Monday, 31 December 2012

La multi ani !!!

 La multi ani tuturor, la mai multe reusite, sa fiti sanatosi si .. vorbim in 2013, daca nu si acum ! Vreau sa va spun ca sprijinul  vostru a contat enorm pentru mine, ca cititori ai blogului si sper ca pe viitor sa ne intelegem din ce in ce mai bine !


Cele mai citite bloguri din 2012 !

 Pe parcursul acestui an am citit numeroase bloguri, si a venit momentul unui top cu cele mai citite:

1. Rose books

Palavragelile lui Rose au fost pline de umor si pur si simplu mi-au facut ziua mai buna. Rose rulz ! :)

2.Bibliophile mystery- 
 

Cel mai tare blog ! Plin de concursuri, recenzii interesante si multe carti din strainatate, nu doar de la noi !

Am mai citit blogul Niaharei, Bianca 2b, al lui Sabryy, dar si multe altele! Felicitari pentru munca voastra !

2012- Sfarsit de an - Leapsa !

 Iata-ne in data de 31 a lui decembrie 2012. Va dati seama ca maine vom fi deja in 1 ianuarie a lui 2013 ? Ce repede a trecut ! A mai trecut un an peste noi !Tocmai de aceea am decis ca este momentul unei leapsa de sfarsit, sa vedem ce cred eu, ce pareri si ganduri am:

1. Cea mai buna carte citita in 2012?

Nu am nicio idee cum sa aleg una singura. Fiecare are acel ceva special, si mi-e teribil de greu, insa o sa zic :
Spulbera-ma de Tahereh Mafi.

2. Carti pe care abia asteptai sa le citesti, pe care credeai ca o sa le iubesti dar nu a fost asa.
 
Am avut si dintr-astea: Revolta de Suzanne Collins, Naluca si naucul de Stacey Kade, Chimie perfecta de Simone Elkeless, Moarte in familie de Charlaine Harris

3. Cea mai surprinzatoare ( in sensul bun ) carte din 2012?

Maximum Ride 1 - Experimentul angel de James Patterson. Nu am citit volumul 2, insa imi doresc foarte mult. A fost o carte plina de actiune si suspans, iar personajel si povestea - wow.

4. Cea mai recomandata carte de tine oamenilor in 2012?

Nu carte, ci serie, si anume: Micutele Mincinoase de Sara Shepard.  

5. Cea mai buna serie citita in 2012?

Vampirii din Morganville , dar si Jurnalele vampirilor de L.J.Smith

6. Autorii preferati din 2012?


L.J.Smith, Suzanne Collins, Tahereh Mafi, Sara Shepard, Kami Garcia si Margaret Stohl, Cassandra Clare, James Patterson, C.C.Hunter, Maggie Stiefvater, Rachel Caine... 
 
7.  Carti favorite care au iesit din genurile tale preferate ori obisnuite.

Spulbera-ma de Tahehreh Mafi - inainte uram distopiile, insa si Jocurile foamei 1 si Sfidarea de Suzanne Collins . Astea DA distopii !  

8. Cea mai uimitoare carte din 2012, cea pe care ti-a fost greu sa o lasi din mana.
Carpe corpus de Rachel Caine - a fost extraordinara, cea mai buna din serie chiar.  

9. Carte citita in 2012 si cu siguranta o vei reciti si la anul.
Fantoma de L.J.Smith - in definitiv, a fost extraordinara.

10. Coperta favorita a unei carti citite in 2012?
   

 Chiar si cartea "Fior" de Maggie Stiefvater a fost superba, nu doar coperta !


11. Cel mai memorabil personaj intalnit in 2012.
 
Damon Salvatore din Jurnalele Vampirilor de L.J.Smith - cel mai fermecator personaj de pana acum, si pur si simplu nu ai cum sa nu te indragostesti de el. Dar si .. Warner sau Adam Kent din Spulbera-ma

12. Cartea scrisa cea mai frumos scrisa pe care ai citit-o in 2012.

Voi spune Nascuta la miezul noptii de C.C.Hunter - a fost incredibil de bine scrisa.

13. Cartea care a avut cel mai puternic impact asupra ta in 2012.

 Casa de sticla de Rachel Caine - a fost printre primele carti fantasy citite de mine, si m-a facut sa vreau sa citesc si altele.

14. O carte pe care nu poti sa crezi ca ai asteptat pana in 2012 sa o citesti.

Adevar sau provocare de Sara Shepard ! Am asteptat-o o gramada. 

15. Citatul preferat .

Nu am unul anume, insa uitati un proverb interesant: "Greseala este omeneasca, dar imi da o senzatie divina" . Ghici din ce carte este ?  

16. Cea mai scurta si cea mai lunga carte citita in 2012.

Bloody valentine - sa fie 100 de paginute de editie de chiosc ? 
Printul mecanic de Cassandra Clare - 450 pagini sa fie ?   

17. O scena dintr-o carte despre care voiai sa vorbesti neaprat cu cineva.

Cand am aflat cine este A din Micutele mincinoase. Trebuie de discutat ! 

18. Cea mai frumoasa relatie.

Elena si Damon din JV, Adam si Julietta din Spulbera-ma ! 

19. O carte pe care ai citit-o numai bazandu-te pe o recomandare.

Experimentul angel de James Patterson - si nu m-a dezamagit ! 

Cam asta e tot. Daca vreti sa faceti leapsa, o puteti lua mai departe! Eu am luat-o de aici       












Sunday, 30 December 2012

Recenzie "Destroy me" de Tahereh Mafi


Am citit "Destroy me" in format electronic, si ma bucur ca i-am dat o sansa. "Spulbera-ma", volumul unu, mi-a placut la nebunie, iar "Destroy me", o carticica intermediara volumului 1 si 2 - care urmeaza sa apara in 2013 - prezinta continuarea din perspectiva lui Warner.

 Am descoperit cu placere ca diferenta dintre perspectiva lui Warner si cea a lui Juliette nu este colosala( este, se sesizeaza ca este o diferenta), insa e si o asemanare, pe care eu am interpretat-o inspre bine. Warner a fost impuscat de Juliette si acum incearca din rasputeri sa o aduca inapoi - ea a evadat cu Adam- . Problema e ca Warner, in varsta de 19 ani, este total si iremediabil indragostit de Juliette. Au fost tot felul de momente romantice intre el si Julie, si pur si simplu romanul mi-a ajuns la inima. Au fost cateva capitole care nu mi-au placut deloc - m-au plictisit, insa si altele pe care le-am recitit de 4-5 ori.

   Nu am de gand sa va povestesc pas cu pas ce s-a intamplat, ci doar sa va spun in mare: tema este constituita de cautarile aiduue ale lui Warner de a o regasi pe Juliette, de a mai vorbi cu ea o data, etc. Sentimentul predominant a fost iubirea, care se imbina cu melancolia.
    Ce pot spune ? Abia astept sa apara "Unravel me", volumul 2 !

Nota: 4/5

Cele mai proaste carti ale lui 2012 !

Cu parere de rau, in fiecare an avem niste regrete in privinta cartilor - pacat ca le-am cumparat, sau ca ne-am irosit timpul cu ele, nu ? Ei bine, am sa va expun lista mea de : Nu ti-o recomand in niciun caz.

1. Distopii nereusite

Un amestec de razboi, moarte, lupte, durere, actiune slaba, multe multe multe personaje decedate si ... ma durea sa mai citesc, stiind ca ala o sa moara sau ca nu se petrece nimic, doar conspiratii oarbe.







Nu am mai citit niciodata o carte asa de proasta ca Legaminte. OMG ! Nu actiune, nu personaje bune, nu originalitate, nu nimic ! Nici macar 1.5 nu merita !







2. Cele mai proaste carti fantasy de anul asta :
Nu va recomand Vampirii Sudului sub nicio forma. Pur si simplu mie nu mi-au placut.






Chimie Perfecta a fost cartea pe care, sincer, am urat-o. Nu originalitate, nu personaje unice, nu suspans . Zici ca ma uitam la telenovela bunicii ! Omg, Nu !
Si cam asta e tot. Care este topul vostru?

Cele mai bune carti ale lui 2012 !

 A venit vremea si pentru catalogul meu intitulat "Cele mai bune carti ale anului 2012 " ! Sa va scriu, asadar, preferintele mele:

1. Cea mai buna distopie de anul acesta:

Fara niciun dubiu, "Spulbera-ma" a depasit, in opinia mea, chiar si celebrele "Jocuri ale foamei" - de care mi s-a acrit dupa ce am terminat cu "Revolta". "Spulbera-ma" este o carte incredibila - avand la baza o poveste de iubire superba, o protagonista indrazneata, dar totusi inchisa in sine, cu o putere supra-naturala nemaipomenita si cu actiune din plin.

2.Cele mai bune 5 carti de Fantasy ale lui 2012 :

Numarul 5
  "Fantoma" m-a lasat fara cuvinte. A fost, in definitiv, cea mai buna care din seria JV, deoarece actiunea a evoluat intr-atat incat am ajuns sa cunosc personajele la fel de bine cum imi cunosc colega de banca de la scoala.

Numarul 4
Desi povestea nu este originala 100 %, actiunea, personajele, dialogul si comicul m-au facut sa o ador.
Numarul 3
Volumul 7 din Micutele mincinoase a fost de departe cel mai bun din serie. Atat de multe dezvaluiri si intrigi !
Numarul 2

Casa de sticla de Rachel Caine este o amintire placuta - o carte atat de buna !
Numarul 1
Atmosfera de Londra victoriana, steampunk profesionist, o poveste de dragoste  reusita ... ce sa mai ceri ? Asta e universul Cassandrei Clare , intotdeauna atat de minunat !

Friday, 28 December 2012

Walking on Letters: Concurs de Crăciun!

Walking on Letters: Concurs de Crăciun!: Dragii noştri, ştiţi că nouă ne place să facem pe Moş Crăciun câteodată. Doar că, nu am riscat să ne suprapunem cu îndatoririle lui, şi cu ...