Showing posts with label book lovers challenge. Show all posts
Showing posts with label book lovers challenge. Show all posts

Thursday, 23 August 2012

Book lovers challenge Day 17

17.     Cărți electronice vs Cărți tipărite. Pe care le preferi, cu argumente pro și contra.
 
 Fara doar si poate le aleg pe cele tiparite. Imi e de o mie de ori mai usor decat cele electronice. Pe langa faptul ca nu am e-reader, ci un amarat de mp4 cu ecran minuscul pe care sa le citesc, si pe calculator imi obosesc ochii, imi e mult mai usor cu cele tiparite. Pana si cartile in engleza si franceza le citesc, numai sa fie tiparite. 
   E drept ca cele electronica sunt mult mai ieftine, uneori fiind si gratis, si de aceea am imprimanta pe care o tot pun sa scoata cartile electronice. Imi place sa tin cartea in mana, nu stiu, pur si simplu imi place mult mai mult. 
    Deci, nu ma deranjeaza sa am carti electronice, pentru ca le fac carti imprimate cu .... imprimanta! 

Wednesday, 22 August 2012

Book lovers challenge Day 16

16. Hai să vedem cum stai cu team-urile. Intră AICI și copiază bannerele care reflectă din ce echipe faci parte la cărțile pe care le-ai citit. <a href="http://imlovingbooks.com/freebies/team-stickers" title="Darkest Powers by Kelley Armstrong"><img src="http://farm8.staticflickr.com/7129/6928235994_1633c992cd_o.jpg" alt="Darkest Powers by Kelley Armstrong" title="Darkest Powers by Kelley Armstrong" /></a> The Hunger Games by Suzanne Collins House of Night by P.C. Cast & Kristin Cast Hush, Hush by Becca Fitzpatrick The Infernal Devices by Cassandra Clare The Morganville Vampires by Rachel Caine Shatter Me by Tahereh Mafi Twilight by Stephenie Meyer Vampire Academy by Richelle Mead The Vampire Diaries by L.J. Smith Wicked Lovely by Melissa Marr

Monday, 20 August 2012

Book lovers challenge Day 15

15.     Scrie o scrisoare unei autoare căreia vrei să îi transmiți ceva.



Dear Sara Shepard, 

  Iti scriu pentru a-ti spune cat de mult iubesc cartile tale! "Micutele mincinoase" si "Jocul minciunii" sunt absolut fenomenale! 
    Stau si ma gandesc, si-ti apreciez modul complex de gandire, precum si miile de intrigi si de momente unice, amuzante, tensionate, intalnite atat in carti cat si in seriale. Pur si simplu m-a facut sa vreau sa devin eu insami o scriitoare si sa complun eu insami asemenea povesti. 
   Desi prefer "MM" mai mult decat "JM", o admir pe Emma, precum si pe Sutton. Povestea celor 4 fete din Rosewood este insa favorita mea. Nu ai cum sa nu le iubesti pe inocenta Emily, pe artista Aria, pe serioasa Spencer, pe draguta Hanna, dar si pe imorala si periculoasa Ali. 
     

  

Sunday, 19 August 2012

Book lovers challenge Day 13

13.     O mașină a timpului te va transporta peste 5 minute într-un viitor distopic. În viitorul cărei cărți distopice ai alege să fii trimis și de ce? Ține cont că vei rămâne o scurtă vreme acolo, și trebuie să supraviețuiești.

 Hm....ce sa aleg? "The Hunger Games", desigur! Sa vedem...eu ca cedare nervoasa cu siguranta ca nu m-as descurca la fel de bine ca si Katniss. La Cornul abundentei as fugi cat ma tin picioarele, departe, departe de toti ciudatii aia. Mai intai as gasi un loc unde sa dorm si, desigur, o sursa de apa. Ca hrana? Traind in secolul 21  nu prea le am cu vanatoarea, sincer. Poate sa vanez un baton cu ciocolata. Nici la biologie, cu toate plantele alea, nu le am. 

   Mai ramane doar vesnica faclie a norocului. As face rost de un cutit, doua, asta clar. Doar am nevoie si eu de o arma, nu? M-as alia cu altii, avand in vedere talentele mele care nu pe pupa cu ce mi se cere. Totusi, m-as pricepe(!in sfarsit la ceva) sa fac niste strategii...

Saturday, 18 August 2012

Book lovers challenge Day 14

O carte care incheie o serie de neuitat
14.Ce crezi despre acei adolescenți care consideră cititul ca ceva plictisitor, ridicol și nefolositor? Ce le-ai spune ca să le schimbi impresia?

   Greu de zis. Cred ca acei adolescenti sunt prea...grabiti sa se dea mari in privinta hainelor cumparate de la Zara, sau Kiabi, sau Bershka si cine altcineva mai stie de unde. Daca ai da la o parte toate astea ai descoperi niste oameni simpli care incearca sa para complexi acordandu-se cu moda din ziua de azi. Fenomenul numit "citit" nu e chiar asa de rau precum broccoli sau bau-bau. E o lectura in care te cufunzi si iti lasi mintea sa fie captiva in acele pagini. 

    Descoperi oameni si intamplari extraordinare, e pur si simplu ca oricare alta pasiune. Dar orice inceput de pasiune merita sa fie putin impins de la spate...

Thursday, 16 August 2012

Book lovers challenge Day 11

11. Alege un scurt fragment care ți-a plăcut dintr-o carte și rescrie-l din perspectiva altui personaj. În postare să transcrii și fragmentul original.

 Mi s-a parut cam aiurea provocarea asta. Ei,in fine, uite citatul original: 

"Trecu peste schitele lui Ali, Spencer, Emily si Hanna-le desenare de sute de ori dupa ce se imprietenisera. Urmau schite din Islanda-siruri de cas dragute, un batran dormind la o cafea, parintii ei sezand unul langa altul in fata casei lor, indragostiti lulea, si Hallbjourn, primul ei iubit din Islanda."

Citatul provine din cartea "Secretul Ariei" de Sara Shepard, si l-am ales pentru ca a fost prima carte care mi-a cazut in mana. Rescris ar fi asa:

"Aria trecu peste schitele lui Ali,Spencer, Emily si Hanna-le desenare de sute de ori dupa ce se imprietenisera. Urmau schite din Islanda-siruri de cas dragute, un batran dormind la o cafea, parintii ei sezand unul langa altul in fata casei lor, indragostiti lulea, si Hallbjourn, primul ei iubit din Islanda."

 Adica aproape identic. 

Tuesday, 14 August 2012

Book lovers challenge Day 10

 *10. Arată-ne o poză cu biblioteca ta și povestește-ne pe ce principii ai organizate cărțile (după gen, ordine alfabetică etc.)*

 Iata-ne ajunsi si in ziua a 10ea!

 Nu m-am putut abtine sa va arat papusa din copilaria mea! Superba, era pe vremuri, acum...ei, e OK, sa zicem...
 Asta e raftul exclusiv fantasy, insa din pacate mai am doua carti, Jocurile foamei 1 si "...si la sfarsit a mai ramas cosmarul" imprumutate, deci nu vi le pot arata
Astea sunt cele 3 rafturi, sorry dar habar n-am cum sa intorc poza. So, asa e biblioteca mea, asezata dupa forma si culoare.

Saturday, 4 August 2012

Book lovers challenge Day 4

4.Care sunt personajele tale supranaturale preferate (vampiri, vrăjitoare, zâne etc) și de ce?

Este foarte greu de ales o singura categorie de fiinte, avand in vedere ca fiecare este speciala si deosebita in felul ei. Totusi, acele mistice care ma fascineaza pe mine cel mai mult sunt sirenele. Pur si simplu, ele, prin graiul si cantecele pline de farmec, completate de frumusetea izbitoare, sunt preferatele mele. 


Chiar va multumesc pentru ca m-ati facut sa ma gandesc la aceasta intrebare.. Da, chiar ele sunt cele mai deosebite. Superbe, cunoscute pentru "vraja" pe care o arunca asupra marinarilor, sirenele sunt recunoscute ca fapturi jumate om jumate peste.


"Sirena este o ființă fabuloasă, din mitologia greacă, cu aspect de femeie, cu picioare și aripi de pasăre, mai târziu cu coadă de pește, care, prin cântecele ei, ademenea pe corăbieri în locuri primejdioase, unde aceștia își găseau moartea
Prima mențiune documentară privind existența unor ființe jumătate pește jumătate om, numite sirene, este în Odiseea lui Homer. Sirenele erau de obicei trei la număr, jumătate femei, jumătate păsări (sau pești). Aveau voci minunate și prin cântecul lor, atrăgeau marinarii, care, pentru a le auzi cât mai de-aproape, ajungeau să-și sfărâme corăbiile de stânci. Ulise ar fi pățit la fel, dar, povățuit de vrăjitoarea Circe, s-a legat de catargul corăbiei, iar tovarășii lui și-au astupat urechile cu ceară pentru a nu mai auzi cântecul sirenelor." (Sursa wikipedia)

 Dupa toate aceste mituri, care cine stie, pot fi reale, la ce vedem in ziua de azi nu m-ar mira sa dau peste o sirena, s-au facut filme celebre, printre care de la Disney "Mica Sirena" si "Sindbad Marinarul", si, ei...mai multe.


Friday, 3 August 2012

Book Lovers Challenge Day 3

Cu care personaj din cărțile citite te asemeni cel mai mult (aveți calități, defecte comune, același mod de a acționa în unele situații etc.) ? Dacă nu ai găsit doar un personaj, poți face un mix de 2-3 și să ne spui ce ai asemănător de la fiecare.


Ok, asta e una grea. 


De asemenea, este una de gandire. Sa vedem...Daca ar fi sa aleg un personaj cu care practic ma aseman mi-ar fi imposibil. Nu este  niciunul. Desi, am ceva din bunatatea Elenei(Jurnalele Vampirilor), sunt uneori la fel de imorala ca Bonnie in anumite momente(Jurnalele Vampirilor) sau intocmai la fel ca Meredith(JV) de practica. Imi place mult de Claire Denvers (Vampirii din Morganville) si hai sa zicem ca pe ea o aleg ca reprezentant. Nu a fost chiar atat de imposibil. Claire este o fata inteligenta, frumoasa, plina de haz si curajoasa. Ea mereu infrunta raul care i se arata sub mai multe fete, si alegererile pe care le face in viata, cand i le observ realizez ca si eu as fi facut acelas lucru. Ca aspect, acum nu stiu. La asta nu prea mai merge. 


 De asemea, am o parte din parul imposibil al Norei din Ingerul Noptii,desi al meu e drept. Nu conteaza, tot greu e de aranjat si asta. Sunt uneori precum Kylie (Nascuta la miezul noptii de C.C.Hunter) de prinsa in treburi si in probleme, de fapt mai tot timpul. Sunt tot la fel de romantica precum Grace (Fior de Maggie Stiefvater) si lupt precum Isabel(Fior).


  Cel mai mult si cel mai mult, totusi, ma aseman cu Juliette din Spulbera-ma. Desi eu as fi o versiune putiiiin mai curajoasa si mai vorbitoare, ea m-a impresionat si in ea m-am regasit. Facand abstractie de la situatia ingrijoratoare in care se afla. Daca e sa luam doar personajul si sa-l analizam, atunci Juliette este aceea.