Tuesday, 10 July 2012

In biblioteca mea...

Daca tot am reusit sa mai strang mai multe carti, m-am si decis sa fac poze in mod special la "Raftul fantasy". Nu uitati ca toate cartile din fotografii sunt la vanzare si de asemenea la schimb, asa ca, daca sunteti interesati, dati-mi un mail la adresa: madison97madi@yahoo.com cu subiectul "schimb de carti".
Cum e la voi in biblioteca? Eu am un numar OK de carti, dupa parerea mea(de fictiune, deoarece de clasici e plin si nu-i citeste nimeni).

- Kelley Armstrong, Revelatia - 35 lei
- Rachel Caine, Casa de sticla - 30 lei
- Rachel Caine, Balul fetelor moarte - 30 lei
- Richelle Mead, Tristeti de sucub - 35 lei
- Richelle Mead, Juramant de sange - 35 lei
- Melissa de la Cruz, Sange albastrum vol. 1 - 35 lei 
- L.J. Smith, Jurnalele vampirilor. Intoarcerea: Caderea noptii - 35 lei








 Am aici:
-Sovaire de Maggie Stiefvater
-Fantoma de Aubrey Clark
-Incredibil de Sara Shepard
-Adevar sau provocare de Sara Shepard
-Jocul minciunii de Sara Shepard
-Nascuta la miezul noptii de C.C.Hunter
-Aleea intunericului de Rachel Caine
-Revolta de Suzanne Collins
-Sfidarea de Suzanne Collins
-Jocurile foamei de Suzanne Collins
Ultima mea achizitie



 Iar aici:
-Invocarea, Revelatia, Rafuiala de Kelley Armstrong
-Nesatul, Sete de sange de L.J.Smith
-Secretul Ariei de Sara Shepard
-Revolta de Suzanne Collins
-Nu plange sub clar de luna de Hether Davis(care are un defect la cotor, insa o dau cu pret redus)
-Naluca si naucul de Stacey Kade
-Zori de zi de Stephenie Meyer
 Mai ofer niste enciclopedii foarte interesante, pline de ilustratii si care cantaresc foarte mult





Asadar, va intereseaza ceva? Maine trebuie sa soseasca "Spulbera-ma", dar dupa ce o voi citi o voi adauga pe lista,

Monday, 9 July 2012

Recenzie "Revolta" de Suzanne Collins

Cartea a treia, "Revolta", incheie trilogia de mare succes numita "Jocurile Foamei", care abordeaza fictiunea, fiind o distopie reusita. Tema cartilor este dupa parerea mea, spus in mai multe cuvinte, dorinta de a reusi sa invingi anumite persoane care au facut si fac mult rau.

  Katniss Everdeen, in varsta de 17 ani a trecut prin mai multe intamplari decat orice alta adolescenta de aceasta varsta: avea o viata acceptabila, dar care a fost distrusa in momentul in care s-a oferit sa participe la Jocurile Foamei in locul surorii ei. Le castiga, impreuna cu celalalt tribut din Districtul 12, Peeta, cu care insala locuitorii Panemului, mimand o relatie de iubire emotionanta. Isi continua viata, totul se schimba radical, acum locuind in Cartierul Invingatorilor.Puterea suprema, Capitoliul le planuieste iadul, deci tot nu ii poate lasa in pace. Cand revoltele incep, Jubileul Pacificarii debuteaza si totul se dovedeste a fi planul rebelilor de a sabota jocurile. Peeta este rapit de conducatori.

  "Revolta" nu mi s-a parut chiar asa reusita. Primele 15 capitole m-au plictisit de moarte. Nu stiu cum a dat autoarea cu povestea, insa m-a cam deceptionat. Katniss, mama ei, Prim, si Gale locuiesc acum in Districtul subteran 13, un imens sector. Locuitorii lui sunt punctuali si in acelasi timp amabili, dar seriosi. Katniss are, la fel ca si restul, un orar tatual pe mana cu orarul fiecarei zile. Trista, melancolica, fata trebuie sa suporte pierdeera momentana a lui Peeta, care a ajuns in mainile presedintelui Snow si de asemea Districtul 12 a fost ras de pe fata pamantului.

   Filmari, incercari, nimic consistent in urmatoarele capitole. In "Revolta", dupa cum sugereaza si titlul s-a pus accentul foarte puternic pe razboi si pe tot ceea ce inseamna el: atmosfera, strategii, pierderi iremediabile, decese. Apoi, filmarile, toate momentele triste m-au plictisit in continuare. Nu mi-a placut cum a evoluat actiunea. Schimbarile princ are trec personajele, evolutia lor, se observa doar ca...parca i-a lipsit ceva.

"-Toata lumea are sarcina sa te pastreze in viata. 
 -De asta ma urasti? o intreb.
 -In parte, recunoaste ea. Invidia e cu siguranta inclusa. Cred ca esti si mai greu de acceptat. Cu drama ta siropos de romantica si cu rolul tau de aparare-a-neajutoratilor. Numai ca nu e un rol, ceea ce te face si mai insuportabila. Te rog, nu te sfii, ia asta la modul personal."
Katniss isi asuma rolul de Gaita Zeflemitoare, simbolul rebeliunii.
Peeta  este (intr-un final) salvat de cativa dintre oamenii Districtului 13, si este foarte schimbat, deoarece a fost viespechestrat. Adica? L-au sechestrat cu venin de viespoi-copoi. Prima reactie pe care o are cand o reintalneste pe Katniss care, apropo, isi daduse seama ca il iubeste nu este nicidecum incurajatoare. De ce? Pentru ca are intentia clara, pe care aproape ca o pune in aplicare, si anume de a o ucide. Invinuita pentru  distrugerea districtului 12 si ranita datorita lui Peeta, Katniss devine prietena cu artagoasa Johanne, o alta concurenta de la Jubileul Pacificarii, salvata odata cu Peta. Impreuna, fetele lupta contra temerilor si furiilor interioare.

 Interesanta este prima victorie a Johannei la JF. Mai intai prefacandu-se o persoana slaba de inger, care plangea tot timpul si apoi, cand mai ramasesera putini participanti, si-a data arama de pe fata, devenind deodata o foarte buna luptatoare.
  Doctorii de elita incearca sa-l readuca pe Peeta la normal, insa nu reusesc mare lucru.  Zilele traac,  paginile zboara si Katniss ajunge initr-o periculoasa misiune de a-l ucide pe Snow, alaturi de inca7 tintasi de elita, printre care si Gale si Peeta.(Chiar asa dezechilibrat mintal). Misiunea a fost, dupa parerea mea, termibil de...trista/.Nu, nu asta e cuvantul, ci dezastruoasa. Mor superbul si carismaticul Finnick, care abia se casatorise cu Annie, iubirea lui, si multi altii care se sacrifica pentru atingerea obiectivului de a-l ucide pe Snow.

  Nu mi-a placut deloc partea asta. De fapt, intreaga carte mi-a cam displacut. Mi-a parut atat de rau cand a murit Finnick! Nu cumva sa nu fi adorat personajele, stilul autoarei, dialogurile carismatice, ci urmarile razboiului. Observam, in acest paragraf cum autoarea a reusit sa transmita ce inseamna razboiul.
  Cand intr-un final, mai raman Katniss, Gale si Peeta, si apoi doar Katniss se intampla ceva mai socant decat moartea lui Finnick. Mii de copii sunt bombardati si ucisi, si printre ei se afla si micuta Primrose.
  Ce se va intampla, va las pe voi sa descoperiti.

NOTA: 3/5

Primele 100 de cuvinte

 Daca tot acum citesc "Sovaire" de Maggie Stiefvater, m-am gandit sa postez primele 100 de cuvinte din ea

"Aceasta e povestea unui baiat care a fost lup si a unei fete pe cale sa devina unul.
  Cu doar cateva luni in urma, Sam era creatura mitica. Boala sa era de nevindecat. Cuvintele lui de adio erau cele mai importante. Corpul lui era un mister, prea straniu, minunat si infricosator pentru a putea fi inteles.
  Dar acum a venit primavara. Odata cu incalzirea vremii, ultimii lupi isi vor lepada blana si vor capata din nou trup uman. Sam ramane Sam..."

  Foarte reusita continuarea...fermecator de romantica.
LOVE-IT!

Inca putin...

 Cum? Ce putin? Pai inca putin pana la un nou concurs, sponsorizat de Libraria online Libris,(careia ii multumim din suflet, pentru ca ne este alaturi) care va avea ca premiu o carte la alegere. Ce mai asteptam? Cele 10000 de vizualizari, aka afisari pe pagina. Mai trebuie sa fie doar 332 si hop concursul.

 Voi ce parere aveti? Participati?


Obiective de vacanta

O lista mai elaborata...Am mai avut una de acest gen, insa nu era prea...reusita, asa ca incerc din nou.
Pe aceasta vacanta imi doresc foarte mult sa citesc urmatoarele carti, si de fiecare data can voi termina de citit voi bifa respectivul titlu.Asadar...

1)Jocurile foamei de Suzanne Collins
2)Sfidarea de Suzanne Collins
3)Revolta de Suzanne Collins
4)Sovaire de Maggie Stiefvater
5)Spulbera-ma de Tahereh Mafi
6)Tradarea de P.C.Cast si Kristin Cast
7) Aleasa de P.C.Cast si Kristin Cast
8)Elixirul vietii de Kenneth Oppel
9)Academia vampirilor de Richelle Mead
10)Initierea de Richelle Mead
11)Banchetul nebunilor de Rachel Caine
12)Elixirul vietii de Kenneth Oppel
12)Experimentul angel de James Patterson
13)Marele Nate. Intaiul intre pusti de Lncoln Pirece
14)Jurnalul unui pusti de Jeff Kinney 
 15)...si la sfarsit a mai ramas cosmarul de Oliviu Craznic
16)Daca ti-as sune ca te iubesc ar trebui sa te omor de Aly Carter
17)Pe cuvant de spioana de Ally Carter
18)Povestile unei inimi de Diana Florina Cosmin
19) The Crescent by Jordan Deen
20) Acidalia by Khelsey Jackson 
21) Half moon by Jordan Deen
22)A 16-a luna de Kami Garcia si Margaret Stohl 
23)Legaminte de Ally Condie

Poate voi citi ma mult, cine stie? In orice caz, mai am 5 romane de citit la lecturi suplimentare, printre care si Baltagul, dar nu am niciun chef de el, sa mi-l recomande cineva, va rog, o incurajare macar...  Abia astept sa aud ce aveti voi de citit pe vacanta, sunt foarte curioasa si, cine stie, poate incerc sa lecturez si cate ceva din listele voastre. Daca doriti, mi le puteti trimite si le voi posta pe blog.

Lecturi pentru scoala:

1)Baltagul de Mihail Sadoveanu
2)Rosu de rubin de Kerstin Geyr
3)Verde de smarald de Kerstin Gier
4)Cismigiu and Company de Grigore Bajenaru
5)Albastru de safir de Kerstin Gier

Recenzie "Sfidarea" de Suzanne Collins

 Ai zice ca dupa ce ai castigat cele mai macabre jocuri vei fi lasat in pace. Ei bine, nu. Nu si in cazul celui mai cunoscut cuplu Katniss-Peeta.  Viata lor nu va mai fi niciodata la fel, indiferent de eforturile depuse. Acum, Katniss locuieste in Cartierul Invingatorilor cu mama si cu sora ei. Desi merge la vanatoare, trecutul inca o bantuie. Prietenul ei dintotdeauna, Gale,  lucreaza acum in mina si singura lui zi libera este aceea de duminica.

    Presedintele Snow, cel mai important om, ii face o vizita amenintatoare lui Katniss pentru a-i spune ca gestul ei de la sfarsitul Jocurilor(acela de a se sinucide) este o sfidare si ca trebuie sa-si joace foarte bine rolul de scolarita innebunita de dragoste. Surprizele ataca surprizele. Ce se petrece, ce intriga puternica! M-a surprins placut! Trebuie ca Suzanne Collins sa aiba o imaginatie blogata, si mai mult stie sa induca socul.

   In Panem incepe sa fie din ce in ce mai mare agitatie: tot mai multi oameni de-ai presedintelui sosesc, numiti Aparatori ai Pacii, care sunt foarte cruzi si nesuferiti de asemenea. Se implinesc 75 de ani de la infiitarea Jocurilor Foamei, adica e timpul Jubileului Pacificarii. Regulile se schimba, cum era de asteptat si acum intra in joc din fiecare District vechii castigatori. Veste soc! Katniss si Peeta au revenit in arena. Pe de alta parte, in anumite districte au inceput revoltele. 

"Dar nu ma pot impiedica sa intrezaresc imaginile noastre de pe ecranele plasate de-a lungul drumului. Si nu suntem doar frumosi, sunetm intunecati si periculosi. Ba nu, suntem mai mult de atat. Suntem indragostitii din Districtul 12 nascuti sub o stea potrivnica. "

 Nevoita sa-si paraseasca mama si sora si pe bunul sau prieten, Gale, Katniss renunta la prefacatoria de a fi draguta si imorala. Inainte de inceperea editiilor precedente sunt antrenamentele: toti participantii par simpatici. Ok, aproape toti. Toata lumea doreste sa se alieze cu Katniss, vazand priceperea si indemanarea de care da dovada.
   La proba individuala supervizata de creatorii-de-joc, Peeta si Katniss iau nota zero-o noutate in istoria jocurilor. Emotionante sunt noptile petrecute de protagonisti impreuna, fiind un prilej de a scapa de cosmarurile care ii bantuie(dorm impreuna).

 La interviu totul explodeaza. Presedintele Snow o obliga pe Katniss sa poarte o rochie de mireasa. Care este treaba cu rochia? Cei doi trebuiau sa se casatoreasca. Cinna, magnificaul stilist al lui Katniss, transforma rochia intr-un contum de gaita-zeflemitoare, simbolul ei si al rebeliunii, ceea ce are un impact imens.
  Cand vine randul lui Peeta, apai ce a facut Katniss e nimic! Anunta iubirea lor eterna, ca s-au casatorit deja si ca fata e gravida(minciunele), dar publicul nu are de unde sti, asa ca are un efect sublim.
   Dupa asta, jocurile devin cu adevarat mai complexe; Katniss si Peeta se aliaza cu zeul-superb-al-frumusetii, Finnick si batrana de 80 de ani, Madge, foarte priceputa la asamblat si procurat hrana din natura.  Arena este proiectata ca un ceas, impartit in 12 parti, in fiecare fiind cate o amenintare sora cu moartea: maimute mutante, pasari-insceta ucigase, inundatii, ceaata acida. ploaie de sange.  Plus ca totul e o jungla fara final . Intr-un impas, cu nu mai au de ales, simpatica Mags se sinucide.

   Celor 3 li se alatura artagoasa Johanne, sclipitorii Wiress si Beetee, porecliti Tacaneala si Scurtcircuit. In arena raman 8 din 24. Beetee are i plan foarte interesant, cu o bobina si o inventie care electrocuteaza tot ce prinde.Johanna si Katniss sunt trimise sa imprastie sarma si Johanna o ataca, lasand-o inconstiente. Ranita, porneste  totusi cu greu spre Beetee, locul de unde au pornit si descopera ca amenintarea nu sunt restul participantilor, ci insasi arena. Acum, daca va reusi sa o distruga sau va muri, si cea ce se va intampla...gasiti in roman !

  O idee fenomenala, pe de alta parte, care ia nastere in ultima clipa ca reactie la vechile spuse ale lui Haymitch: "Nu uita, acolo in arena, cine e dusmanul! " acela nefiind nici crruda Enobaria sau Chaff, ci insusi jocul.  Mi-a placut foarte mult cartea, ea fiind in mod vizibil mai reusita decat cea dintai, deoarece m-am obisnuit cu personajele si cu intamplarile,totul decurge foarte cursiv.Ideea de triunghi amoros  se intalneste si aceasta serie, devenind un accesoriu must-have al oricarei serii celebre.
   Am citit pe anumite bloguri recenzii realmente respingatoare la adresa acestei serii, anume :Coloana vertebrala un veritabil cliseu": totalitarism, revolte, o ranara promitatoare. Din tot ceea ce am citit pana acum, am ajuns la o concluzie cat se poate de justa:
 Povestile care au succes, cele mai placute si mai iubite, sau cel putin majoritatea se nasc din clisee si devin inedite.

 Naratorul subiectiv(persoana 1) da un plus de savoare, deoarece nu-mi imaginez cartea narata la pers a 3a. Dialogurile credibile, fermecatoare, situatiile surprinzatoare, ce sa mai... 
   Momentul cel mai de neuitat este acela cand Katniss trge socanta concluzie ca se intoarce in arena.  Prezenta superbului Finnick, prietenul lui Haynitch este incantatoare, acesta fiind creionat aidoma unui zeu al frumusetii.

NOTA: 5/5
Nr pag: 318
Continuarea: Revolta
Editura: Nemira
Anul aparitiei(R): 2011
Titlu original: Catching Fire

Sunday, 8 July 2012

Am revenit :)

 Ce dor mi-a fost de voi! Stiti, ma trezesc eu la hotel, in prima zi, vad cat e ceasul, si hop, sa postez pe blog. Ia PC-ul de unde nu-i... Si apoi ma gandesc, pai si eu ce-o sa fac, cand m-am obisnuit sa postez zilnic si sa raspund la comentariile voastre? Mi-a lipsit deoarece in mod cert, blogul a devenit o parte importanta a rutinei mele.

   La cererile voastre, voi posta si cateva poze de la mare, insa nu azi deoarece aparatul foto nu  mai are baterii si trebuie sa cumpar. In rest, am terminat de citit Sfidarea si Revolta de Suzanne Collins, si asta seara voi posta un rewiew de la Sfidarea, si ma apuc de Sovaire de Maggie Stiefvater.
    Cea mai mare problema cand plec in vacanta si revin dupa 10 zile? Toate mailurile si treaba care se strange si da sa explodeze... :)

   In legatura cu look-ul blogului: nu va faceti ggriji, eu fac tot posibilul sa se intample astazi, dar este destul de greu, insa va avea loc o schimbare majora, dupa parerea mea in foarte bine. Vreau sa aibe un look de iti pica fata cand intri pe adresa. Just kidding :)

  Voi ce ati mai citit? Eu sunt cam dezamagita deoarece nu am luat sposorizare de la LEDA si imi pare atat de rau. Poate ca e blogul mai nereusit, nu stiu ce sa mai zic...  Ati mai castigat vreo carte?
Astept raspunsurile voastre.

XoXo,

   Monica