Showing posts with label initierea. Show all posts
Showing posts with label initierea. Show all posts

Monday, 10 September 2012

Academia Vampirilor cu revista Bravo!

OK, asta da veste!  Din Academia Vampirilor am citit doar primul si al doilea volum, care m-au impresionat si mi-au placut mult mult mult.
   Ma mir ca cei de la Leda s-au decis in sfarsit sa publice aceasta serie in editie de chiosc. Oricum, la cat de groase sunt cartile, vor avea ceva de lucru. Oricum, bravo lor! Si eu voi incepe sa cumpar, dar asta de pe la volumul 4 incolo.


   Pana atunci, uitati:

-Recenzia primului volum, "ACADEMIA VAMPIRILOR"  o gasiti printr-un click aici
-Recenzia volumului doi, "INITIEREA", o gasiti printr-un click aici

 VAMPIRE ACADEMY RULES!

Sunday, 29 July 2012

Recenzie "Initierea" de Richelle Mead

 Abia am terminat "Academia vampirilor" ca m-am si apucat de "Initierea", deoarece eram curioasa sa aflu cum va evolua relatia dintre Dimitri si Rose, Cristian si Lissa, ce atacuri va mai nascoci Mia si ce alte probleme se vor mai ivi pe parcurs. Imaginatia lui Mead este cuceritor de intriganta.
    De data asta atmosfera este una de iarna. Cartea m-a invaluit in tot ceea ce inseamna temperaturi scazute, un bun ragaz pentru vremea caniculara de afara. Rose si Dimitri, in calitate de elev-profesor pleaca la resedinta unor vampiri celebri, pentru ca Rose sa dea un test de aptitudini pentru a stabili daca este sau nu buna de gardian pentru Lissa.

    Cand ajung...surpriza este de proportii. Intriga consta in gasirea intregii familii de moroi ucisa: cadavre, sange, oribil.
     Daca tot se apropia Craciunul, traditia era ca parintii si copii sa petreaca ceva timp impreuna. Auzind de masacru si simtindu-se in pericol, este decisa organizarea unei excursii la un hotel de lux. Sentimentele si fanteziile lui Rose in privinta lui Dimitri persista si ei bine..este trist ca nu pot fi impreuna. Lissa si Christian sunt acum un cuplu fericit.
  
    Pe de alta parte, Mason, un alt baiat de la Academia este indragostit de Rose, iar cei doi ajung sa iasa impreuna, desi fata il iubeste pe Dimitri.
     La Sf.Vladimir mai multi gardieni le fac vizite la ore elevilor, printre care si Jeanine Hathaway, mama lui Rose. Dezamagita de fiica ei si rece ca intotdeauna, Jeanine se poata urat cu Rose iar ea o acuza ca a parasit-o pentru munca.
    Antrenamentele cu Dimitri decurg tot mai bine. Mda, ei bine, un antrenament il face cu Jeanine, care ii invineteste ochiul.
  
     Trecand peste asta, si ajungand in excursie lucrurile par minunate. Zapada, distractie, Mason...Cand niste informatii de la Jeanine o dau peste cap pe Rose, lucrurile se complica. Era vorba despre matusa lui Christian, Tasha, care cica se va casatori cu Dimitri, vor avea copii, si el ii va deveni gardian!
      Vacanta de iarna, de fapt Craciunul, decurge OK. Mai are loc un atac al vampirilor, un nou caracter: Adrian Ivashkov, un moroi bogat nebun dupa Rose.

    M-a enervat cat a lalait-o cu  "cine ce sa faca"....bla bla bla...."magie".... "strigoi, panica, etc". A fost OK la inceput, dar apoi a devenit o porcarie. Desi mai aveam destul de putin de citit, nu m-am prins despre ce "Initiere" este vorba, ceea ce ma calca pe nervi,  si m-am saturat de punctele culminante de o pagina jumate. Ele fac ca restul cartii sa fie vorba lunga si degeaba. Si in plus, sunt multe idei neincheiate! E o particica dintr-o ditamai partea.
  
     Rose primeste niste informatii de la Dimitri, cu locul unde ar putea fi gasiti moroii si i le dezvaluie lui Mason care apoi, de destept ce e, fuge cu Mia si inca un baiat dupa strigoi, cica pentru a-i ucide. Mda, si acum Rose-salvatoarea-, ca intotdeauna, pleaca dupa ei cu Christian, ii gaseste, sunt capturati de moroi si vine punctul culminant. M-a cam dezamagit.

   Despre personaje:

  Rose mi se pare cu mult prea multe fete! Ea este o fata care flirteaza, iubita de toti prietenii, urata de unii, o amica la nevoie, prea super eroina, si totusi...Mi se pare ca autoarea a creionata prea "Femeia minune". Ea mereu se baga in bucluc, si hop apare cineva sa o salveze. Tipic. Nu inteleg cum de poate fi o catea(scuzati expresia) uneori alta data o cu totul si cu totul alta persoana. Poate nu am inteles-o eu.

    Dimitri m-a enervat. Serios, mai, o iubeste pe Rose si nu e cu ea de teama a ceea ce s-ar putea intampla. Nu asta e ideea cand iubesti pe cineva, sa faci totul pentru iubirea asta, nu asa se face? De ce pune atributiile pe primul loc si lasa iubirea la o parte? Ok, o fi el frumos de pica, si tot restul...dar chiar asa?

   Lissa cea sensibila din romanul trecut nu s-a schimbat cu nimic. Mi s-a parut cam absenta acest roman si inafara de Christian ea nu mai stie altceva.

   Miei i-a murit mama in atacul vampirilor, si e tot o catea :(.

Cam asta e tot. Imi pare rau, dar acest roman m-a cam dezamgit. Excuse me, but I dislike.

    NOTA: 3/5

Wednesday, 25 July 2012

Citate "Initierea" de Richelle Mead

 Mai am putin si termin si "Initierea" de Richelle Mead, si in 2-3 zile am sa postez o recenzie, dar pana atunci va las cateva citate.
   O problema: am mai umblat de curiozitate si pe alte site-uri si, din pacate am descoperit ca o mare parte din citate se repeta. Ei, asta e.

“Apropo,numele meu e Rose Hathaway.Am 17 ani,ma antrenez sa protejez si sa ucid vampirii,sunt indragostita de un tip total nepotrivit si magia ciudata a celei mai bune prietene pe care o am ar putea-o face sa-si piarda mintile.
Hei,n-a spus nimeni ca liceul e usor.”


  "-Adrian Ivanshkov. 
-Si tu crezi ca eu sunt tare,am bombanit."

 
“-Cum de nu stii unde e inima? Mai ales daca te gandesti cate ai frant?
L-am privit la fel de fioros cum il privisem pe Dimitri. De data asta, a avut efect. Fata lui Mason pali.
-Belikov e un om bolnav si hain care ar trebui aruncat intr-o groapa cu vipere turbate pentru jignirea uriasa pe care a comis-o impotriva ta in dimineata asta.
-Multumesc, am spus cu afectare.Apoi,m-am gandit un pic."


“-Rose,Rose?Te simti bine?
-Cum te cheama?
-Ce?am intrebat,mijind ochii din cauza luminii.
-Numele tau.
Am recunoscut-o pe dr. Olendzki,care ma privea cu atentie de sus.
-Stiti cum ma cheama.
-Vreau sa-mi spui tu.
-Rose.Rose Hathaway.
-Stii cand e ziua ta de nastere?
-Binenteles ca stiu.De ce ma intrebati asemenea prostii?Mi-ati pierdut fisa?"


“-Buna, Mia.
Ne privi pe amandoi.
-Inca un tip? intreba ea, si din tonul ei ai fi crezut ca aveam propriul meu harem de barbaţi.
Adrian imi arunca o privire intrebatoare, amuzata.Am strans din dinti si am decis sa nu o invrednicesc cu un raspuns.Am adoptat o politete neobisnuita."
 
"-Rose umbla doar cu baieti si psihopati, spuse Mia.
Vocea ei era incarcata de acelasi dispret obisnuit pe care il nutrea pentru mine, dar expresia de pe fata ei arata limpede ca Adrian ii captase interesul.
-Pai, spuse el vesel, de vreme ce eu sunt atat psihopat, cat si baiat, asta ar explica de ce suntem atat de buni prieteni."
 
 "Simţeam că mirosea a alcool şi mai era şi mirosul permanent de ţigări cu aromă de cuişoare. Mă întrebam dacă era beat acum.  Aveam impresia că probabil nu era mare diferenţă între comportamentul lui când era beat sau treaz."