Showing posts with label libris. Show all posts
Showing posts with label libris. Show all posts

Saturday, 10 November 2012

Concurs "Nostalgie de toamna" !

 Cu totii suntem putin tristi pentru ca a sosit toamna...cu toate schimbarile pe care le aduce si cu sentimentul predominant de melancolie. Astfel, m-am gandit si eu la un nou concurs! Cu totii avem serii preferate,carti,  personaje incredibile si superbe, nu-i asa? Serii care, mai devreme sau mai  tarziu evolueaza, si ajungi intr-un punct in care-ti e dor de primul roman. Inceputul acela atat de frumos! Asa simt si eu cand vine vorba de "Casa de sticla" de Rachel Caine.

   Misiunea voastra este sa scrieti o compunerica, un raspuns de dimensiuni la alegere(aici, la postare) , in care sa descrieti personajul sau seria sau povestea care v-a impresionat si dupa care sunteti nostalgici. Poveste pe care v-ar placea la nebunie sa o traiti si care pur si simplu v-a "furat" inima.

   Multumim librariei online Libris(unde gasiti o varietate de carti online si in engleza), datorita careia avem ocazia sa desfasuram concursul. Premiul este o carte la alegere, iar durata concursului este :  10 nov  2012-  24 nov 2012.

    Partenerii libris nu pot participa. Va rog sa lasati in comentariu link-ul de pe libris.ro cu cartea dorita. 

    Succes!

Sunday, 4 November 2012

Recenzie "Carte de bucate" de Silvia Jurcovan

Am primit aceasta carte spre recenzare de la libraria online Libris (unde gasiti o varietate impresionanta de carti in romana, dar si carti in engleza )careia ii multumesc foarte mult. Mi-o amintesc pe bunica, cand eram eu mica, cum se tot agita prin bucatarie si gatea si tot restul si eu doar ma uitam. Cu timpul, am aflat ca tehnica gatitului e mai grea decat pare, si este si ea importanta pentru viata de zi cu zi. Serios acum, daca nu am sti sa gatim ca lumea, cu ce ne-am alege? Cu o invazie a fast food - ului.

  La gust, e bun, normal...dar in viitor are efecte foarte rele. Mai mult, imi amintesc cand bunica i-a dat cadou mamei o carte de gatit de-a Silviei Jurcovan. Se numea "Carte de gatit pentru tinere gospodine" si era un exemplar ponosit, vechi, parca dat din generatie in generatie. Si mai adanc, imi aduc aminte cat de buna era mancarea lor. Care nici macar nu se compara cu ziua de azi.

    Aspectul cartii este impecabil. Pe langa copertile cartonate ( foarte bune impotriva apei, a condimentelor sau a cine mai stie a cui), cartea este plina de pagini cu retele ce infatiseaza meniuri usoare, sanatoase. Am gatit fursecuri. LOL. Niciodata nu mi-au iesit fursecurile atat de bine si atat de frumoase.

    Pe langa asta, mai sunt si ilustratii dragute, cu diverse animalute sau situatii de amuzament subtil.
 Avand o varitate considerabila in fiecare tip de mancare, cu descrieri aplicabile, cartea mi-a transmis o stare placuta in timp ce incercam sa coc fursecurile alea cu stafide!
     Pe langa asta, vreau neaparat sa fac si inghetata(cu toate ca vine iarna) dar cu niste catite nu strica, nu?

    Mie, cel putin, mi-a prins bine romanul. Eu v-o recomand, sa o cititi, si mai ales sa gatiti din ea!

P.S. - a fost mult mai buna decat alte carticele,care cu toate ca au poze colorate, explicatiile sunt insuficiente.

Saturday, 29 September 2012

Castigatoare noua Concurs Libris!

 Pentru ca prima castigatoare nu mi-a trimis datele ei in termen de 5 zile, am ales o noua castigatoare, si aceea este: Iulia Andreea (iulia_andreea12@yahoo.com) . Felicitari! Ai timp 5 zile pentru a-mi trimite adresa ta la e-mail-ul madison97madi@yahoo.com si link-ul cartii dorite de pe site-ul libris. ro .

   Multumim librariei Libris pentru acest concurs!

Thursday, 13 September 2012

Maratonul de concursuri 2 - Carte la alegere!

Castigatoarea este:  LarisSa LaRi (lary_andra96@yahoo.com) Felicitari! Astept adresa ta la madison97madi@yahoo.com in 2 saptamani, cu titlul cartii dorite! 

Acest concurs este sponsorizat de libraria online Libris, dragul nostru sponsor, caruia ii multumim foarte mult. Pe site-ul lor puteti gasi mii de carti, printre care o gama variata de romane si nuvele in limba engleza!

 Dupa cum cred ca stiti, toate concursurile de pana acum Libris au fost de creatie, iar acesta va fi altfel.

  Castigatorul va fi ales prin intermediul rafflecopter  si va primi ca premiu o carte la alegere in valoare de maxim 40 de lei, de pe Libris.ro.
   This giveaway is only for Romania residents! But soon the`ll be another one international! 

Castigatorii vor fi afisati pe data de 21 septembrie!Succes!

-la concurs nu pot participa persoane care au bloguri partenere cu Libris -

a Rafflecopter giveaway

Thursday, 16 August 2012

Recenzie "Aperitive gustoase"

 Am primit aceasta carte de la libraria online Libris(unde puteti gasi o varietate de carti in engleza,careia ii multumesc foarte mult.

   Stiu ca pare o alegere destul de indrazneata, avand in vedere targetul blogului, insa...am zis sa incerc ceva nou. Adica, ce a mai bun cand citesti "Jurnalele vampirilor" si mananci o tartina gustoasa sau o inghetata buna ?:)
    Aspectul cartii este ireprosabil, are numeroase imagini, scoase frumos la imprimanta. Pagina este destul de groasa, deci nu se rupe usor. Scrisul si explicatiile, la fel sunt estetice si suficiente.

    Sa nu va asteptati la pagini pline ochi de scris. Nu, doar esentialul, ceea ce e foarte bine. Pe de alta parte, avand in vedere si titlul, sunt doar aperitive, adica nimic compicat sau alte cele. Bine, eu nu consider pizza sau friptura aperitiv, dar...nu eu am scris cartea.

   Nu mi-a placut ca a fost atat de scurta. In rest,a  fost foarte bine. Nu am pus in practica toate retetele, insa cea cu spuma de capsuni este cea mai buna pana acum. Daca ar fi sa compar pretul cu calitatea as zice ca se echilibreaza pe undeva pe acolo.
    Sincer, eu nu prea gatesc. Rareori, la zile speciale, lasand asta in seama celor cu mai multa experienta :) Insa, in cartea asta sunt anumite aperitive pe care le pot prepara si eu cand am chef sa mananc ceva mai special, sau diferit.

     In concluzie, eu as zice ca merita. Pentru ca are un aspect frumos, pentru continut, pentru naturaletea cu care sunt descrise retele si cu care le poti pune in practica imediat.

Wednesday, 11 July 2012

Concurs 10 000 afisari!

 Dupa cum v-am promis, si stiti ca eu ma tin intotdeauna de cuvant, a venit timpul unui nou concurs. Ii multumim din tot sufletul librariei online Libris, unde puteti gasi carti in romana, dar si o varietate de romane limba engleza.

 Premiul de aceasta data este o carte la alegere de pe site-ul librariei in valoare de maxim 40 de lei


    Ce trebuie sa faceti pentru a intra in posesia ei? Ei bine, am zis sa incerc ceva diferit:

  Care este melodia voastra preferata si de ce? De ce va emotioneaza intr-atat incat va vine sa o ascultati din nou si din nou?

     Raspunsul nu trebuie sa fie kilometric, de fapt, poate fi cum vreti voi sa fie, atat timp cat isi face treba: este convingator :) Fiti cat mai convingatori si carte este a voastra.

   Inca un lucru: urmariti prin Networked Blogs si lasati nick-ul
   Pentru a nu fi :"inspiratii", va rog sa-mi trimiteti raspunsul la adresa de mail: madison97madi@yahoo.com

DURATA CONCURSULUI: 11 iulie-31 iulie 2012

Monday, 9 July 2012

Inca putin...

 Cum? Ce putin? Pai inca putin pana la un nou concurs, sponsorizat de Libraria online Libris,(careia ii multumim din suflet, pentru ca ne este alaturi) care va avea ca premiu o carte la alegere. Ce mai asteptam? Cele 10000 de vizualizari, aka afisari pe pagina. Mai trebuie sa fie doar 332 si hop concursul.

 Voi ce parere aveti? Participati?


Sunday, 24 June 2012

Recenzie "Fantoma" de L.J.Smith

 Am primit "Fantoma" de la libraria online Libris ( de unde se pot comanda carti, online, in limba romana, dar si carti in engleza ) spre a-i scrie recenzia.
Continuarea mult asteptata a seriei "Jurnalele vampirilor" este marcata prin "Fantoma", cartea a opta. In ordina, volumele au aparut astfel: Trezirea, Lupta, Furia , Reuniunea, urmate de  Caderea noptii, Suflete umbra, Miez de noapte si Fantoma, care va mai avea continuari inca doua volume, scrise un ghost writer, in vreme ce primele 7 o au pe L.J.Smith ca autoare.

"M-am ridicat din pat si am luat din birou un cutit de argint de deschis scrisori pentru a salta scandura  secreta din podeaua dulapului meu de haine, vechea mea ascunzatoare si am gasit jurnalul asta, chiar acolo unde l-am ascuns cu atatea luni in urma. Ultima insemnare este cea pe care am scris-o inainte de Ziua Orasului, in noiembrie, iinainte sa...mor. Inainte sa plec de acasa si sa nu ma mai intorc niciodata. Pana acum."

 Tot Fell`s Church-ul a renascut. Totul este derutant, lucrurile asezanfu-se parca perfect. Elena si Stefan inca sufera pierderea lui Damon, Meredith il revede pe Alaric, Bonnie e mai plina de viata ca oricand.
  Gelozie. Invidie. Cu aceste sentimente pot descrie primele 100 de pagini, Alaric vine in Fell`s Church cu dr. Celia si Meredith este teribil de geloasa. Bonnie e invidioasa, Matt inca mai e indragostit de Elena. Stefan resimte dorul fata de Damon, dar si e gelos pentru iubirea Elenei fata de fratele sau.

   Am uitat ceva? Da! O noua amenintare...numele Celiei apare scris cu sange si ea este la un pas de moarte. La fel si Meredith, Bonnie, Damon.
    Un moment EPIC: Damon revine, fiind in viata, se teleporteaza in dormitorul Elenei, un moment romantic, emotionant
   Chinuita de dor si durere fata de Damon, Elena e ingrijorata pentru Stefan: se poarta ciudat, mai violent, mai furios, chiar il ataca pe Caleb Smalwood(noul gradinar al familiei Gilbert). Asemanatoare cu "Zece negrii mititei" de Agatha Christie, "Fantoma" este chiar mai reusita.

   "Apoi, vederea i se limpezi. Si la picioarele patului ei, cu o umbra de suras pe fata lui ca sulptata in piatra, cu o expresie prudenta in ochii lui intunecati, ca si cum nu ar fi fost sigur cat de bine-venit era, statea imbracat din cap pana-n picioare in negru. 
    Era Damon."

 Elena este rugata de catre Damon sa parteze secretul invierii lui. Inamicul din cartea asta este regina Geloziei, un fel de femeie de gheata si foc, o fantoma care se hranea cu emotiile oamenilor. Tin minte vorbele ei :"Gelozia poate arde mai tare din focul si poate fi mai rece decat gheata."
   Cu ajutorul Celiei si al doamnei Flowers, descopera un ritual care poate alunga si ucide fantoma, dar pentru asta participantii trebuie sa fie complet onesti in legatura cu cele mai ascunse secrete si...invidii.

  Cu un punct culminant foarte, chiar foarte bun, "Fantoma" devine cartea mea preferata.De ce ? Cu o oarecare parere de rau, recunosc ca Aubrey Clark scrie mult mai bine decat L.J.Smith. Personajele, actiunile, dialogurile, par mult mai reale. Plus peisajele sunt descrise ireprosabil.
  Se nareaza la persoana a treia, si este foarte interesant cum privitorul alterneaza cadrul si persoana urmarita, luand parca fiecare personaj si bagansu-l sub lupa.  Damon, intunecat, rau, renaste in lumina. Se schimba. Si totusi, oare pe cine va alege Elena?
    Onesti, protagonistii trebuie sa fie mai uniti ca niciodata, sa lupta, sa tina pietp amenintarii. Parca lovindu-i pe rand, dupa ce Gelozia ii tine captivi pe Elena, Bonnie, Matt si Damon , ea aprope il ucide pe Damon. Am adorat sentimentele lui Damon fata de "ingerul lui alb: si :pasaruica roscata"/

  Cu toate acestea, ritualul da roade oarecul si gelozia ramane captiva la randul ei si acum este momentul marturisirilor...dar Stefan si Damon se lupta, intaratati de Gelozie.
   Vor fi oare din nou uniti?

NOTA : 7/5-STIU. E peste nota maxima doar ca trebuie sa recunosc ca  aceasta carte este fenomenala. Un amestec de romantism, sentimente profunde, momente inedite, o regina ciufuta, protagonistii preferati...se sa mai? Autorul a reusit!
 Singurul lucru care mi s-a parut mai nelalocul lui a fost batalia dintre Stefan si Damon iscata de Gelozia.

Anul aparitiei(R): 2012
Nr pag: 440
Nr. capitole: 37
Titlu original: Huners: Phantom