Showing posts with label discutie. Show all posts
Showing posts with label discutie. Show all posts

Tuesday, 1 January 2013

O idee ?

 Tocmai am terminat de citit: Destroy me de Tahereh Mafi, care a fost OK, si am incercat sa ma apuc de Evernight de Claudia Gray, Inceputurile de la Jurnalele lui Stefan, insa nu ma prind deloc.


Asa ca va rog, daca aveti timpul necesar si cheful, sa=mi lasati intr-un comentariu la aceasta postare un titlu sau mai multe decarti pe care sa le citesc. Si sa fie bune. Pur si simplu nu am nicio idee...

Wednesday, 19 December 2012

5 lucruri care as vrea sa se intample Craciunul asta!

1. Sa ne uram cu totii  "FERICIUN CRACIT " . Noul salut de la noi de la scoala
2. Sa fie toata familia acolo pentru fiecare. Sa ne distram, doar e vacanta ! 
3. Sa primesc cateva carticele...Dar in mod deosebit imi doresc volumul 7 din Micutele mincinoase, care sper sa soseasca pana la Craciun.
4. Vreau sa fiu alaturi de voi si voi alaturi de mine pe blogusoooor ! 

Aceasta este poza lui ROOOSE Scuze daca nu ti-am cerut voie cand am luat-o, insa nu m-am putut abtine :)

 5. Vreau doar sa ma relaxez !

Tuesday, 18 December 2012

It's almost Christmas !

Hello dragilor !

Ce faceti? Eu ma bucur de ultima si extrem de serioasa(nu pe bune ! ) ultima saptamana de scoaaaala. Si ghici ce ? E minunat ! Si sa va si expun motivul pentru care v-am abandonat atat de rau semestrul acesta scolar:
 
-in primul rand, anul acesta este deosebit de greu pentru mine, si a trebuit sa ma pus serios pe treaba si am reusit ! 10 in teza la mate, 10 la romana, si  10 la istorie !
  Cu acest argument am scos 10 in cap. OK, OK, OK, e unicul argument pe care il am, insa saptamanile acestea, cat va fi vacanta si...mi-as dori foarte mult sa fiti aici pe blog alaturi de mine .
Asadar, va astept in continuare pe Heart of darkness sa sarbatorim impreuna Craciunul.

Pe la scoala, ce sa zic, si voi faceti treaba cu Secret Santa , nu? Ei, eu ii iau cadou unui tip caruia sper sa-i placa, insa am fost in pana de idei. Cu toate astea, mie imi ia un alt tip cadou si sunt foarte curioasa in legatura cu ce-mi va lua.

 Acum citesc "Wicked", volumul cinci din seria "Micutele mincinoase"
Sincer vorbind, nu m-a impresionat mai deloc. Am citit aproape jumate, insa ma plictiseste raaaau ! Nu stiu ce sa zic, Sara Shepard era autoarea mea preferata, insa m-a cam lasat cu buza umflata dupa  ce m-am apucat de "Wicked". Ei, va  zic eu mai detaliat cand pun recenzia pe blog.

 De asemenea, mai citesc "Infruntarea" de P.C.Cast si Kristin Cast, dar, la fel, nu e mai lucru de ea. Limbajul, OMG, e ingrozitor. Cartea imi repugna enorm datorita limbajului TOTAL superficial si ... atat de prost. !!!

Saturday, 17 November 2012

Inca o saptamana de scoala! De serviciu!! LOL

 Dragilor, cred ca acum va ganditi ca v-am parasit de tot. Am observat ca la concurs v-ati inscris foarte putini! Ce s-a intamplat? Nu va prinde tema? Puteti sa-mi spuneti, ca nu ma supar! Sau v-a dat atat de mult de gandit incat nu va puteti alege cuvintele ? :)

  Trecand peste asta, scoala mi-a acaparat mai mult de 85% din program. Si OMG, am scapat de teza la istorie. Eman fericire ca am scapat de ea, insa nu stiu ce nota am luat si sunt ceva gen "Oare ce-am facut ???Aghhhhhh "

     Joooooi am fost de serviciu pe scoala. LOL. Am facut contrabanda cu cola si popcorn, cu toate ca dieta mea s-a dus de rapa, am zis "Zau? O data pe an esti de serviciu ? ! ?" Am fost cu foi peste tot, am inghetat. Era atat de friiig ! Cum ne-am incalzit ? Eu si cu colega mea am jucat prinselea pe coco. Zici ca eram copii mici, dar a functionat. Nu mai inghetam pentru 10 minute. Si sa vezi cand esti cat pe ce sa fi prins de directa ca fugi ca disperatu' sa nu te prinda, sau de diriga. :) Apoi, intru eu intr-o clasa care urma sa aibe ora cu directa. Ma trimite ea (directa) sa-l chem pe unu Florin sa vina sa-i dea raportul daca ei urla in halul asta (nu de alta, da langa ei era o clasa de boboci care sunt cam galagiosi).

    Si cum spuneam, intru eu acolo, deschid usa (iti dai seama ca nu bat, ca doar nu era profesor) si raman o clipa in cadrul usii. Copii, ce sa zici, de una de alta, se ridica repede si incep cu "Bunnaaaaa ziiiiiiuuuuaaa " -care apropo, se aude oribil, zici ca ai baut la greu - si dupaia ma vad pe mine. Ahh, pacaleala. Apoi le dau eu vestea tipand in galagia aia cat puteam "-CARE E FLORRIIIIIN ????". Nu ma aude nimeni. Mai incerc. Nimic. Atunci spun "Il cheama directoarea!" Tacere. Silence. Pana la urma l-am gasit pe inculpat, care fuge cat il tin picioarele pentru a "raporta" ca clasa lor este cea mai cuminte si ca cei de alaturi au probleme comportamentale.

     Misiune incheiata. In decursul zilei l-am vazut pe Will. Love :)
     Vineri seara a fost mult mai tare. Ce sa zic, pastrez povestea asta pentru samabata viitoare. SI JOI am teza la mate . Aghhhhhhh oribil.

Sunday, 4 November 2012

O saptamana de scoala

Hey dragilor! Ce mai faceti? Ca nu v-am mai auzit de mult... Pe la scoala pe la mine, am devenit, clasa mea, "clanul". Avem tot ce vreti, really! Eu luni am lipsit, si ce sa vezi cate s-au intamplat ! Sport national: saritul de gard, problema e cand bodyguard-ul te prinde, insa no problem, perseveram!
POZA  LUI ROOOSE :X :X
  
   Avem genii in devenire, profesioniste in unghii false, si ce sa va mai spun, avem de toate! Miercuri a fost o zi plictisitoare, ca, de altfel, toate celelalte zile de miercuri.Sapte ore de plictiseala pura. Am pornit, ironic, in cautarea lui Will al meu dar fara succes. Ei, mai vedem.

   Pe langa melodia "Stinge lumina" a lui Ruby, care, scuze daca voua va place, ca mie nu, mi-a spart urechile, am primit vestea ca JOOOOOIa viitoare o sa fiu se derviciu cu o fata. Yeees! Geniala vestea, abia astept sa va povestesc cum a fost. In rest, e foarte obositor.

   Acum m-am apucat de "Domnia hasului" de Rachel Caine, la care o sa postez o recenzie pe marti-miercuri, cand o voi termina. Si voi ce mia faceti???

Sunday, 21 October 2012

Ce mai faceti?

 Recunosc ca frecventa postarilor a mai scazut, si pentru asta imi cer scuze, insa din pacate timpul imi este mai mult decat limitat. Incerc, pe cat posibil, sa imi fac timp si pentru blog, insa nu reusesc mereu. Trecand peste asta, va spuneam ca acum citesc cartea "The hallowed ones" de Laura Bickle, carte care este si la concurs(am primit doua exemplare de la scriitoare) si am ajuns la pagina 161. Superba cartea. Sunt ca pe ace. SI abia astept sa ma reapuc sa citesc din ea.

   Mai mult, sper ca in curand sa mai dau drumul unui concurs, si sper sa va inscrieti cat mai multi.

    De altfel, mai sunt 5 zile pana la ziua mea de nastere, pe 27 octombrie. Abia astept :) :) LOL. Numar zilele. Ei,, nu toti facem asta?

     Mai mult, sper ca postarile sa va placa. Mai vorbim. Voi ce mai ziceti?

Tuesday, 25 September 2012

Cat dureaza sa cititi o carte - let`s discuss!



Cel mai repede am citit "Revelatia" de Kelley Armstrong in editie de chiiosc intr-o zi. "Secretul Ariei" intr-o ora, doua. De regula, dureaza cam o saptamana, uneori chiar 4 zile.
 

Insa, acum, fiindca sunt super ocupata citesc o carte in engleza in 3-4 saptamani-ceea de regula era 1-2 saptamani si una obisnuita in 2 saptamani, in romana, vrea sa insemne obisnuita.

  De aceea recenziile pe blog sunt mai rare. Pur si simplu invatatul., oboseala, temele ma depasesc. Sorry :( Macar mai fac 1-2 postari pe blog.

   Voi? Cat dureaza de obicei sa cititi? Cu sau fara muzica. Eu fara.

Friday, 21 September 2012

Ce mai faceti?

Of, frate! A inceput de-a binelea scoala. An greu, anul asta. Ce sa zis. Nu mai am timp de nimic. Bine, acum poate si pentru ca dimineata sunt moarta de somn si ma culc la loc, gen: scoala-te la 8. Da, da bine, si 5 minute mai tarziu dorm. Scularea: in jur de 10 30. Apoi, ca si cand nu ar fi suficient, da-i, apuca-te de teme, invata si la 12-13 pleaca la scoala. Serios???

  Pe langa asta, abia a inceput anul. Peste 2 luni jumate dam in teze, si Bum, mai multe teme. Greu cu scoala asta... Ei bine, ce sa ma mai vaiet, va las si pe voi.

   Vo posta maine recenzia de la "A 16-a luna" -bestiala cartea - . As fi pus-o mai devreme, dar nu am avut timp sa citesc. Dupa ea ma apuc de "Demon hunting in the deep south" de Lexi George, si poate 1-2 spre recenzare. Poate primesc in sfarsit un E-reader ca tot vine ziua mea. Ma rog, o sa continui cu In my dreams, The hallowed ones, si alte carti.

  Noutatile de la Leda nu ma incanta deloc. Pan acum. Nu mi-a placut deloc "Chimie perfecta", iar "Blestemul focului" nu am citit-o -poate , poate.

    Voi ce mai ziceti?

Monday, 13 August 2012

Voi mai simtiti ca e vara?

 Am ajuns sa-mi pun intrebarea asta de ceva vreme. Pe langa aerul rece care sufla toata caldura din calea lui, plus calendarul care inainteaza si se apropie cu viteza luminii de momentul cheie, nu mai ramane decat intuitia care sa ne ghideze pentru a ne da seama ca vara e cam pe sfarsite. De ce spun asta? Voi n-ati simtit?

   Diminetile sunt reci precum amintirile mele legate de scoala primara, si zau ca ma cuprinde o nostalgie doar gandindu-ma ce departe sunt clipele alea, cat de dor imi e pur si simplu de simplitatea acelei vremi. Desi, in mintea mea nu era facil.
    Nu stiu despre voi, doar ca eu am trecut deja in partea toamnei.

Thursday, 19 July 2012

De ce cartile?

  Am auzit intrbarea "De ce iti place tie sa citesti?" sau  intrebarea "Cum de poti sa citesti asa de multe carti?" de nenumarate ori. Din partea cui? Din partea acelora care nu stiu ce inseamna o carte buna.
    Mereu am tras concluzia ca ei, probabil nu au gasit romanul potrivit sa ii farmece si sa ii faca sa zboare, sa exploreze ceea ce inseamna un univers cu totul diferit,  pur si simplu magic.

  Ce imi place mie la o carte:

-protagonista trebuie sa fie pe placul meu, nu sclifosita, fitoasa, etc.
-personajul negativ care e intotdeauna prea fumos, misterios, etc
-punctul culminant


 Voua ce va mai place?Poate am omis eu ceva...