Saturday, 17 November 2012
Evanescence really rulz!
OMG, am descoperit de curand melodia asta. Genialaaaa ! Voi o stiati?
It's taking you too long to decide And I don't want to be the one, the one Crying over wasted time
If you think you're strong enough to let me in Then come on, stand up and be honest, be honest I'm tired of feeling so alone Cause you won't let me understand I don't wanna pretend, I wanna feel, I want to love
Say you will or say you won't Open your heart to me Now or never, tell the truth Is this real, is this real?
Whenever you're around, I can't fight it You get under my skin the way that I like it And I can't take anymore Tell me what you want from me or leave me alone 'Cause I'm all caught up and I'm losing control
I'm tired of holding on so tight When you won't let me understand Now I'm falling apart I never meant to lose myself
Say you will or say you won't Open your heart to me Now or never, tell the truth Is this real, is this real Say you will or say you won't Open your heart to me Now or never, tell the truth Is this real, is this real?
Like drops of rain against my heart Cut through like silver And I want to make you feel that way And I want to make you feel the way that I do
Say you will or say you won't Open your heart to me Now or never, tell the truth Is this real? Say you will or say you won't Open your heart to me Now or never, tell the truth Is this real, is this real
Sunday, 11 November 2012
Recenzie "Domnia haosului" de Rachel Caine
Domnia haosului este cartea a cincea din seria "Vampirii din Morganville" de Rachel Caine. Pot spune cu toata siguranta ca aceste carti sunt uluitoare. Desi tema cartii nu m-a atras pe deplin, va explic eu mai incolo pe parcursul recenziei.
Va amintiti ca povestea lui Claire Denvers continua cu sosirea lui Bishop, vampirul malefic, tatal Ameliei, care aduce doar necazuri si razboi. Shane, Claire, Eve, Michael pleaca pe fronturi diferite. Fiecare are misiunea lui, fiecare este doar un pion in razboiul orb al Ameliei si al lui Bishop.
Claire pleaca pentru a-l elibera pe Myrnin, iar Amelie este prinsa in capcana de tatal sau. Mi s-a parut putin ciudata sicana permanenta dintre ei doi. Parca prea... bizara, dar totusi credibila. Sincer acum, pe mine nu ma pasioneaza prea tare cartile in care este vorba despre razboi, despre lupte din astea. Eu sunt mult mai mult pe un fantasy mai... pacifist. Ei, ideea e ca, "Domnia haosului" m-a captivat mult mai mult.
Povestea de iubire dintre Claire si Shane a fost destul de absenta. Mi-ar fi placut sa se axeze mai mult pe ea si personajele sa aibe cate o clipa de ragaz in luptele acelea interminabile. Suspans? Bifat. Mister? Bifat. Actiune? Dublu-bifat.
Concluzie: da, a avut din astea! Bishop a fost foarte ciudat. Pe tot parcursul cartii l-am intalnit cred ca o data sau de doua ori, in momentele cheie.
Daca sa descriu foarte amplu actiunea principala, atunci eu as zice ca este o lupta continua. Are multe intorsaturi, si m-am bucurat acolo putin ca Monica si-a luat-o si ea, pentru ca prea era cu nasul pe sus. Personajele mi-au placut. Am vazut evolutie, am vazut carisma si tot tacamul. Punctul culminant a fost OK. Chiar m-a surprins finalul insa siincer acum, chiar m-am satrat de carti care se termina printr-o noua intriga. E ca o sarada continua si vreau sa fie, macar o data, un sfarsit clar. Pff... Eve mi s-a parut un personaj static. Mi-as fi dorit sa evolueze. Stiu ca atiunea este constanta, insa nu ar stica sa umple cateva pagini cu momente calme, nu?
Recomand aceasta carte tuturor persoanelor care adora cartile pline de actiune, in mod clar, in mod principal, actiunea, cu putina iubire si prietenie. Cu toate astea, "Domnia haosului" primeste de la mine punctajul de 3.5 / 5
Va amintiti ca povestea lui Claire Denvers continua cu sosirea lui Bishop, vampirul malefic, tatal Ameliei, care aduce doar necazuri si razboi. Shane, Claire, Eve, Michael pleaca pe fronturi diferite. Fiecare are misiunea lui, fiecare este doar un pion in razboiul orb al Ameliei si al lui Bishop.
Claire pleaca pentru a-l elibera pe Myrnin, iar Amelie este prinsa in capcana de tatal sau. Mi s-a parut putin ciudata sicana permanenta dintre ei doi. Parca prea... bizara, dar totusi credibila. Sincer acum, pe mine nu ma pasioneaza prea tare cartile in care este vorba despre razboi, despre lupte din astea. Eu sunt mult mai mult pe un fantasy mai... pacifist. Ei, ideea e ca, "Domnia haosului" m-a captivat mult mai mult.
Povestea de iubire dintre Claire si Shane a fost destul de absenta. Mi-ar fi placut sa se axeze mai mult pe ea si personajele sa aibe cate o clipa de ragaz in luptele acelea interminabile. Suspans? Bifat. Mister? Bifat. Actiune? Dublu-bifat.
Concluzie: da, a avut din astea! Bishop a fost foarte ciudat. Pe tot parcursul cartii l-am intalnit cred ca o data sau de doua ori, in momentele cheie.
Daca sa descriu foarte amplu actiunea principala, atunci eu as zice ca este o lupta continua. Are multe intorsaturi, si m-am bucurat acolo putin ca Monica si-a luat-o si ea, pentru ca prea era cu nasul pe sus. Personajele mi-au placut. Am vazut evolutie, am vazut carisma si tot tacamul. Punctul culminant a fost OK. Chiar m-a surprins finalul insa siincer acum, chiar m-am satrat de carti care se termina printr-o noua intriga. E ca o sarada continua si vreau sa fie, macar o data, un sfarsit clar. Pff... Eve mi s-a parut un personaj static. Mi-as fi dorit sa evolueze. Stiu ca atiunea este constanta, insa nu ar stica sa umple cateva pagini cu momente calme, nu?
Recomand aceasta carte tuturor persoanelor care adora cartile pline de actiune, in mod clar, in mod principal, actiunea, cu putina iubire si prietenie. Cu toate astea, "Domnia haosului" primeste de la mine punctajul de 3.5 / 5
Saturday, 10 November 2012
Concurs "Nostalgie de toamna" !
Cu totii suntem putin tristi pentru ca a sosit toamna...cu toate schimbarile pe care le aduce si cu sentimentul predominant de melancolie. Astfel, m-am gandit si eu la un nou concurs! Cu totii avem serii preferate,carti, personaje incredibile si superbe, nu-i asa? Serii care, mai devreme sau mai tarziu evolueaza, si ajungi intr-un punct in care-ti e dor de primul roman. Inceputul acela atat de frumos! Asa simt si eu cand vine vorba de "Casa de sticla" de Rachel Caine.
Misiunea voastra este sa scrieti o compunerica, un raspuns de dimensiuni la alegere(aici, la postare) , in care sa descrieti personajul sau seria sau povestea care v-a impresionat si dupa care sunteti nostalgici. Poveste pe care v-ar placea la nebunie sa o traiti si care pur si simplu v-a "furat" inima.
Multumim librariei online Libris(unde gasiti o varietate de carti online si in engleza), datorita careia avem ocazia sa desfasuram concursul. Premiul este o carte la alegere, iar durata concursului este : 10 nov 2012- 24 nov 2012.
Partenerii libris nu pot participa. Va rog sa lasati in comentariu link-ul de pe libris.ro cu cartea dorita.
Succes!
Misiunea voastra este sa scrieti o compunerica, un raspuns de dimensiuni la alegere(aici, la postare) , in care sa descrieti personajul sau seria sau povestea care v-a impresionat si dupa care sunteti nostalgici. Poveste pe care v-ar placea la nebunie sa o traiti si care pur si simplu v-a "furat" inima.
Multumim librariei online Libris(unde gasiti o varietate de carti online si in engleza), datorita careia avem ocazia sa desfasuram concursul. Premiul este o carte la alegere, iar durata concursului este : 10 nov 2012- 24 nov 2012.
Partenerii libris nu pot participa. Va rog sa lasati in comentariu link-ul de pe libris.ro cu cartea dorita.
Succes!
Sunday, 4 November 2012
Recenzie "Carte de bucate" de Silvia Jurcovan
Am primit aceasta carte spre recenzare de la libraria online Libris (unde gasiti o varietate impresionanta de carti in romana, dar si carti in engleza )careia ii multumesc foarte mult. Mi-o amintesc pe bunica, cand eram eu mica, cum se tot agita prin bucatarie si gatea si tot restul si eu doar ma uitam. Cu timpul, am aflat ca tehnica gatitului e mai grea decat pare, si este si ea importanta pentru viata de zi cu zi. Serios acum, daca nu am sti sa gatim ca lumea, cu ce ne-am alege? Cu o invazie a fast food - ului.
La gust, e bun, normal...dar in viitor are efecte foarte rele. Mai mult, imi amintesc cand bunica i-a dat cadou mamei o carte de gatit de-a Silviei Jurcovan. Se numea "Carte de gatit pentru tinere gospodine" si era un exemplar ponosit, vechi, parca dat din generatie in generatie. Si mai adanc, imi aduc aminte cat de buna era mancarea lor. Care nici macar nu se compara cu ziua de azi.
Aspectul cartii este impecabil. Pe langa copertile cartonate ( foarte bune impotriva apei, a condimentelor sau a cine mai stie a cui), cartea este plina de pagini cu retele ce infatiseaza meniuri usoare, sanatoase. Am gatit fursecuri. LOL. Niciodata nu mi-au iesit fursecurile atat de bine si atat de frumoase.
Pe langa asta, mai sunt si ilustratii dragute, cu diverse animalute sau situatii de amuzament subtil.
Avand o varitate considerabila in fiecare tip de mancare, cu descrieri aplicabile, cartea mi-a transmis o stare placuta in timp ce incercam sa coc fursecurile alea cu stafide!
Pe langa asta, vreau neaparat sa fac si inghetata(cu toate ca vine iarna) dar cu niste catite nu strica, nu?
Mie, cel putin, mi-a prins bine romanul. Eu v-o recomand, sa o cititi, si mai ales sa gatiti din ea!
P.S. - a fost mult mai buna decat alte carticele,care cu toate ca au poze colorate, explicatiile sunt insuficiente.
La gust, e bun, normal...dar in viitor are efecte foarte rele. Mai mult, imi amintesc cand bunica i-a dat cadou mamei o carte de gatit de-a Silviei Jurcovan. Se numea "Carte de gatit pentru tinere gospodine" si era un exemplar ponosit, vechi, parca dat din generatie in generatie. Si mai adanc, imi aduc aminte cat de buna era mancarea lor. Care nici macar nu se compara cu ziua de azi.
Aspectul cartii este impecabil. Pe langa copertile cartonate ( foarte bune impotriva apei, a condimentelor sau a cine mai stie a cui), cartea este plina de pagini cu retele ce infatiseaza meniuri usoare, sanatoase. Am gatit fursecuri. LOL. Niciodata nu mi-au iesit fursecurile atat de bine si atat de frumoase.
Pe langa asta, mai sunt si ilustratii dragute, cu diverse animalute sau situatii de amuzament subtil.
Avand o varitate considerabila in fiecare tip de mancare, cu descrieri aplicabile, cartea mi-a transmis o stare placuta in timp ce incercam sa coc fursecurile alea cu stafide!
Pe langa asta, vreau neaparat sa fac si inghetata(cu toate ca vine iarna) dar cu niste catite nu strica, nu?
Mie, cel putin, mi-a prins bine romanul. Eu v-o recomand, sa o cititi, si mai ales sa gatiti din ea!
P.S. - a fost mult mai buna decat alte carticele,care cu toate ca au poze colorate, explicatiile sunt insuficiente.
O saptamana de scoala
Hey dragilor! Ce mai faceti? Ca nu v-am mai auzit de mult... Pe la scoala pe la mine, am devenit, clasa mea, "clanul". Avem tot ce vreti, really! Eu luni am lipsit, si ce sa vezi cate s-au intamplat ! Sport national: saritul de gard, problema e cand bodyguard-ul te prinde, insa no problem, perseveram!
Avem genii in devenire, profesioniste in unghii false, si ce sa va mai spun, avem de toate! Miercuri a fost o zi plictisitoare, ca, de altfel, toate celelalte zile de miercuri.Sapte ore de plictiseala pura. Am pornit, ironic, in cautarea lui Will al meu dar fara succes. Ei, mai vedem.
Pe langa melodia "Stinge lumina" a lui Ruby, care, scuze daca voua va place, ca mie nu, mi-a spart urechile, am primit vestea ca JOOOOOIa viitoare o sa fiu se derviciu cu o fata. Yeees! Geniala vestea, abia astept sa va povestesc cum a fost. In rest, e foarte obositor.
Acum m-am apucat de "Domnia hasului" de Rachel Caine, la care o sa postez o recenzie pe marti-miercuri, cand o voi termina. Si voi ce mia faceti???
![]() |
| POZA LUI ROOOSE :X :X |
Avem genii in devenire, profesioniste in unghii false, si ce sa va mai spun, avem de toate! Miercuri a fost o zi plictisitoare, ca, de altfel, toate celelalte zile de miercuri.Sapte ore de plictiseala pura. Am pornit, ironic, in cautarea lui Will al meu dar fara succes. Ei, mai vedem.
Pe langa melodia "Stinge lumina" a lui Ruby, care, scuze daca voua va place, ca mie nu, mi-a spart urechile, am primit vestea ca JOOOOOIa viitoare o sa fiu se derviciu cu o fata. Yeees! Geniala vestea, abia astept sa va povestesc cum a fost. In rest, e foarte obositor.
Acum m-am apucat de "Domnia hasului" de Rachel Caine, la care o sa postez o recenzie pe marti-miercuri, cand o voi termina. Si voi ce mia faceti???
Saturday, 3 November 2012
Recenzie "Hide and seek" de Sara Shepard( Jocul minciunii 4)
Oh Doamne! Ce carte! Si eu care eram atat de sigura atat de sigura atat de sigura ca este ultima. Ma gandeam eu: stai, cum, aflu eu cine a omorat-o pe Sutton. Da de unde! Si ma mai si gandeam ca "Prettu little liars" este mult mai complexa decat "The lying game". Ironica replica "sa mori tu" isi face aparitia, pentru ca lucrurile se complica serios, piesele de puzzle se amesteca, si mai lipsesc doar cateva, pana la aflarea crudului adevar.
Sara Shepard este geniala. Cu "Hide and seek" a depasit rangurile obisnuite si a plasat-o in lista mea de autori favoriti .Sincer acum, eu o sa va descriu personajele, intriga si foarte putin din actiune pentru ca trebuie sa descoperiti voi singuri tot restul, da?
Nu am putut astepta nici in cazul cartii aceasta sa apara traducerea in romana. De ce? Pentru ca ar fi insemnat sa mai astept pe putin un an. UN AN? Esti nebun ??? Nu pot asta. Asa ca mi-am luat-o in format Kindle si m-am pus pe citit, nu gluma :)
Stiti ca Thayer a iesit complet(sau cel putin aparent) din lista de suspecti a Emmei. A, si sa nu uit, mi-a placut enorm cum s-au sincronizat descoperirile spiritului fantoma Sutton si a Emmei. Cum descoperea una, isi amintea si cealalta sau invers. GE-NI-AL! OK, asa ca, alaturi de Ethan, super-iubitul ei, incearca din rasputeri sa afle adevaratul criminal. Ideea e ca suspectul redevine Laurel. De ce? Pentru ca, in noaptea de 31 august, cand Sutton si Thayer s-au intalnit, el a fost lovit de cineva si dus la spital de Laurel(au chemat-o pe ea pentru a nu se afla ca Sutton a fost cu el). Si ghici ce? Sutton ramane singura in canion, si, aparent cineva o omoara.
Va spun asta pentru ca sunt aceleasi intrebari care ma macina si pe mine. Nu am nicio idee si asta ma enerveaza la culme! Cine a omorat-o pe SUTTON? Pfff....
Ah, si mai e o problema. In liceu apar patru fete, boboace, normal, supranumite "The devious four" aka "Cele patru diabolice". Mda, si au o farsa mai...ciudata, si vina ghici pe cine pica? Membrele Jocului Minciunii.
A fost ciudata prezenta lui Thayer pe parcursul cartii. Nu m-am obisnuit cu el, insa se vede clar ca este ranit sufleteste, ca aparenta Sutton nu-l iubeste la fel ca vechea Sutton. Si asta...doare. Mi-a parut foarte rau de el.
In plus, ideea e ca fiecare fata ascunde cate uns ecret din ce in ce mai periculos. Eu doar va avertizez, sa stiti la ce sa va asteptati.
Acum 2 minute am terminat cartea si inca sunt uimite. Am atatea intrebari si cartea a fost pur si simplu superba. Mi-a placut si m-a surprins cum nu ma asteptam sa se intample. Merita! Felicitari, Sara Shepard! OMG!
Continuarile sunt "CROSS MY HEART, HOPE TO DIE" si "SEVEN MINUTES IN HEAVEN" . Cea din urma incheie seria, si prima apare pe 5 februarie 2013.Nu stiu cum voi rabda pana atunci. Dar ce pot face?
NOTA: 5.5
Sara Shepard este geniala. Cu "Hide and seek" a depasit rangurile obisnuite si a plasat-o in lista mea de autori favoriti .Sincer acum, eu o sa va descriu personajele, intriga si foarte putin din actiune pentru ca trebuie sa descoperiti voi singuri tot restul, da?
Nu am putut astepta nici in cazul cartii aceasta sa apara traducerea in romana. De ce? Pentru ca ar fi insemnat sa mai astept pe putin un an. UN AN? Esti nebun ??? Nu pot asta. Asa ca mi-am luat-o in format Kindle si m-am pus pe citit, nu gluma :)
Stiti ca Thayer a iesit complet(sau cel putin aparent) din lista de suspecti a Emmei. A, si sa nu uit, mi-a placut enorm cum s-au sincronizat descoperirile spiritului fantoma Sutton si a Emmei. Cum descoperea una, isi amintea si cealalta sau invers. GE-NI-AL! OK, asa ca, alaturi de Ethan, super-iubitul ei, incearca din rasputeri sa afle adevaratul criminal. Ideea e ca suspectul redevine Laurel. De ce? Pentru ca, in noaptea de 31 august, cand Sutton si Thayer s-au intalnit, el a fost lovit de cineva si dus la spital de Laurel(au chemat-o pe ea pentru a nu se afla ca Sutton a fost cu el). Si ghici ce? Sutton ramane singura in canion, si, aparent cineva o omoara.
Va spun asta pentru ca sunt aceleasi intrebari care ma macina si pe mine. Nu am nicio idee si asta ma enerveaza la culme! Cine a omorat-o pe SUTTON? Pfff....
Ah, si mai e o problema. In liceu apar patru fete, boboace, normal, supranumite "The devious four" aka "Cele patru diabolice". Mda, si au o farsa mai...ciudata, si vina ghici pe cine pica? Membrele Jocului Minciunii.
A fost ciudata prezenta lui Thayer pe parcursul cartii. Nu m-am obisnuit cu el, insa se vede clar ca este ranit sufleteste, ca aparenta Sutton nu-l iubeste la fel ca vechea Sutton. Si asta...doare. Mi-a parut foarte rau de el.
In plus, ideea e ca fiecare fata ascunde cate uns ecret din ce in ce mai periculos. Eu doar va avertizez, sa stiti la ce sa va asteptati.
Acum 2 minute am terminat cartea si inca sunt uimite. Am atatea intrebari si cartea a fost pur si simplu superba. Mi-a placut si m-a surprins cum nu ma asteptam sa se intample. Merita! Felicitari, Sara Shepard! OMG!
Continuarile sunt "CROSS MY HEART, HOPE TO DIE" si "SEVEN MINUTES IN HEAVEN" . Cea din urma incheie seria, si prima apare pe 5 februarie 2013.Nu stiu cum voi rabda pana atunci. Dar ce pot face?
NOTA: 5.5
Friday, 2 November 2012
Recenzie "Doua adevaruri si-o minciuna de Sara Shepard
Am asteptat din ianuarie sa aparara "Doua adevaruri si-o minciuna" . Cum cei de la Leda scot in vremea asta zeci si zeci de carti, printre care volumul asta intarzie atat de mult, am decis s-o citesc in engleza. Asta a fost a doua carte citita pe Kindle-ul primit de ziua mea si a fost super-tare. Am citit-o destul de repede, mai ales pentru ca "Jocul minciunii" este una dintre seriile mele preferate, iar Sara Shepard este geniala cand vine vorba de thrillere.
Emma si cu iubitul ei, Ethan, singura persoana care ii cunoaste adevarata identitate incearca sa afle ucigasul surorii sale gemene, Sutton, care a amenintat-o pe Emma ca daca nu va prelua viata lui S, va muri. Aparitia lui Thayer, fratele disparut al lui Madeleine aduce in vizorul protagonistei un nou potential suspect in cazul crimei. Frustrata pentru ca detaliile vin greu, Emma incepe sa sape din ce in ce mai adanc in trecutul lui Sutton, afland amanunte din ce in ce mai interesante. Thayer isi face aparitia in camera lui Sutton, iar parintii ei il descopera acolo si cheama politia, care il prinde si il aresteaza pana la urma, nu mai inainte de a infrunta uimirea gravata pe chipurile in sufletele lui Laurel, a Madeleinei, dar si a tuturor celorlalte persoane de fata din momentul respectiv.
Laurel devine o regina a ghetii, avand doar replici taioase pentru sora ei. Sa fie gelozie din cauza ca Thayer a venit la Sutton, si nu la ea? Sau ceva mult mai adanc?
Putinele farame de siguranta ale Emmei, care crede din ce in ce mai mult ca Thayer este persoana care a amenintat-o in tot timpul asta sunt sustinute de faptul ca el este la inchisoare, iar cautiunea este imensa. La liceu insa, Laurel si Madeleine organizeaza o campanie de eliberare a lui Thayer. Motivul din care Laurel face toate astea este inca un mister: sa fie iubirea, gelozia sau ceva mult mai profund?
Mi-a palcut felul in care a fost narata cartea. De asemenea, revelatiile lui Sutton au fost surse de lumina in misterul intunecat care te invaluie cu fiecare pagina. Nu stiu daca mai amintiti, insa cartea este in plan principal narata la persoana a 3a, infatisand viata Emmei, insa mai are pasaje si la persoana 1, din perspectiva spiritului fantoma Sutton, care mai are cateva fash-uri de amintiri(ea nu mai stie cine a omorat-o) si mai nimic din fosta ei viata.
Laurel isi continua planul de razbunare pe Emma(Sutton de fapt- ca ea( aparent ) nu stie ca sora ei a murit). Ea planuieste alaturi de Charlotte, Mads, Sutton si gemenele Twitter o farsa lui Ethan, chiar daca Emma nu e de acord deloc. De unde stie Laurel de relatia celor doi? Pentru ca a spionat. Uneori ma gandeam cat de nesuferita poate fi...
Mai departe ramane suspansul si continuarea acestei povesti incredibile. Acum, Laurel m-a enervat serios. A fost o "Ice Queen" in toata regula si m-a uimit de cat de rea poate fi!
La inceput a incercat sa-si santajeze sora, insa Emma i-a tinut piept si a facut fata tuturor momentelor grele. Ethan a devenit un personaj in regula, nefiind nici sufocant, nici rautacios, mereu acolo pentru Emma, de care chiar s-a indragostit. Permiteti-mi sa-l suspectez.
Thayer a fost foarte sinistru. A avut cateva replici geniale, care il incriminau, insa daca ati omis complet acest detaliu va reamintesc eu: Shepard e plina de idei cand vine vorba de schimbari de situatie! Ce nu mi-a placut in mod deosebit a fost punctul culminant. Mi s-a parut cam repezit. Ei, per total, merita citita, sincer!
NOTA: 4. 5 / 5
Emma si cu iubitul ei, Ethan, singura persoana care ii cunoaste adevarata identitate incearca sa afle ucigasul surorii sale gemene, Sutton, care a amenintat-o pe Emma ca daca nu va prelua viata lui S, va muri. Aparitia lui Thayer, fratele disparut al lui Madeleine aduce in vizorul protagonistei un nou potential suspect in cazul crimei. Frustrata pentru ca detaliile vin greu, Emma incepe sa sape din ce in ce mai adanc in trecutul lui Sutton, afland amanunte din ce in ce mai interesante. Thayer isi face aparitia in camera lui Sutton, iar parintii ei il descopera acolo si cheama politia, care il prinde si il aresteaza pana la urma, nu mai inainte de a infrunta uimirea gravata pe chipurile in sufletele lui Laurel, a Madeleinei, dar si a tuturor celorlalte persoane de fata din momentul respectiv.
Laurel devine o regina a ghetii, avand doar replici taioase pentru sora ei. Sa fie gelozie din cauza ca Thayer a venit la Sutton, si nu la ea? Sau ceva mult mai adanc?
Putinele farame de siguranta ale Emmei, care crede din ce in ce mai mult ca Thayer este persoana care a amenintat-o in tot timpul asta sunt sustinute de faptul ca el este la inchisoare, iar cautiunea este imensa. La liceu insa, Laurel si Madeleine organizeaza o campanie de eliberare a lui Thayer. Motivul din care Laurel face toate astea este inca un mister: sa fie iubirea, gelozia sau ceva mult mai profund?
Mi-a palcut felul in care a fost narata cartea. De asemenea, revelatiile lui Sutton au fost surse de lumina in misterul intunecat care te invaluie cu fiecare pagina. Nu stiu daca mai amintiti, insa cartea este in plan principal narata la persoana a 3a, infatisand viata Emmei, insa mai are pasaje si la persoana 1, din perspectiva spiritului fantoma Sutton, care mai are cateva fash-uri de amintiri(ea nu mai stie cine a omorat-o) si mai nimic din fosta ei viata.
Laurel isi continua planul de razbunare pe Emma(Sutton de fapt- ca ea( aparent ) nu stie ca sora ei a murit). Ea planuieste alaturi de Charlotte, Mads, Sutton si gemenele Twitter o farsa lui Ethan, chiar daca Emma nu e de acord deloc. De unde stie Laurel de relatia celor doi? Pentru ca a spionat. Uneori ma gandeam cat de nesuferita poate fi...
Mai departe ramane suspansul si continuarea acestei povesti incredibile. Acum, Laurel m-a enervat serios. A fost o "Ice Queen" in toata regula si m-a uimit de cat de rea poate fi!
La inceput a incercat sa-si santajeze sora, insa Emma i-a tinut piept si a facut fata tuturor momentelor grele. Ethan a devenit un personaj in regula, nefiind nici sufocant, nici rautacios, mereu acolo pentru Emma, de care chiar s-a indragostit. Permiteti-mi sa-l suspectez.
Thayer a fost foarte sinistru. A avut cateva replici geniale, care il incriminau, insa daca ati omis complet acest detaliu va reamintesc eu: Shepard e plina de idei cand vine vorba de schimbari de situatie! Ce nu mi-a placut in mod deosebit a fost punctul culminant. Mi s-a parut cam repezit. Ei, per total, merita citita, sincer!
NOTA: 4. 5 / 5
Subscribe to:
Posts (Atom)



