles-o eu.
Dimitri m-a enervat. Serios, mai, o iubeste pe Rose si nu e cu ea de teama a ceea ce s-ar putea intampla. Nu asta e ideea cand iubesti pe cineva, sa faci totul pentru iubirea asta, nu asa se face? De ce pune atributiile pe primul loc si lasa iubirea la o parte? Ok, o fi el frumos de pica, si tot restul...dar chiar asa?
Lissa cea sensibila din romanul trecut nu s-a schimbat cu nimic. Mi s-a parut cam absenta acest roman si inafara de Christian ea nu mai stie altceva.
Miei i-a murit mama in atacul vampirilor, si e tot o catea :(.
Cam asta e tot. Imi pare rau, dar acest roman m-a cam dezamgit. Excuse me, but I dislike.
NOTA: 3/5
Wednesday, 25 July 2012
Citate "Initierea" de Richelle Mead
Mai am putin si termin si "Initierea" de Richelle Mead, si in 2-3 zile am sa postez o recenzie, dar pana atunci va las cateva citate.
O problema: am mai umblat de curiozitate si pe alte site-uri si, din pacate am descoperit ca o mare parte din citate se repeta. Ei, asta e.
“Apropo,numele meu e Rose Hathaway.Am 17 ani,ma antrenez sa protejez si sa ucid vampirii,sunt indragostita de un tip total nepotrivit si magia ciudata a celei mai bune prietene pe care o am ar putea-o face sa-si piarda mintile.
Hei,n-a spus nimeni ca liceul e usor.”
"-Adrian Ivanshkov.
-Si tu crezi ca eu sunt tare,am bombanit."
“-Cum de nu stii unde e inima? Mai ales daca te gandesti cate ai frant?
L-am privit la fel de fioros cum il privisem pe Dimitri. De data asta, a avut efect. Fata lui Mason pali.
-Belikov e un om bolnav si hain care ar trebui aruncat intr-o groapa cu vipere turbate pentru jignirea uriasa pe care a comis-o impotriva ta in dimineata asta.
-Multumesc, am spus cu afectare.Apoi,m-am gandit un pic."
“-Rose,Rose?Te simti bine?
-Cum te cheama?
-Ce?am intrebat,mijind ochii din cauza luminii.
-Numele tau.
Am recunoscut-o pe dr. Olendzki,care ma privea cu atentie de sus.
-Stiti cum ma cheama.
-Vreau sa-mi spui tu.
-Rose.Rose Hathaway.
-Stii cand e ziua ta de nastere?
-Binenteles ca stiu.De ce ma intrebati asemenea prostii?Mi-ati pierdut fisa?"
O problema: am mai umblat de curiozitate si pe alte site-uri si, din pacate am descoperit ca o mare parte din citate se repeta. Ei, asta e.
“Apropo,numele meu e Rose Hathaway.Am 17 ani,ma antrenez sa protejez si sa ucid vampirii,sunt indragostita de un tip total nepotrivit si magia ciudata a celei mai bune prietene pe care o am ar putea-o face sa-si piarda mintile.
Hei,n-a spus nimeni ca liceul e usor.”
"-Adrian Ivanshkov.
-Si tu crezi ca eu sunt tare,am bombanit."
“-Cum de nu stii unde e inima? Mai ales daca te gandesti cate ai frant?
L-am privit la fel de fioros cum il privisem pe Dimitri. De data asta, a avut efect. Fata lui Mason pali.
-Belikov e un om bolnav si hain care ar trebui aruncat intr-o groapa cu vipere turbate pentru jignirea uriasa pe care a comis-o impotriva ta in dimineata asta.
-Multumesc, am spus cu afectare.Apoi,m-am gandit un pic."
“-Rose,Rose?Te simti bine?
-Cum te cheama?
-Ce?am intrebat,mijind ochii din cauza luminii.
-Numele tau.
Am recunoscut-o pe dr. Olendzki,care ma privea cu atentie de sus.
-Stiti cum ma cheama.
-Vreau sa-mi spui tu.
-Rose.Rose Hathaway.
-Stii cand e ziua ta de nastere?
-Binenteles ca stiu.De ce ma intrebati asemenea prostii?Mi-ati pierdut fisa?"
“-Buna, Mia.
Ne privi pe amandoi.
-Inca un tip? intreba ea, si din tonul ei ai fi crezut ca aveam propriul meu harem de barbaţi.
Adrian imi arunca o privire intrebatoare, amuzata.Am strans din dinti si am decis sa nu o invrednicesc cu un raspuns.Am adoptat o politete neobisnuita."
"-Rose umbla doar cu baieti si psihopati, spuse Mia.
Vocea ei era incarcata de acelasi dispret obisnuit pe care il nutrea pentru mine, dar expresia de pe fata ei arata limpede ca Adrian ii captase interesul.
-Pai, spuse el vesel, de vreme ce eu sunt atat psihopat, cat si baiat, asta ar explica de ce suntem atat de buni prieteni."
"Simţeam că mirosea a alcool şi mai era şi mirosul permanent de ţigări cu aromă de cuişoare. Mă întrebam dacă era beat acum. Aveam impresia că probabil nu era mare diferenţă între comportamentul lui când era beat sau treaz."
Sunday, 22 July 2012
Citate "Academia vampirilor" de Richelle Mead
Pentru ca "Academia vampirilor 1" mi-a placut atat de mult, am decis sa va las cateva citate din roman.
“Lissa si cu mine eram prietene inca de la gradinita,cand educatoarea noastra ne-a pus sa ne facem lectiile impreuna.Sa obligi copii de cinci ani,cat aveam noi atunci,sa scrie corect Vasilisa Dragomir si Rosemarie Hathaway era mai mult decat cruzime,iar noi-sau mai degraba eu-reactionasem in consecinta.Aruncasem cu cartea in invatatoarea noastra si o facusem o nemernica fascista.Nu stiam ce inseamna acele cuvinte,dar stiusem cum sa lovesc o tinta in miscare.”
"Colţii aceia contrastau bizar cu restul trăsăturilor ei. Cu faţa ei frumoasă şi părul blond pal, semăna mai mult cu un înger decât cu un vampir.
Când dinţii i se apropiară de pielea mea descoperită, am simţit că inima îmi bate mai repede, cu un amestec de teamă şi nerăbdare. Pe ultima o detestam întotdeauna, dar nu mă puteam abţine, o slăbiciune de care nu mă puteam elibera.
Colţii ei mă împunseră tare şi am ţipat la scurta senzaţie de durere."“Lissa si cu mine eram prietene inca de la gradinita,cand educatoarea noastra ne-a pus sa ne facem lectiile impreuna.Sa obligi copii de cinci ani,cat aveam noi atunci,sa scrie corect Vasilisa Dragomir si Rosemarie Hathaway era mai mult decat cruzime,iar noi-sau mai degraba eu-reactionasem in consecinta.Aruncasem cu cartea in invatatoarea noastra si o facusem o nemernica fascista.Nu stiam ce inseamna acele cuvinte,dar stiusem cum sa lovesc o tinta in miscare.”
"— Eşti consemnată la domiciliu. N-or să te lase să stai şi să vorbeşti cu el.
— De fapt, nu vreau să „vorbesc” cu el. O să plecăm pe furiş.
Ea oftă.
— Pur şi simplu, uneori am impresia că nu te cunosc.
— Asta pentru că tu eşti cea prudentă, iar eu sunt cea nesăbuită."
“-Hei,Mason,am zis,sterge-ti balele de pe fata.Daca ai de gand sa te gandesti la mine dezbracata,fa-o in timpul tau liber.
(…)
-Asta e timpul meu,Hathaway.Eu conduc antrenamentul de astazi.
-A,da?am replicat eu.Oh.Pai,atunci cred ca-i un moment bun sa te gandesti la mine dezbracata.
-E mereu un moment bun sa ne gandim la tine dezbracata,adauga cineva din apropiere,risipind si mai mult tensiunea."
"Ezita o clipa si-si ridica privirea de la mainile mele.Ochii aceia caprui si calzi ma cercetara si ceva mi se stranse in piept.La naiba.Trebuie sa incetez sa ma mai simt asa in preajma lui.
-Tie n-o sa ti se intample.Esti prea…
Cauta cuvantul potrivit si imediat eu l-am inlocuit mental cu tot felul de posibilitati.Ca o zeita.Parjolitor de sexy.“(Rose-Dimitri)
" -Deci,recunoaste,spuse el.Ai omorat vulpea.Incerci s-o convingi pe Kirova ca esti nebuna,ca sa pleci iar de aici.
-O sa ti-o trag,i-am spus eu incet.
-E o oferta?
-Din ce-am auzit nu prea ai cu ce,i-am replicat.
-Mama,spuse batjocoritor.Chiar ca te-ai schimbat.Din cate imi amintesc,nu erai mofturoasa in legatura cu cine iti scotea hainele.
-Si din cate imi amintesc eu,singurii oameni pe care i-ai vazut vreodata dezbracati au fost pe internet.”(Rose-Ralph)
“-Crezi ca sunt draguta?
Ma privi cu o seriozitate totala,asa cum facea intotdeauna.
-Cred ca esti frumoasa.
-Frumoasa?
-Esti atat de frumoasa,ca ma doare uneori”(Rose-Dimitri)
“-Hei,Mason,am zis,sterge-ti balele de pe fata.Daca ai de gand sa te gandesti la mine dezbracata,fa-o in timpul tau liber.
(…)
-Asta e timpul meu,Hathaway.Eu conduc antrenamentul de astazi.
-A,da?am replicat eu.Oh.Pai,atunci cred ca-i un moment bun sa te gandesti la mine dezbracata.
-E mereu un moment bun sa ne gandim la tine dezbracata,adauga cineva din apropiere,risipind si mai mult tensiunea."
"Ezita o clipa si-si ridica privirea de la mainile mele.Ochii aceia caprui si calzi ma cercetara si ceva mi se stranse in piept.La naiba.Trebuie sa incetez sa ma mai simt asa in preajma lui.
-Tie n-o sa ti se intample.Esti prea…
Cauta cuvantul potrivit si imediat eu l-am inlocuit mental cu tot felul de posibilitati.Ca o zeita.Parjolitor de sexy.“(Rose-Dimitri)
" -Deci,recunoaste,spuse el.Ai omorat vulpea.Incerci s-o convingi pe Kirova ca esti nebuna,ca sa pleci iar de aici.
-O sa ti-o trag,i-am spus eu incet.
-E o oferta?
-Din ce-am auzit nu prea ai cu ce,i-am replicat.
-Mama,spuse batjocoritor.Chiar ca te-ai schimbat.Din cate imi amintesc,nu erai mofturoasa in legatura cu cine iti scotea hainele.
-Si din cate imi amintesc eu,singurii oameni pe care i-ai vazut vreodata dezbracati au fost pe internet.”(Rose-Ralph)
“-Crezi ca sunt draguta?
Ma privi cu o seriozitate totala,asa cum facea intotdeauna.
-Cred ca esti frumoasa.
-Frumoasa?
-Esti atat de frumoasa,ca ma doare uneori”(Rose-Dimitri)
"— Îhî. O să fii partenera lui Dimitri.
Se lăsă un moment de tăcere ciudată, probabil neobservată de nimeni cu excepţia lui Dimitri şi a mea. Ochii noştri se întâlniră.
— Partener de protecţie, lămuri Dimitri în mod inutil, de parcă şi el se gândise la alte feluri de parteneri."
Academia vampirilor de Richelle Mead-Recenzie
Mi-am dorit de foarte multa vreme sa citesc seria "Academia vampirilor", insa nu am avut posibilitatea. Ba erau prea scumpe, ba aparea alta carte... Si intotdeauna am fost curioasa sa aflu de ce era si este atat de apreciata de majoritatea cititorilor, si sa vad cat de impresionant este scrisul lui Richelle Mead, comparativ cu C.C.Hunter, Rachel Caine, L.J.Smith, chiar si cu Cassandra Clare.
Povestea incepe normal.. OK, pe cat de normal poate fi cand un moroi se hraneste dintr-un dhampir. Nu, nu e bine cum am inceput. Sa va explic pentru a intelege. Lissa este un moroi(adica un soi de vampir) provenind din vita nobila. Fata este de un caracter exemplar, asemanata cu un inger, o prietena de nadejde . desteapta si calculata. In universul lui Mead, moroii sunt vanati; fiind practic in razboi cu strigoii.
Rose este un dhampir, pe jumatate om, pe jumatate vampir, care atunci cand lasa un moroi sa0i bea sangele ii este produsa o placere mai mare decat sexul, chipurile. Rose este gardianul Lissei in devenire. Asa sunt regulile in lumea lor: moroii, fiind pe cale de disparitie, trebuie aparati de dhampiri care invata asta, facand pregatiri si multe lupte si antrenamente.
Rose si Lissa au evadat de la Academia Sf. Vladimir, si timp de doi ani au fost pe drumuri, incercand sa scape de oamenii de la academie, care vor sa le aduca inapoi.
Ei bine, in ziua aceea ele sunt prinse si aduse inapoi de catre gardieni, care il aveau in frunte pe Dimitri Belikov(inalt, musculos, frumos-nu, superb-)
Aduse la Academie, fetele, in sfarsit prinse dupa atata timp se reacomodeaza in atmosfera anosta a scolii cu greu. Directoarea Kirova spune din prima ca pe Lissa o vor pastra, si va fi pedepsita, iar pe Rose o vor da afara. Realizand ca nu va mai putea fi langa Lissa, Rose se agita, este lipsita de respect, dupa cum spune Kirova, dar nu face decat sa agraveze situatia.
Salvarea vine din partea lui Dimitri, care o convinge pe directoare ca fata, fiind una dintre putinele gardiene in devenire,cu tot cu legatura dintre ea si Lissa, merita pastrata si ca ar fi o mare risipa sa o dea afara.
Induplecata, Kirova o lasa cu conditia sa il aibe pe Dimitri antrenor si ca nu are voie sa iara nicaieri inafara cursurilor. Daca tot vorbeam despre o "legatura": asta inseamna ca cele doua au o legatura puternica sentimentala:una simte ce simte si cealalta, si Rose se poate transporta, sa zic, in corpul lui Lis doar cu spiriltul. La scoala nmic nu este usor, elvii fiind atat de superficiali si barfitori! M-a uimit rautatea lor, mai ales a Miei(o papusica schiloada) care le face viata mai grea Rosei si Lise.
M-a surprins placut prietenia dintre cele doua fete, atat de solidare si ...OK. Rose pune mereu pe primul lor starea de spirit si pur si simplu tine atat de mult la Lissa in modul prietenesc!
Se nareaza la persoana intai si este, ei bine, impresionant. Se vede talentul autoarei si pasiunea acesteia, facand totul cu mare atentie si nelasand nimic la voia intamplarii. Nu-mi imaginez romanul narat la persoana a 3 a.
Dupa ce se hotaraste sa mearga la slujbele de duminica doar pentru a petrece mai mult timp cu prietena ei, Rose afla un lucru ciudat despre Sf. Vladimir si Anna, gardianul ei, aveau o legatura ca intre cele doua fete si Anna era "atinsa de umbra", un mister.
Lissa are o legatura foarte puternica cu animalele, avand puteri extraordinare, exact ca cele ale Sf. Vladimir, poate invia animalele si plantele, si are o putere incredibila de constrangere, si tocmai de aceea au si fugit, de teama celor care o vor rapi. Apropo, folosirea puterilor in timp o vorface sa innebuneasca.
Excesiv de protectoare, Rose se opune cu vehementa in relatia cu Christian, un moroi ciudat, a Lissei, despartindu-i si facand o mare greseala.
Complexitatea povestii nu se opreste, ei bine, acum.. Pasiunea Rosei pentru Dimitri, care este cu 7 ani mai mare decat ea creste, facand-o sa fie topita dupa el. Sunt atat de multe aspecte de discutat, incat nu stiu cu care sa incep mai degraba.
Atacurile Miei continua, pentru ea nefiind suficienta umilirea Rosei, toata Academia numind-o tarfa pentru sange. De atunci, Lissa a renuntat sa se mai controleze, si a revenit in gasca moroilor, excluzand-o pe Mia si mai mult de atat, furandu-i-l pe Aaron, iubitul ei. Chipurile, ura ei fata de protagoniste incepuse cand fratele Lisei o parasise dupa ce se culcase cu ea. .
Du[a ce Lis ii constrange pe multi pentru a abandona barfa despre Rose, viata fericita(care cica era pana acum_ devine mai naspa. Tot mai multe cadavre de animale sunt puse prin lucrurile Lisei de carte un dobitoc, iar ea cedeaza nervos si se taie. Prima data scapa neparata, insa a doua oara devine mult mai grav, iar ea ramane inconstienta.
Desi este primul roman, nu se inlatura de la detalii, complicatii, numeroase intrigi. Apropierea dintre Rose si Dimitri este fermecatorare, relatia lor fiind surprinzatoare. Rose primeste un colier de la unchiul Lisei, care se dovedeste mai tarziu unul pentru constrangere, Asa cam atunci cand Lis este atacata si ar trebui sa fie salvata, Rose si Dimitri se pregatesc sa faca prostii. Se trezesc din vis(mai mult realitate) si pornesc dupa Lissa, dar atacatorii au ceva avans.
O vor salva? Va fi prea tarziu? Cum va evolua relatia Rose-Dimitri?
NOTA: 5/5
Povestea incepe normal.. OK, pe cat de normal poate fi cand un moroi se hraneste dintr-un dhampir. Nu, nu e bine cum am inceput. Sa va explic pentru a intelege. Lissa este un moroi(adica un soi de vampir) provenind din vita nobila. Fata este de un caracter exemplar, asemanata cu un inger, o prietena de nadejde . desteapta si calculata. In universul lui Mead, moroii sunt vanati; fiind practic in razboi cu strigoii.
Rose este un dhampir, pe jumatate om, pe jumatate vampir, care atunci cand lasa un moroi sa0i bea sangele ii este produsa o placere mai mare decat sexul, chipurile. Rose este gardianul Lissei in devenire. Asa sunt regulile in lumea lor: moroii, fiind pe cale de disparitie, trebuie aparati de dhampiri care invata asta, facand pregatiri si multe lupte si antrenamente.
Rose si Lissa au evadat de la Academia Sf. Vladimir, si timp de doi ani au fost pe drumuri, incercand sa scape de oamenii de la academie, care vor sa le aduca inapoi.
Ei bine, in ziua aceea ele sunt prinse si aduse inapoi de catre gardieni, care il aveau in frunte pe Dimitri Belikov(inalt, musculos, frumos-nu, superb-)
Aduse la Academie, fetele, in sfarsit prinse dupa atata timp se reacomodeaza in atmosfera anosta a scolii cu greu. Directoarea Kirova spune din prima ca pe Lissa o vor pastra, si va fi pedepsita, iar pe Rose o vor da afara. Realizand ca nu va mai putea fi langa Lissa, Rose se agita, este lipsita de respect, dupa cum spune Kirova, dar nu face decat sa agraveze situatia.
Salvarea vine din partea lui Dimitri, care o convinge pe directoare ca fata, fiind una dintre putinele gardiene in devenire,cu tot cu legatura dintre ea si Lissa, merita pastrata si ca ar fi o mare risipa sa o dea afara.
Induplecata, Kirova o lasa cu conditia sa il aibe pe Dimitri antrenor si ca nu are voie sa iara nicaieri inafara cursurilor. Daca tot vorbeam despre o "legatura": asta inseamna ca cele doua au o legatura puternica sentimentala:una simte ce simte si cealalta, si Rose se poate transporta, sa zic, in corpul lui Lis doar cu spiriltul. La scoala nmic nu este usor, elvii fiind atat de superficiali si barfitori! M-a uimit rautatea lor, mai ales a Miei(o papusica schiloada) care le face viata mai grea Rosei si Lise.
M-a surprins placut prietenia dintre cele doua fete, atat de solidare si ...OK. Rose pune mereu pe primul lor starea de spirit si pur si simplu tine atat de mult la Lissa in modul prietenesc!
Se nareaza la persoana intai si este, ei bine, impresionant. Se vede talentul autoarei si pasiunea acesteia, facand totul cu mare atentie si nelasand nimic la voia intamplarii. Nu-mi imaginez romanul narat la persoana a 3 a.
Dupa ce se hotaraste sa mearga la slujbele de duminica doar pentru a petrece mai mult timp cu prietena ei, Rose afla un lucru ciudat despre Sf. Vladimir si Anna, gardianul ei, aveau o legatura ca intre cele doua fete si Anna era "atinsa de umbra", un mister.
Lissa are o legatura foarte puternica cu animalele, avand puteri extraordinare, exact ca cele ale Sf. Vladimir, poate invia animalele si plantele, si are o putere incredibila de constrangere, si tocmai de aceea au si fugit, de teama celor care o vor rapi. Apropo, folosirea puterilor in timp o vorface sa innebuneasca.
Excesiv de protectoare, Rose se opune cu vehementa in relatia cu Christian, un moroi ciudat, a Lissei, despartindu-i si facand o mare greseala.
Atacurile Miei continua, pentru ea nefiind suficienta umilirea Rosei, toata Academia numind-o tarfa pentru sange. De atunci, Lissa a renuntat sa se mai controleze, si a revenit in gasca moroilor, excluzand-o pe Mia si mai mult de atat, furandu-i-l pe Aaron, iubitul ei. Chipurile, ura ei fata de protagoniste incepuse cand fratele Lisei o parasise dupa ce se culcase cu ea. .
Du[a ce Lis ii constrange pe multi pentru a abandona barfa despre Rose, viata fericita(care cica era pana acum_ devine mai naspa. Tot mai multe cadavre de animale sunt puse prin lucrurile Lisei de carte un dobitoc, iar ea cedeaza nervos si se taie. Prima data scapa neparata, insa a doua oara devine mult mai grav, iar ea ramane inconstienta.
Desi este primul roman, nu se inlatura de la detalii, complicatii, numeroase intrigi. Apropierea dintre Rose si Dimitri este fermecatorare, relatia lor fiind surprinzatoare. Rose primeste un colier de la unchiul Lisei, care se dovedeste mai tarziu unul pentru constrangere, Asa cam atunci cand Lis este atacata si ar trebui sa fie salvata, Rose si Dimitri se pregatesc sa faca prostii. Se trezesc din vis(mai mult realitate) si pornesc dupa Lissa, dar atacatorii au ceva avans.
O vor salva? Va fi prea tarziu? Cum va evolua relatia Rose-Dimitri?
NOTA: 5/5
Friday, 20 July 2012
Iubesc cartea asta!
Rareori se intampla sa postez asa ceva, doar cand vine vorba de "Sovaire" sau "Fantoma" de Aubrey Clark, in orice caz, o carte fenomenala si extraordinara, insa "Academia vampirilor" de Richelle Mead este fermecator de draguta si deosebita!
Imi place mai ales faptul ca Rose Hathway nu este prientesa, ci insasi prietena ei cea mai buna, fiind un lucru diferit fata de toate cartile pe care le-am citit pana acum. Am fost atat de captivata de scrisul realmente impresinant al lui Mead incat singurul lucru care m-a trezit la realitate a fost fierbinteala laptopului pe care il tineam pe mine(citesc cartea in format ebook).
Recunosc ca aceasta serie a aparut cu ceva timp in urma, insa daca nu am avut posibilitatea sa o cumpar sau sa o citesc imprumutata, ce sa fac? Mai tarziu e mai bine decat niciodata.
Cred ca voi ati citit cu siguranta "Academia vampirilor", asa ca, va intrebam, v-a placut sau...nu?
Imi place mai ales faptul ca Rose Hathway nu este prientesa, ci insasi prietena ei cea mai buna, fiind un lucru diferit fata de toate cartile pe care le-am citit pana acum. Am fost atat de captivata de scrisul realmente impresinant al lui Mead incat singurul lucru care m-a trezit la realitate a fost fierbinteala laptopului pe care il tineam pe mine(citesc cartea in format ebook).
Recunosc ca aceasta serie a aparut cu ceva timp in urma, insa daca nu am avut posibilitatea sa o cumpar sau sa o citesc imprumutata, ce sa fac? Mai tarziu e mai bine decat niciodata.
Cred ca voi ati citit cu siguranta "Academia vampirilor", asa ca, va intrebam, v-a placut sau...nu?
Subscribe to:
Posts (Atom)





