Wednesday, 22 August 2012

Books that I want to read



  O noua rubrica! De doua ori pe saptamana voi posta in aceasta rubrica de acum inainte. Incep cu romanul "Venom", scris de Fiona Paul, care mie mi se pare extraordinar!



Venom (The Secrets of the Eternal Rose #1) by Fiona Paul

Cassandra Caravello is one of Renaissance Venice’s lucky elite: with elegant gowns, sparkling jewels, her own lady’s maid, and a wealthy fiancé, she has everything a girl could desire. Yet ever since her parents’ death, Cassandra has felt trapped, alone in a city of water, where the dark and labyrinthine canals whisper of escape.

When Cass stumbles upon a murdered woman—practically in her own backyard—she’s drawn into a dangerous world of courtesans, killers, and secret societies. Soon, she finds herself falling for Falco, a mysterious artist with a mischievous grin... and a spectacular skill for trouble. Can Cassandra find the murderer, before he finds her? And will she stay true to her fiancé, or succumb to her uncontrollable feelings for Falco?

Beauty, love, romance, and mystery weave together in a stunning novel that’s as seductive and surprising as the city of Venice itself.


Here's a quick convo my friend and I had about Cass, the protagonist of Venom.


 Ce mi s-a parut cel mai deosebit a fost atmosfera, si in plus, partea cu "Fiecare dintre noi poarta o masca, dar daca masca celui de care te-ai indragostit ascunde un secret letal (...) " mi s-a parut super. 

 Uitati si un trailer:

Tuesday, 21 August 2012

TVD- sa ne amintim...

Acum serialul TVD(The Vampire Diaries) are deja vechime, ce sa mai , trei sezoane sunt ceva. Cel mai rau imi pare este ca, cu cat trece episod si episod, personajele se schimba, si imi e cam dor de vechea Elena, sau de simpla relatie Stefan-Elena. Sau de vechiul Damon. Asta e, evolutia...

Mi se pare atat de veche poza asta! Adica uitati-va si voi...


Avalansa de carti

 Ce legatura are postarea asta cu blogul? Pai...destul de mare. Stiti ca mai e putin, putin, putin si se termina vacanta. :((((( :(( :(( :((Si asta inseamna ca vine toamna. Dar, pe langa asta, inseamna ca la LEDA vor incepe continuarea seriilor actuale.
   Pe care le astept eu cu sufletul la gura? Pe:
-Imoral (MM 5) de Sara Shepard
-Doua adevaruri si o minciuna(JM3) de Sara Shepard
-Volumul 2 din "Nascuta la miezul noptii"
-Volumul 2 din "Atingerea lui Juliette"

  Bineinteles, astept si altele, doar ca pe acestea in mod foarte deosebit.

 VOI?

Carti diferite, aceleasi coperti

Pana acum erau copertile ceva mai schimbate(parul mai lung, ochii mai departati, etc). Acum se pare ca, in lipsa de inspiratie, a luat cartea si a taiat din ea!
 I mean, really? Really?

In my mailbox! SWAG-ATTAC!

  In sfarsit a venit postasul! Trebuia sa-mi aduca toate astea de acum o saptamana, dar mai bine mai tarziu decat niciodata! Sincer, eu nu am crezut ca voi mai primi ceva.

De la Fiona Paul am primit 4 semne de carte "Venom" (Thank you Fiona! I love them!) care imi plac foarte mult!










Acesta este swag-ul de la Jana Oliver, autoarea seriei The Demon Trappers, pe care vreau neaparat sa o citesc (Thank you, Jana! They are incredible!)

From Angela Corebett. Thank you for sending me these! I love them!
De la Jen Nadol am primit semne de carte cu "The vision" si "The mark" (Thank you, Jen! They are awsome!)



   Jen a fost atat de draguta, si mi-a scris si un mesaj.









Iar acesta este premiul meu de pe blogul Trasspasing Zone . Multumesc!

O poza de grup. Cam asta a fost. Insa, foarte curand trebuie sa vina si o multime de carti, serios, chiar foarte multe, in romana si engleza, printre care si multe premii pentru viitoare concursuri.
 Ce parere aveti? Voi ce ati mai primit?

Monday, 20 August 2012

About what I`m reading now (3)

 Stiu ca v-am spus ca am terminat cu lecturile de la scoala, insa nu e chiar asa. De fapt, am avut 5 carti, dintre care:
-Baltagul de Mihail Sadoveanu
-Rosu de rubin de Kerstin Gier
-Albastru de safir de Kerstin Gier
-Verde de smarald de Kerstin Gier
-Cismigiu and company de Grigore Bajenaru

  Din astea trebuie sa fac recenzii la Albastru de safir si Cismigiu and Co si sa termin Verde de smarald. La inceput nu mi-au placut deloc, insa acum...citesc cartea a treia mai mult pentru a afla in sfarsit secretul, sfarsitul...

   De altfel, postasul nostru, care nu se mai deranjeaza sa mai treaca sa aduca scrisorile trebuie sa-mi aduca 3 instiintari de la posta si 7 plicturi(cu swaguri) . Pachetele sunt pentru voi, pentru concurs! Cu cat vine postasul mai repede, cu atat mai repede dam startul!

  Si, voi ce mai cititi?

Book lovers challenge Day 15

15.     Scrie o scrisoare unei autoare căreia vrei să îi transmiți ceva.



Dear Sara Shepard, 

  Iti scriu pentru a-ti spune cat de mult iubesc cartile tale! "Micutele mincinoase" si "Jocul minciunii" sunt absolut fenomenale! 
    Stau si ma gandesc, si-ti apreciez modul complex de gandire, precum si miile de intrigi si de momente unice, amuzante, tensionate, intalnite atat in carti cat si in seriale. Pur si simplu m-a facut sa vreau sa devin eu insami o scriitoare si sa complun eu insami asemenea povesti. 
   Desi prefer "MM" mai mult decat "JM", o admir pe Emma, precum si pe Sutton. Povestea celor 4 fete din Rosewood este insa favorita mea. Nu ai cum sa nu le iubesti pe inocenta Emily, pe artista Aria, pe serioasa Spencer, pe draguta Hanna, dar si pe imorala si periculoasa Ali.