Am ajuns sa-mi pun intrebarea asta de ceva vreme. Pe langa aerul rece care sufla toata caldura din calea lui, plus calendarul care inainteaza si se apropie cu viteza luminii de momentul cheie, nu mai ramane decat intuitia care sa ne ghideze pentru a ne da seama ca vara e cam pe sfarsite. De ce spun asta? Voi n-ati simtit?
Diminetile sunt reci precum amintirile mele legate de scoala primara, si zau ca ma cuprinde o nostalgie doar gandindu-ma ce departe sunt clipele alea, cat de dor imi e pur si simplu de simplitatea acelei vremi. Desi, in mintea mea nu era facil.
Nu stiu despre voi, doar ca eu am trecut deja in partea toamnei.
Showing posts with label vara. Show all posts
Showing posts with label vara. Show all posts
Monday, 13 August 2012
Thursday, 19 July 2012
Evidenta obiective de vacanta
Carti pe care le-am citit(click pe titlu pentru a accesa recenzia)
-Jocurile foamei de Suzanne Collins
-Sfidarea de Suzanne Collins
-Revolta de Suzanne Collins
-Sovaire de Maggie Stiefvater
-Spulbera-ma de Tahereh Mafi
Acum citesc...
Tradarea de P.C.Cast si Kristin Cast
Din restul listei trebuie sa soseasca urmatoarele carti:
-Academia vampirilor 1 de Richelle Mead
-Elixirul vietii de Kenneth Oppel
-Sauve-moi de Guilamme Musso
Carti pe care habar nu am cum o sa mai si fac rost de ele...
-Rosu de rubin de Kerstin Geyr
-Initierea de Richelle Mead
-Ultima vrajitoare din Transilvania de Anne Vary
-Imoral de Sara Shepard(depinde de data aparitiei in Romania)
-Aleasa de P.C.Cast si Kristin Cast
P.S. Daca cineva are una din cartile acestea patru si o vinde sau o da la schimb, gaseste lista mea in coloana laterala la titlul "Vand sau schimb carti", si poate sa ma contacteze la adresa madison97madi@yahoo.com
Monday, 9 July 2012
Obiective de vacanta
O lista mai elaborata...Am mai avut una de acest gen, insa nu era prea...reusita, asa ca incerc din nou.
Pe aceasta vacanta imi doresc foarte mult sa citesc urmatoarele carti, si de fiecare data can voi termina de citit voi bifa respectivul titlu.Asadar...
1)Jocurile foamei de Suzanne Collins√
2)Sfidarea de Suzanne Collins√
3)Revolta de Suzanne Collins√
4)Sovaire de Maggie Stiefvater√
5)Spulbera-ma de Tahereh Mafi√
6)Tradarea de P.C.Cast si Kristin Cast√
7) Aleasa de P.C.Cast si Kristin Cast√
8)Elixirul vietii de Kenneth Oppel√
9)Academia vampirilor de Richelle Mead√
10)Initierea de Richelle Mead√
11)Banchetul nebunilor de Rachel Caine√
12)Elixirul vietii de Kenneth Oppel√
12)Experimentul angel de James Patterson√
13)Marele Nate. Intaiul intre pusti de Lncoln Pirece √
14)Jurnalul unui pusti de Jeff Kinney √
15)...si la sfarsit a mai ramas cosmarul de Oliviu Craznic√
16)Daca ti-as sune ca te iubesc ar trebui sa te omor de Aly Carter √
17)Pe cuvant de spioana de Ally Carter √
18)Povestile unei inimi de Diana Florina Cosmin √
19) The Crescent by Jordan Deen √
20) Acidalia by Khelsey Jackson √
21) Half moon by Jordan Deen√
22)A 16-a luna de Kami Garcia si Margaret Stohl
23)Legaminte de Ally Condie √
Poate voi citi ma mult, cine stie? In orice caz, mai am 5 romane de citit la lecturi suplimentare, printre care si Baltagul, dar nu am niciun chef de el, sa mi-l recomande cineva, va rog, o incurajare macar... Abia astept sa aud ce aveti voi de citit pe vacanta, sunt foarte curioasa si, cine stie, poate incerc sa lecturez si cate ceva din listele voastre. Daca doriti, mi le puteti trimite si le voi posta pe blog.
Lecturi pentru scoala:
1)Baltagul de Mihail Sadoveanu√
2)Rosu de rubin de Kerstin Geyr√
3)Verde de smarald de Kerstin Gier√
4)Cismigiu and Company de Grigore Bajenaru√
5)Albastru de safir de Kerstin Gier√
Pe aceasta vacanta imi doresc foarte mult sa citesc urmatoarele carti, si de fiecare data can voi termina de citit voi bifa respectivul titlu.Asadar...
1)Jocurile foamei de Suzanne Collins√
2)Sfidarea de Suzanne Collins√
3)Revolta de Suzanne Collins√
4)Sovaire de Maggie Stiefvater√
5)Spulbera-ma de Tahereh Mafi√
6)Tradarea de P.C.Cast si Kristin Cast√
7) Aleasa de P.C.Cast si Kristin Cast√
8)Elixirul vietii de Kenneth Oppel√
9)Academia vampirilor de Richelle Mead√
10)Initierea de Richelle Mead√
11)Banchetul nebunilor de Rachel Caine√
12)Elixirul vietii de Kenneth Oppel√
12)Experimentul angel de James Patterson√
13)Marele Nate. Intaiul intre pusti de Lncoln Pirece √
14)Jurnalul unui pusti de Jeff Kinney √
15)...si la sfarsit a mai ramas cosmarul de Oliviu Craznic√
16)Daca ti-as sune ca te iubesc ar trebui sa te omor de Aly Carter √
17)Pe cuvant de spioana de Ally Carter √
18)Povestile unei inimi de Diana Florina Cosmin √
19) The Crescent by Jordan Deen √
20) Acidalia by Khelsey Jackson √
21) Half moon by Jordan Deen√
22)A 16-a luna de Kami Garcia si Margaret Stohl
23)Legaminte de Ally Condie √
Poate voi citi ma mult, cine stie? In orice caz, mai am 5 romane de citit la lecturi suplimentare, printre care si Baltagul, dar nu am niciun chef de el, sa mi-l recomande cineva, va rog, o incurajare macar... Abia astept sa aud ce aveti voi de citit pe vacanta, sunt foarte curioasa si, cine stie, poate incerc sa lecturez si cate ceva din listele voastre. Daca doriti, mi le puteti trimite si le voi posta pe blog.
Lecturi pentru scoala:
1)Baltagul de Mihail Sadoveanu√
2)Rosu de rubin de Kerstin Geyr√
3)Verde de smarald de Kerstin Gier√
4)Cismigiu and Company de Grigore Bajenaru√
5)Albastru de safir de Kerstin Gier√
Sunday, 8 July 2012
Am revenit :)
Ce dor mi-a fost de voi! Stiti, ma trezesc eu la hotel, in prima zi, vad cat e ceasul, si hop, sa postez pe blog. Ia PC-ul de unde nu-i... Si apoi ma gandesc, pai si eu ce-o sa fac, cand m-am obisnuit sa postez zilnic si sa raspund la comentariile voastre? Mi-a lipsit deoarece in mod cert, blogul a devenit o parte importanta a rutinei mele.
La cererile voastre, voi posta si cateva poze de la mare, insa nu azi deoarece aparatul foto nu mai are baterii si trebuie sa cumpar. In rest, am terminat de citit Sfidarea si Revolta de Suzanne Collins, si asta seara voi posta un rewiew de la Sfidarea, si ma apuc de Sovaire de Maggie Stiefvater.
Cea mai mare problema cand plec in vacanta si revin dupa 10 zile? Toate mailurile si treaba care se strange si da sa explodeze... :)
In legatura cu look-ul blogului: nu va faceti ggriji, eu fac tot posibilul sa se intample astazi, dar este destul de greu, insa va avea loc o schimbare majora, dupa parerea mea in foarte bine. Vreau sa aibe un look de iti pica fata cand intri pe adresa. Just kidding :)
Voi ce ati mai citit? Eu sunt cam dezamagita deoarece nu am luat sposorizare de la LEDA si imi pare atat de rau. Poate ca e blogul mai nereusit, nu stiu ce sa mai zic... Ati mai castigat vreo carte?
Astept raspunsurile voastre.
XoXo,
Monica
La cererile voastre, voi posta si cateva poze de la mare, insa nu azi deoarece aparatul foto nu mai are baterii si trebuie sa cumpar. In rest, am terminat de citit Sfidarea si Revolta de Suzanne Collins, si asta seara voi posta un rewiew de la Sfidarea, si ma apuc de Sovaire de Maggie Stiefvater.
Cea mai mare problema cand plec in vacanta si revin dupa 10 zile? Toate mailurile si treaba care se strange si da sa explodeze... :)
In legatura cu look-ul blogului: nu va faceti ggriji, eu fac tot posibilul sa se intample astazi, dar este destul de greu, insa va avea loc o schimbare majora, dupa parerea mea in foarte bine. Vreau sa aibe un look de iti pica fata cand intri pe adresa. Just kidding :)
Voi ce ati mai citit? Eu sunt cam dezamagita deoarece nu am luat sposorizare de la LEDA si imi pare atat de rau. Poate ca e blogul mai nereusit, nu stiu ce sa mai zic... Ati mai castigat vreo carte?
Astept raspunsurile voastre.
XoXo,
Monica
Saturday, 23 June 2012
Summer challenge
Daca tot e vara, si sa fim sinceri: VARA!!! In sfarsit! Parca nu se mai termina scoala asta. Ce sa zic...ma bucur ca e vara, ca am timp liber si ma uit in trecut si vad postari mai vechi cu "mai sut 2 luni"..."mai e o luna"...."18 zile"....si acum e PRIMA ZI DE VARAAA.
Cu ocazia asta vreau sa-i urez LA MULTI ANI!!! Ioanei, prietena mea cea mai buna, care merita o zi frumoasa. Sa fii cea mai bucuroasa!
My reading challenge is(for this summer): de citit sau recitit:
-Fantoma de Aubrey Clark
-Jocurile foamei de Suzanne Collins
-Sfidarea de Suzzane Collins
-Revolta de Suzanne Collins
-Spulbera-ma de Tahereh Mafi
-Imoral de Sara Shepard!!!NEAPARAT!!
-Sovaire de Maggie Stiefvater(am cumparat-o de pe elefant.ro si abia astept sa soseasca)
-Mandrie si prejudecata
-Maitreyi de Mircea Eliade(am la lecturi de vacanta de la scoala...pfff)
Si..daca voi mai avea timp, desi nu cred, am o vara incearcata rau urmatorele:
-Divergent de Veronica Roth
-Rosu de rubin de Kerstin Gyer
Voi ce lista de citit aveti pentru vara?
Cu ocazia asta vreau sa-i urez LA MULTI ANI!!! Ioanei, prietena mea cea mai buna, care merita o zi frumoasa. Sa fii cea mai bucuroasa!
My reading challenge is(for this summer): de citit sau recitit:
-Fantoma de Aubrey Clark
-Jocurile foamei de Suzanne Collins
-Sfidarea de Suzzane Collins
-Revolta de Suzanne Collins
-Spulbera-ma de Tahereh Mafi
-Imoral de Sara Shepard!!!NEAPARAT!!
-Sovaire de Maggie Stiefvater(am cumparat-o de pe elefant.ro si abia astept sa soseasca)
-Mandrie si prejudecata
-Maitreyi de Mircea Eliade(am la lecturi de vacanta de la scoala...pfff)
Si..daca voi mai avea timp, desi nu cred, am o vara incearcata rau urmatorele:
-Divergent de Veronica Roth
-Rosu de rubin de Kerstin Gyer
Voi ce lista de citit aveti pentru vara?
Subscribe to:
Posts (Atom)