Am primit "Heartless" in dar de Craciun, si, ei bine, am fost cea mai fericita. Daca nu stiati, Heartless este volumul 7 din seria Pretty little liars, care momentan nu a aparut in Romania, desi dupa parerea mea, in ritmul asta, prin 2014-2015 va aparea, asa ca mai aveti de asteptat daca vreti varianta romaneasca.
Heartless a fost un roman complex din toate punctele de vedere. M-a lasat fara cuvinte la sfarsit. A fost atat de reusit ! Incomparabil mai bun decat Wicked ( cel mai slab dupa parerea mea) sau Unbelievable si Killer ( cele mai reusite de pana acum). Misterele sunt tot mai aproape de radacina, si cele patru protagoniste incearca din rasputeri sa ajunga la ele - si sa incheie sarada .
In primul rand, noul/ noua "A" le da batai mari de cap. Dupa ce ca padurea de langa casa lui Spencer a luat foc( cineva in mod intentionat i-a dat ), si Emily a proclamat ca a vazut-o pe Alison, nimeni din intregul Rosewood nu le mai crede. La faza asta nu am putut decat sa o numesc pe Emily incredibil de proasta, si la fel a crezut si Spencer. Iar cele 4 fete au primit, din partea Rosewood-ului porecla de "Micutele mincinoase". Revenind la "A" - acesta le tot da indicii care nu le ruineaza- inca - viata, ba chiar parca le ajuta sa descopere mai usor misterul mortii lui Alison, asa zisa nopate de 20 iunie.
Si tocmai asa fiecare fata pleaca pe pista ei in dezlegarea misterului. Si sa incepem cu Aria: Ea are un nou iubit, si acela este Noel. Acum, Aria porneste mai mult pe partea spirituala : are diverse sedinte de spiritism, impreuna cu Noel, si oarecum reuseste sa o contacteze pe Ali. Ce ii spune ? Aflati de unii singuri.
Apoi...Hanna : povestea ei a fost cea mai interesanta. Si sa va spun de ce : tatal ei o trimite intr-un spital de nebuni, unde colega ei este o fata pe nume Iris. Ea, cumva, de undeva, o cunoastea pe Alison. Oare de unde? Nici eu nu am aflat, insa intuiesc. Cu Spencer, treaba la inceput a mers, pana cand a aflat ce a facut tatal sau, si cum ca ea este sora lui Alison. WOW. Can't belive. Emily este trimisa intr-o secta de persoane Anish si acolo afla niste detalii extrem de interesante despre politistul Darren Wilden. Stiam eu ca ascunde ceva grav !
Dupa cum am mai zis, Hearless este cea mai buna carte din serie ! Absolut inccredibila! V-o recomand !
NOTA: 5/5
Showing posts with label Pretty little liars. Show all posts
Showing posts with label Pretty little liars. Show all posts
Thursday, 27 December 2012
Sunday, 23 December 2012
Recenzie "Killer" de Sara Shepard
Am mai terminat o carte de-a Sarei Shepard ! OMG, cat de mult le ador ! Si "Killer", cartea a sasea(se vede aici o evolutie care trebuie luata in definitiv in calcul) este pur si simplu aur curat.
Cred ca este cea mai buna carte din serie. M-a lasat fara cuvinte.
Pentru inceput, stilul autoarei este cu mult mai dinamic. Nu se mai pierde timpul cu detalii nesemnificative cum s-a mai petrecut prin "Wicked".
Stiati ca Aria, Spencer, Emily si Hanna i-au gasit cadavrul lui Ian in Wicked. Ei bine, cum au alertat politia, au descoperit ca acel cadavru a disparut. Si intrebarea pe care ne-o punem este : Oare cineva i-a furat trupul neinsufletit, sau era viu si doar si-a inscenat moartea? Asa cum se intampla si in povestea aceea veche cu copilul care alerta mereu satul ca au venit lupii la turma lui, cu toate ca de data asta Micutele Mincinoase spuneau adevarul, lumea incepe sa le ia in serios, si asta le aduce o imagine proasta in intregul Rosewood.
Spencer si Hanna au fost, de aceasta data, personajele care mi-au placut cel mai mult. Ei, si Emily mi-a placut, insa Aria a fost pe ultimul loc. Stiti ca Spencer si-a gasit mama reala. Ea locuieste in New York, ducand o viata numai lapte si miere. In plus, relatia lui Spencer cu asa-zisii-ei parinti din Rosewood e extrem de spionoasa, trecand de la oribil la absolutul ce reprezinta nesuferitul.
Oricum, se cearta cu Andrew, noul ei iubit, iar sfarsitul, printre ultimele capitole ce o au pe Spence ca protagonista m-au lasat cu inima franta pentru ea. Veti vedea daca va doriti sa stiti.
Apoi, am realizat diverse lucruri despre Ali. Ea, per total, a fost o proasta. Cu toate ce initial este adusa intr-o lumina buna, una de vai, a murit BFF-ul lor, aflati ca nu era BFF cu adevarat. Mai mult, Alison, de-a lungul timpului, nu a facut decat sa le manipuleze in jocurile ei malefice, sa le santajeze cu secrete ingrozitoare si sa se poarte ca o jigodie. OMG, ce fata proasta!
Ariei ii revine vechea pasiune pentru Jason DiLaurentis, fratele lui Alison. Eu habar nu aveam ca era indragostita de el! Si ...afla lucruri destul de infioratoare despre el : cum ca este posibil sa fi fost internat intr-un spital de nebuni si el se poarta absolut straniu cu ea in timp ce incearca sa iasa la o intalnire.
Si mai e inca ceva : mesajele lui A. sunt... oarecum sunt indicii in descifrarea mortii lui Alison si ma intreb care e faza ? De ce le ajuta ? sau mai bine : Ce ii iese lui A. – oricine o fi – din toata chestia asta ? Ca voi stiti doar ca A. umbla numai pe interes, nu ?
Pe parcurs, fetele primesc diverse mesaje de la Ian, si se iau in calcul doi noi suspecti in crima : Jason DiLaurentis si Wilden, politistul ala tampit.
Emily, ce sa mai zic, se cearta cu Isaac din cauza ca mama noului ei iubit este malefica si se tot ia de Emily. Nebuna femeie!
Oricum, per total, Killer a fost plina de drama, umor, actiune, si mi-a placut la nebunie. I-o recomand oricui, doar, seria asta este seria mea de suflet!
NOTA: 5.5
Friday, 14 December 2012
Recenzie "Perfect" de Sara Shepard
Mi-am dorit de foarte mult sa citesc "Perfect" . Nu numai ca am fost fascinata, fermecata iremediabil, ca sa spun asa, de operele Sarei Shepard, insa cand am citit pentru prima data seria "Micutele mincinoase" am inceput cu volumul 1, am continuat cu 4, am revenit cu 3 si am incheiat cu 2. In mintea mea era o varza totala, asa ca am zis sa le iau de la inceput, pentru ca ideile sa se aseze la locul lor.
Fiind volumul trei, am intrat destul de adanc in vietile celor patru micute mincinoase, Spencer, Aria, Emily si Hanna si mai ales in lumea secretelor lor. Vreti sa stiti unul dintre lucrurile pe care le-am invatat cu adevarat din aceasta serie? Acela este ca nimic nu este ceea ce pare a fi. Nimic. Cu toate ca se pare ca ne cunoastem, nu? Traim de-o viata impreuna ... si putem afla, in anumite clipe, ca acest aspect vizibil celor din jurul nostru nu face, in cazul majoritatii, nici macar pe sfert din personalitatea noastra. Si e adevarat. Trebuie doar sa privesti mai adanc.
O alta lectie binemeritata de invatat a fost ca lucrurile pe care ni le dorim cu atata ardoare sa le aflam : nimicuri, sau adevaruri care pot schimba cursul vietii, nu sunt chiar atat de greu de gasit. Trebuie sa privesti indeaproape si le vei gasi. Trebuie doar sa incerci. Nimic nu vine pe tava, ci trebuie sa lupti pentru el. Iar uneori, este atat de usor de obtinut!
Si sa incepem cu ... HANNA ! Ce mai face ea? Dintre toate personajele, cred ca am fost cea mai indepartata de Hanna. O inteleg pe fata : a avut probleme cu greutatea,si de aceea s-a considerat nedreptatita in fata prietenelor ei suple, frumoase. Si, cu timpul, a devenit o persoana splendida, ca aspect, insa oare asta ii da dreptul sa ii judece pe altii? Sa devina rea?
Impreuna cu Mona Vanderwall, prietena ei cea mai buna, a ajuns sa fie una dintre cele mai populare fete de la Rosewood Day, insa ghici ce? Aparent perfecta, ea ascunde mai mult decat ati crede vreodata...
In primul rand, nu reuseste sa scape de viciul cu vomitatul, in incercarea disperata de a slabi, cu toate ca mananca mancare nesanatoasa. In al doilea rand, mesajele de la A, hartuitorul necunoscut, o dau peste cap total, si tine tot mai multe secrete fata de Mona, care nu mai este atat de apropiata de Hanna. Ba din contra, se departeaza tot mai mult, ajungand sa se imprieteneasca cu Naomi si Ridley, inamicele numarul unu ale Hannei. Cu una, cu doua, ajunsa parasita si de Sean, iubitul ei, Hanna isi gaseste refugiul in bratele lui Lucas, un baiat total non-popular, obisnuit, care, cum spunem in engleza "take her breath away ", adica reuseste sa o surprinda in mod placut, si sa se si indragosteasca de el. Love is in the air!
Ceea ce m-a lasat total in suspans a fost ca Hanna reuseste sa afle cine este A, insa nu apuca sa divulge acest secret crucial, deoarece este inlaturata din joc...de A !
Urmatoarea de pe lista este ARIA !
Desi de foarte multe ori face cele mai mari greseli, incredibil de grele, m-am regasit complet in personajul Ariei. Din punct de vedere al sensibilitatii, mi-ar fi placut ca autoarea sa-i dea o nota ceva mai emotionanta, cu toate ca m-a atins la inima. In "Perfect" A dezvaluie mamei Ariei ca tatal sau o insela cu o studenta, si ca Aria tinuse atat de mult acest amanunt ascuns fata de ea, si fata ajunge pe drumuri, deoarece mama ei ii spune sa plece.
In acel moment mi s-a parut ca mama ei este total insensibila. Ce parinte i-ar face asa ceva copilului sau ? Hmm ? Astfel, Aria ajunge sa locuiasca cu Sean, noul ei iubit, si ex-ul Hannei. La Sean totul e perfect. De la parinti, la note, la casa, la performante, absolut tot, chiar si fiecare sarut, asa ca relatia nu prea a mers intre ei doi, deoarece Aria nu-i poate rezista lui Ezra, profesorul ei foarte tanar de engleza. Si asa ei ajung din nou impreuna. Aici, relatia dintre ei mi s-a parut foarte simpatica. Iii consider cuplul cel mai reusit din roman.
Mai departe, Aria abunda de creativitate. Inventiva, adorand artele si literatura, mi s-a parut extraordinar cladita ca personaj si am reusit s-o indragesc cu adevarat. ARIA RULES !
Pe de alta parte, Emily mi s-a parut total diferita fata de restul grupului. Timida, sfioasa, frumoasa si cu un secret prea putin pastrat, Emily este una dintre fetele bune.
Ea nu numai ca este buna la suflet, insa este, prin natura ei, un personaj exemplar din punct de vedere al principiilor, al vietii, al tuturor. Mi s-a paut extraordinara. Plus, Shay Mitchell este superba :)
A ii face faza lui Emily, spunand tuturor secretul ei, ca este impreuna cu Maya, asa ca parintii ei, incredibil de enervanti, maestrii ai perfectiunii si atat de putin indulgenti o obliga sa faca parte din programul "Varfurile copacilor", in incercarea de a o schimba. Si acum am invatat : de ce sa schimbi un om daca asa e natura lui ? De ce ? Si ce daca e asa ? Daca asa trebuie sa fie, cine esti tu sa intervii ?
Ei, oricum, Emily invata ca nu poti fi schimbat, lucrul asta fiind demonstrat chiar de pesoana care o invata aceste lucruri, sa ca nici ea nu renunta la Maya. Oricum, pe la sfarsit, A va avea un cuvant important e spus in povestea ei...
Dupa Emily urmeaza Spencer, care incheie grupul de micute mincinoase. Spencer este un simbol al perfectiunii. Aparent. Premianta, sefa de promotie, implicata in mii si mii de activitati scoalare, a incercat mereu sa fie mai buna decat sora ei vitrega, Melissa, pe care, ghici ce, nu o poate depasi sub niciun fel.
Oricum, fura o lucrare de-a ei la economie, deoarece nu mai are timp sa si-o scrie pe-a ei ( e ocupata sa iasa cu Wren, iubitul Melissei ) si problema nu e ca a "imprumutat" o lucrare nevinovata, ci ca profesorul ei o nominalizeaza pentru "Orhideea de Aur", un premiu extrem de greu de obtinut, care ii aduce o popularitate enorma. Dar ... lucrarea nu-i apartine, si A este mereu acolo sa o dea in vileag ! Oricum, sentimentele lui Spencer au fost mai mult decat contradictorii, atat in vederea relatiei spinoase cu familia ei, cat si pentru ca realizeaza ca este amnezica, si isi aminteste, desi cu greu, o parte a puzzle-ului care completeaza intamplarile din seara in care a fost ucisa Alison. Sau cel putin cand cred ele ca a murit Alison.
Am primit aceasta carte spre recenzare de la Libris, librarie online careia ii multumesc enorm. "Perfect" a fost o carte per-fec-ta ! Am citit-o cu placere, mi-au fost deduse din context lectii importante de viata, si mi-a facut o placere teribila sa observ, ca un privitor dinafara, vietile fiecarei fete ! Ce pot spune ? V-o recomand !
Fiind volumul trei, am intrat destul de adanc in vietile celor patru micute mincinoase, Spencer, Aria, Emily si Hanna si mai ales in lumea secretelor lor. Vreti sa stiti unul dintre lucrurile pe care le-am invatat cu adevarat din aceasta serie? Acela este ca nimic nu este ceea ce pare a fi. Nimic. Cu toate ca se pare ca ne cunoastem, nu? Traim de-o viata impreuna ... si putem afla, in anumite clipe, ca acest aspect vizibil celor din jurul nostru nu face, in cazul majoritatii, nici macar pe sfert din personalitatea noastra. Si e adevarat. Trebuie doar sa privesti mai adanc.
O alta lectie binemeritata de invatat a fost ca lucrurile pe care ni le dorim cu atata ardoare sa le aflam : nimicuri, sau adevaruri care pot schimba cursul vietii, nu sunt chiar atat de greu de gasit. Trebuie sa privesti indeaproape si le vei gasi. Trebuie doar sa incerci. Nimic nu vine pe tava, ci trebuie sa lupti pentru el. Iar uneori, este atat de usor de obtinut!
Si sa incepem cu ... HANNA ! Ce mai face ea? Dintre toate personajele, cred ca am fost cea mai indepartata de Hanna. O inteleg pe fata : a avut probleme cu greutatea,si de aceea s-a considerat nedreptatita in fata prietenelor ei suple, frumoase. Si, cu timpul, a devenit o persoana splendida, ca aspect, insa oare asta ii da dreptul sa ii judece pe altii? Sa devina rea?
Impreuna cu Mona Vanderwall, prietena ei cea mai buna, a ajuns sa fie una dintre cele mai populare fete de la Rosewood Day, insa ghici ce? Aparent perfecta, ea ascunde mai mult decat ati crede vreodata...
In primul rand, nu reuseste sa scape de viciul cu vomitatul, in incercarea disperata de a slabi, cu toate ca mananca mancare nesanatoasa. In al doilea rand, mesajele de la A, hartuitorul necunoscut, o dau peste cap total, si tine tot mai multe secrete fata de Mona, care nu mai este atat de apropiata de Hanna. Ba din contra, se departeaza tot mai mult, ajungand sa se imprieteneasca cu Naomi si Ridley, inamicele numarul unu ale Hannei. Cu una, cu doua, ajunsa parasita si de Sean, iubitul ei, Hanna isi gaseste refugiul in bratele lui Lucas, un baiat total non-popular, obisnuit, care, cum spunem in engleza "take her breath away ", adica reuseste sa o surprinda in mod placut, si sa se si indragosteasca de el. Love is in the air!
Ceea ce m-a lasat total in suspans a fost ca Hanna reuseste sa afle cine este A, insa nu apuca sa divulge acest secret crucial, deoarece este inlaturata din joc...de A !
Urmatoarea de pe lista este ARIA !
Desi de foarte multe ori face cele mai mari greseli, incredibil de grele, m-am regasit complet in personajul Ariei. Din punct de vedere al sensibilitatii, mi-ar fi placut ca autoarea sa-i dea o nota ceva mai emotionanta, cu toate ca m-a atins la inima. In "Perfect" A dezvaluie mamei Ariei ca tatal sau o insela cu o studenta, si ca Aria tinuse atat de mult acest amanunt ascuns fata de ea, si fata ajunge pe drumuri, deoarece mama ei ii spune sa plece.
In acel moment mi s-a parut ca mama ei este total insensibila. Ce parinte i-ar face asa ceva copilului sau ? Hmm ? Astfel, Aria ajunge sa locuiasca cu Sean, noul ei iubit, si ex-ul Hannei. La Sean totul e perfect. De la parinti, la note, la casa, la performante, absolut tot, chiar si fiecare sarut, asa ca relatia nu prea a mers intre ei doi, deoarece Aria nu-i poate rezista lui Ezra, profesorul ei foarte tanar de engleza. Si asa ei ajung din nou impreuna. Aici, relatia dintre ei mi s-a parut foarte simpatica. Iii consider cuplul cel mai reusit din roman.
Mai departe, Aria abunda de creativitate. Inventiva, adorand artele si literatura, mi s-a parut extraordinar cladita ca personaj si am reusit s-o indragesc cu adevarat. ARIA RULES !
Pe de alta parte, Emily mi s-a parut total diferita fata de restul grupului. Timida, sfioasa, frumoasa si cu un secret prea putin pastrat, Emily este una dintre fetele bune.
Ea nu numai ca este buna la suflet, insa este, prin natura ei, un personaj exemplar din punct de vedere al principiilor, al vietii, al tuturor. Mi s-a paut extraordinara. Plus, Shay Mitchell este superba :)
A ii face faza lui Emily, spunand tuturor secretul ei, ca este impreuna cu Maya, asa ca parintii ei, incredibil de enervanti, maestrii ai perfectiunii si atat de putin indulgenti o obliga sa faca parte din programul "Varfurile copacilor", in incercarea de a o schimba. Si acum am invatat : de ce sa schimbi un om daca asa e natura lui ? De ce ? Si ce daca e asa ? Daca asa trebuie sa fie, cine esti tu sa intervii ?
Ei, oricum, Emily invata ca nu poti fi schimbat, lucrul asta fiind demonstrat chiar de pesoana care o invata aceste lucruri, sa ca nici ea nu renunta la Maya. Oricum, pe la sfarsit, A va avea un cuvant important e spus in povestea ei...
Dupa Emily urmeaza Spencer, care incheie grupul de micute mincinoase. Spencer este un simbol al perfectiunii. Aparent. Premianta, sefa de promotie, implicata in mii si mii de activitati scoalare, a incercat mereu sa fie mai buna decat sora ei vitrega, Melissa, pe care, ghici ce, nu o poate depasi sub niciun fel.
Oricum, fura o lucrare de-a ei la economie, deoarece nu mai are timp sa si-o scrie pe-a ei ( e ocupata sa iasa cu Wren, iubitul Melissei ) si problema nu e ca a "imprumutat" o lucrare nevinovata, ci ca profesorul ei o nominalizeaza pentru "Orhideea de Aur", un premiu extrem de greu de obtinut, care ii aduce o popularitate enorma. Dar ... lucrarea nu-i apartine, si A este mereu acolo sa o dea in vileag ! Oricum, sentimentele lui Spencer au fost mai mult decat contradictorii, atat in vederea relatiei spinoase cu familia ei, cat si pentru ca realizeaza ca este amnezica, si isi aminteste, desi cu greu, o parte a puzzle-ului care completeaza intamplarile din seara in care a fost ucisa Alison. Sau cel putin cand cred ele ca a murit Alison.
Am primit aceasta carte spre recenzare de la Libris, librarie online careia ii multumesc enorm. "Perfect" a fost o carte per-fec-ta ! Am citit-o cu placere, mi-au fost deduse din context lectii importante de viata, si mi-a facut o placere teribila sa observ, ca un privitor dinafara, vietile fiecarei fete ! Ce pot spune ? V-o recomand !
Tuesday, 20 November 2012
Recenzie "Micutele mincinoase" de Sara Shepard
Sara Shepard este una dintre scriitoarele mele preferate, daca nu chiar prima din top. Trebuie sa recunosc ca "Micutele mincinoase" nu a fost lectura la prima vedere, deoarece am mai citit-o prin februarie a anului acesta, insa am decis ca trebuie sa o recitesc!
Stilul Sarei Shepard este simplu, insa are o gandire ce abunda in complexitate. Nu tu descrieri pompoase, nu tu elogii in locul unor dialoguri. Am intalnit in operele lui Chloe Neill si Rachel Hawkins dialoguri in care personajele spuneau replici de jumatate de pagini si ma gandeam: "-Ma, da vorbaret mai esti tu! "Am devorat nerabdatoare fiecare capitol, al carui titlu era de nota 10, fiind un spoiler de cate 5 cuvinte.
Apoi, daca e sa te gandesti, alternanta, ca mod utilizat da foarte bine, iar autoarea, am observat ca nu are vreo problema in a schimba perspectivele personajelor, pastrandu-le unicitatea.
Voi incepe cu Aria. Creativa, fata care a incercat mii de versiuni Aria, in continua schimbare, mi-a placut enorm. Secretul ei este...secretul pe care il tine in legatura cu tatal ei. Byron o inselase pe mama ei, iar Aria ii prinsese. De asemenea, viata ei se complica care il intalneste pe Ezra, se indragosteste de el, si afla ca este noul ei profesor de engleza.
Spencer este tipa super desteapta si extrem de frumoasa.. Din punctul de vedere al gandirii si al dedicarii, m-am regasit in Spencer. Sota ei, Melissa, este o afurisita, iar noul ei iubit, Wren, se indragosteste de Spence. Ghici ce se va intampla?
Emily este o inotatoare geniala, talentata, care se indragosteste de Maya, fata care se muta in casa lui Alison. Hanna este bantuita de trebut. Inainte, fusese mai plinuta, insa acum, impreuna cu noua ei prietena, Mona Vanderwaal, s-a reinventat, devenind una dintre cele mai frumoase fete din Rosewood. Hanna are un hobby destul de interesant, pe care va las sa-l aflati singur.
Problemele se agraveaza semnificativ cand cele 4 fete incep sa primeasca sms-uri amenintatoare de la cineva semnat A. A pare sa stie toate secretele, insclusiv "Chestia cu Jenna", o alta amintire teribila. Cele 4 fete redevin treptat prietene, unite de secrete. Altceva? OMG, Alison!
Dintre toti oamenii perfecti din Rosewood, Ali iesea in evidenta cu ochii ei mari, albastrii, parul blond si atitudinea sa. Da, Ali le aducea popularitate celor 4 fete, insa le si inspaimanta. Venea cu cele mai ciudate idei, care le bagau inbelele, si mai mult, le cunostea prea bine, detinand fiecare secret al lor.
Cartea a fost geniala, plina de suspans, mister si actiune. Exact pe gustul meu!
NOTA: 5.5
Stilul Sarei Shepard este simplu, insa are o gandire ce abunda in complexitate. Nu tu descrieri pompoase, nu tu elogii in locul unor dialoguri. Am intalnit in operele lui Chloe Neill si Rachel Hawkins dialoguri in care personajele spuneau replici de jumatate de pagini si ma gandeam: "-Ma, da vorbaret mai esti tu! "Am devorat nerabdatoare fiecare capitol, al carui titlu era de nota 10, fiind un spoiler de cate 5 cuvinte.
Apoi, daca e sa te gandesti, alternanta, ca mod utilizat da foarte bine, iar autoarea, am observat ca nu are vreo problema in a schimba perspectivele personajelor, pastrandu-le unicitatea.
Voi incepe cu Aria. Creativa, fata care a incercat mii de versiuni Aria, in continua schimbare, mi-a placut enorm. Secretul ei este...secretul pe care il tine in legatura cu tatal ei. Byron o inselase pe mama ei, iar Aria ii prinsese. De asemenea, viata ei se complica care il intalneste pe Ezra, se indragosteste de el, si afla ca este noul ei profesor de engleza.
Spencer este tipa super desteapta si extrem de frumoasa.. Din punctul de vedere al gandirii si al dedicarii, m-am regasit in Spencer. Sota ei, Melissa, este o afurisita, iar noul ei iubit, Wren, se indragosteste de Spence. Ghici ce se va intampla?
Emily este o inotatoare geniala, talentata, care se indragosteste de Maya, fata care se muta in casa lui Alison. Hanna este bantuita de trebut. Inainte, fusese mai plinuta, insa acum, impreuna cu noua ei prietena, Mona Vanderwaal, s-a reinventat, devenind una dintre cele mai frumoase fete din Rosewood. Hanna are un hobby destul de interesant, pe care va las sa-l aflati singur.
Problemele se agraveaza semnificativ cand cele 4 fete incep sa primeasca sms-uri amenintatoare de la cineva semnat A. A pare sa stie toate secretele, insclusiv "Chestia cu Jenna", o alta amintire teribila. Cele 4 fete redevin treptat prietene, unite de secrete. Altceva? OMG, Alison!
Dintre toti oamenii perfecti din Rosewood, Ali iesea in evidenta cu ochii ei mari, albastrii, parul blond si atitudinea sa. Da, Ali le aducea popularitate celor 4 fete, insa le si inspaimanta. Venea cu cele mai ciudate idei, care le bagau inbelele, si mai mult, le cunostea prea bine, detinand fiecare secret al lor.
Cartea a fost geniala, plina de suspans, mister si actiune. Exact pe gustul meu!
NOTA: 5.5
Friday, 12 October 2012
Inca putin!
Nu-i asa ca abia asteptati aparitia noului episod al serialului Pretty Little Liars? Eu una da! Abia abia abia astept! Va las cateva poze:
Ashley Benson este superba! O vedeti aici in rolul lui Marilyn Monroe.
Ashley Benson este superba! O vedeti aici in rolul lui Marilyn Monroe.
Tuesday, 11 September 2012
Wednesday, 29 August 2012
No ideea
Printe review-urile pentru la scoala(mai am de facut 2) si cititul "The Crescent" de Jordan Deen, care imi ocupa ceva timp, m-am trezit ca nu am nicio idee in legatura cu ce sa postez azi.
O fi sfarsitul vacantei si cheful care nu vine, dar pur si simplu nu am inspiratie...
Nu pot sa cred ca deja s-a terminat sezonul 3. Pff...si daca e sa ma intrebi ce s-a intamplat in sezonul 1 nu mai tin minte...Cred ca o sa ma apuc sa le revad, macar pe cateva...
O fi sfarsitul vacantei si cheful care nu vine, dar pur si simplu nu am inspiratie...
Tuesday, 28 August 2012
Maine...vom afla cine este -A
Nu stiu despre voi, insa eu mor de curiozitate(aidoma "Intre prietene", daca va este cunoscuta replica dintre protagonistele scenetei-care ii apartine lui Mircea Santimbreanu-) sa aflu cine este adevarata sau adevaratul, desi eu pariez ca e fata, "-A".
Dar voi? Urmariti Pretty Little Liars? Eu am fost uimita de imaginatia regizorilor si de cate secrete pot inventa ei pentru cele patru fete. Daca e sa banuiesc pe cineva, atunci aceea nu este in definitiv Paige. Nu stiu, e prea evident.
Regizorii vor pune pe cineva care va soca publicul, asa ca nici gand sa fie o persoana de pe afisul cu "Who`s A" sau altele. Am eu doua suspecte care merg mana-n mana, dar nu le spun, ca daca e sa fie ele, v-am stricat surpriza.
Dar voi, pe cine banuiti?
Dar voi? Urmariti Pretty Little Liars? Eu am fost uimita de imaginatia regizorilor si de cate secrete pot inventa ei pentru cele patru fete. Daca e sa banuiesc pe cineva, atunci aceea nu este in definitiv Paige. Nu stiu, e prea evident.
Regizorii vor pune pe cineva care va soca publicul, asa ca nici gand sa fie o persoana de pe afisul cu "Who`s A" sau altele. Am eu doua suspecte care merg mana-n mana, dar nu le spun, ca daca e sa fie ele, v-am stricat surpriza.
Dar voi, pe cine banuiti?
Monday, 20 August 2012
Book lovers challenge Day 15
15. Scrie o scrisoare unei autoare căreia vrei să îi transmiți ceva.
Dear Sara Shepard,
Iti scriu pentru a-ti spune cat de mult iubesc cartile tale! "Micutele mincinoase" si "Jocul minciunii" sunt absolut fenomenale!
Stau si ma gandesc, si-ti apreciez modul complex de gandire, precum si miile de intrigi si de momente unice, amuzante, tensionate, intalnite atat in carti cat si in seriale. Pur si simplu m-a facut sa vreau sa devin eu insami o scriitoare si sa complun eu insami asemenea povesti.
Desi prefer "MM" mai mult decat "JM", o admir pe Emma, precum si pe Sutton. Povestea celor 4 fete din Rosewood este insa favorita mea. Nu ai cum sa nu le iubesti pe inocenta Emily, pe artista Aria, pe serioasa Spencer, pe draguta Hanna, dar si pe imorala si periculoasa Ali.
Dear Sara Shepard,
Iti scriu pentru a-ti spune cat de mult iubesc cartile tale! "Micutele mincinoase" si "Jocul minciunii" sunt absolut fenomenale!
Stau si ma gandesc, si-ti apreciez modul complex de gandire, precum si miile de intrigi si de momente unice, amuzante, tensionate, intalnite atat in carti cat si in seriale. Pur si simplu m-a facut sa vreau sa devin eu insami o scriitoare si sa complun eu insami asemenea povesti.
Desi prefer "MM" mai mult decat "JM", o admir pe Emma, precum si pe Sutton. Povestea celor 4 fete din Rosewood este insa favorita mea. Nu ai cum sa nu le iubesti pe inocenta Emily, pe artista Aria, pe serioasa Spencer, pe draguta Hanna, dar si pe imorala si periculoasa Ali.
Monday, 23 July 2012
A reinceput PLL :)
Subscribe to:
Posts (Atom)

