Showing posts with label maggie stiefvater. Show all posts
Showing posts with label maggie stiefvater. Show all posts

Thursday, 13 September 2012

I definetly want to read this book!

now.Forever (The Wolves of Mercy Falls, #3)"then.

When Sam met Grace, he was a wolf and she was a girl. Eventually he found a way to become a boy, and their loved moved from curious distance to the intense closeness of shared lives.


That should have been the end of their story. But Grace was not meant to stay human. Now she is the wolf. And the wolves of Mercy Falls are about to be kill in one final, spectacular hunt.

forever.

Sam would do anything for Grace. But can one boy and one love really change a hostile, predatory world? The past, the present, and the future are about to collide in one pure moment - a moment of death or life, farewell or forever."


 EN:
  After my birthday or, I don`t know, let`s say at the beginning of November the review for "Forever" will appear on blog. I am soo curious!  I love Grace and Sam, but I want to know too what happened with Isabel and Cole, my favorite couple after Damon and Elena from TVD. Soo curious! I can`t wait!!! 

    Have you readed it yet? Don`t spoiler me, just tell me if you liked it or not :)

RO:
    Dupa ziua mea sau, nu stiu, sa spunem la inceputul lunii Noiembrie recenzia pentru cartea "Forever" va aparea pe blog. Sunt asa de curioasa! Ii iubesc pe Grace si Sam, dar vreau sa stiu ce s-a intamplat cu Isabel si Cole, cuplul meu preferat dupa Elena si Damon din TVD. Asa curioasa! Nu pot astepta pana atunci! 

    Voi ati citit-o? Nu-mi spuneti spoilere, doar o impresie generala.

Monday, 16 July 2012

"Sovaire" de Maggie Stiefvater

 "Sovaire" este volumul doi al seriei "Shiver", imaginata de Maggie Stiefvater. Imi vine sa arunc cu ceva (asa se manifesta furia in cazul meu) in persoanele care stabilesc coperta, deoarece nu au pastrat-o pe cea originala. Si aceasta e SU-PER-BA, insa e o diferenta.
   Ce m-a atras la cartile lui Maggie Stiefvater? Ideea de dragoste unde imposibilul devine posibil, stilul ei,usurinta cu care jongleaza si cum fiecare fraza prinde un farmec aparte.  Suspansul si un imbold m-a facut sa-mi doresc dinadins sa continui cu romanul urmator. Eu am achizitionat-o de pe elefant.ro.

  Totusi, ceva ce mi-a cam displacut: aspectul lui Sam, iubitul lui Grace: un fel de Beatles, cu parul cret si tot restul, ceea ce nu ma prea...atrage deloc.
  Grace si Sam s-au regasit. Iubirea lor arde ca o faclie eterna a dragostei. Naratorul povesteste din perspectiva tuturor personajelor, adica a lui Sam, Grace, Cole, Isabellei

"Nu stiam cat timp fusesem lup de data aceasta. Cateva minute? Ore? Sau zile? Dimineata era pe sfarsite. Nu ma simteam om, dar nici lup, Oscilam undeva intre aceastea doua, mintea alergand cand in amintire, cand in prezent, si inapoi in amintire, eram constient atat de prezent ,cat si de trecut, cu aceeasi luciditate. "(Cole)

   Inca o data, aceasta serie ma incanta cu fiecare rand citit, cu fiecare cuvant sau intriga. Cole a fost un rocker numit NARKOTIKA, ce a murit datorita unui drog. Sau cel putin, asta am crezut initial. De fapt, e altfel: frumos, intunecat si misterios, Cole a fost un cantaret celebru, care a ales sa devina lup pentru a-si uita trecutul dureros.
    Nu stiu de ce, doar ca naturaletea cu care evolueaza povestirea e induiosatoare si fascinant de dulce.

 "-Stii, cand ti-am spus sa ma suni in weekend nu intentionam sa umblam prin padure pe temperaturile astea subpolare, spuse Isabel. 
   S-a incruntat la mine cu o fata palida si intr-un mod ciudat, parea ca se simte acasa in padurile acestea reci de primavara, purtand un hanorac alb cu gluga cu blanita pe margine, care ii inconjura fata alba si delicata si ochii glaciali, ca o printesa nordica pierduta." (Grace)


  "Pasind in camera intunecata spre veioza, mi-am lovit tibia de una din cutiile psihologului. Am injurat incet, am aprns intrrupatorul si pentru prima data am contemplat ceea ce faceam: scormoneam prin lucrurile fratelui meu mortpentru a gasi imbracaminte pentru un varcolac sexy de iti vine sa lesini, dar nesimtit, care statea in baia mea, dupa ce ii spusesem maica-mii ca ma culcasem cu el. 
    Poare ca avea dreptate si eu chiar aveam nevoie de consiliere."


   Prima data, Cole isi face aparitia ca om in casa Isabellei gol-pusca. El este un lup tanar. Grace se simte din ce in ce mai ciudat, mai bolnava, prezentand simptomele unei raceli obisnuite.
    Cum era de asteptat, parintii lui Grace il gasesc pe Sam in camera ei, cand dormeau impreuna. Cum? Fata este pe punctul de a se transforma in lup si tipa. Pam-pam, apar super parintii. Dupa ce este dat afara, Sam se duce la vechea lui casa, unde se intalneste cu noul lup Cole si Isabel. Momentele romantice dintre Cole si Isabel sunt delicioase :) M-au emotionat pe bune.

 "Nu mai spune! Sfanta Grace e pedepsita. 
-Ce-ai facut?
  Am auzit zgomotul unei usi inchizandu-se la celalalt capat  al firului. Nu era chiar zgomotul unei usi trantite, dar era mai sfidator decat m-as fi asteptat dinpartea lui Grace. 
-Am fost prinsa in timp ce domeam cu Sam, 
 Fata mea, reflectata in oglinda de la baie era surprinsa, cu sprancenele ridicate spre linia fruntii si negrul creionului dermatograf din jurul ochilor facandu-i sa arate si mai mari si mai rotunzi 
decat erau in realitate.
-Ce veste minunata! Faceati sex?"(Isabel)

 Parintii lui Grace se trezesc si ei deodata sa se bage in viata fetei lor.
 Punctul culminant este OK, mi-a placut, dar nu ma apuc sa vi-l spun deoarece va stric surpriza. Sfarsitul este trist, dar totusi fericit.

  M-a impresionat prietenia dintre Grace si Isabel. Am adorat relatia fierbite si dulce dintre Isabel si Cole, care apropo a devenit cuplul meu preferat.
  Cu toate ca acesta poate fi numit un roman de dragoste nu este genul siropos si nicidecum scarbos, ba dincontra: atasamentul este iremediabil  fata de tot ceea ce inseamna seria "Fior" .


 NOTA: 5.5
Anul aparitiei(R): 2012
Continuare: Forever
Nr Pagini: 347

Monday, 9 July 2012

Primele 100 de cuvinte

 Daca tot acum citesc "Sovaire" de Maggie Stiefvater, m-am gandit sa postez primele 100 de cuvinte din ea

"Aceasta e povestea unui baiat care a fost lup si a unei fete pe cale sa devina unul.
  Cu doar cateva luni in urma, Sam era creatura mitica. Boala sa era de nevindecat. Cuvintele lui de adio erau cele mai importante. Corpul lui era un mister, prea straniu, minunat si infricosator pentru a putea fi inteles.
  Dar acum a venit primavara. Odata cu incalzirea vremii, ultimii lupi isi vor lepada blana si vor capata din nou trup uman. Sam ramane Sam..."

  Foarte reusita continuarea...fermecator de romantica.
LOVE-IT!