Showing posts with label top. Show all posts
Showing posts with label top. Show all posts

Monday, 31 December 2012

Cele mai citite bloguri din 2012 !

 Pe parcursul acestui an am citit numeroase bloguri, si a venit momentul unui top cu cele mai citite:

1. Rose books

Palavragelile lui Rose au fost pline de umor si pur si simplu mi-au facut ziua mai buna. Rose rulz ! :)

2.Bibliophile mystery- 
 

Cel mai tare blog ! Plin de concursuri, recenzii interesante si multe carti din strainatate, nu doar de la noi !

Am mai citit blogul Niaharei, Bianca 2b, al lui Sabryy, dar si multe altele! Felicitari pentru munca voastra !

Sunday, 30 December 2012

Cele mai proaste carti ale lui 2012 !

Cu parere de rau, in fiecare an avem niste regrete in privinta cartilor - pacat ca le-am cumparat, sau ca ne-am irosit timpul cu ele, nu ? Ei bine, am sa va expun lista mea de : Nu ti-o recomand in niciun caz.

1. Distopii nereusite

Un amestec de razboi, moarte, lupte, durere, actiune slaba, multe multe multe personaje decedate si ... ma durea sa mai citesc, stiind ca ala o sa moara sau ca nu se petrece nimic, doar conspiratii oarbe.







Nu am mai citit niciodata o carte asa de proasta ca Legaminte. OMG ! Nu actiune, nu personaje bune, nu originalitate, nu nimic ! Nici macar 1.5 nu merita !







2. Cele mai proaste carti fantasy de anul asta :
Nu va recomand Vampirii Sudului sub nicio forma. Pur si simplu mie nu mi-au placut.






Chimie Perfecta a fost cartea pe care, sincer, am urat-o. Nu originalitate, nu personaje unice, nu suspans . Zici ca ma uitam la telenovela bunicii ! Omg, Nu !
Si cam asta e tot. Care este topul vostru?

Cele mai bune carti ale lui 2012 !

 A venit vremea si pentru catalogul meu intitulat "Cele mai bune carti ale anului 2012 " ! Sa va scriu, asadar, preferintele mele:

1. Cea mai buna distopie de anul acesta:

Fara niciun dubiu, "Spulbera-ma" a depasit, in opinia mea, chiar si celebrele "Jocuri ale foamei" - de care mi s-a acrit dupa ce am terminat cu "Revolta". "Spulbera-ma" este o carte incredibila - avand la baza o poveste de iubire superba, o protagonista indrazneata, dar totusi inchisa in sine, cu o putere supra-naturala nemaipomenita si cu actiune din plin.

2.Cele mai bune 5 carti de Fantasy ale lui 2012 :

Numarul 5
  "Fantoma" m-a lasat fara cuvinte. A fost, in definitiv, cea mai buna care din seria JV, deoarece actiunea a evoluat intr-atat incat am ajuns sa cunosc personajele la fel de bine cum imi cunosc colega de banca de la scoala.

Numarul 4
Desi povestea nu este originala 100 %, actiunea, personajele, dialogul si comicul m-au facut sa o ador.
Numarul 3
Volumul 7 din Micutele mincinoase a fost de departe cel mai bun din serie. Atat de multe dezvaluiri si intrigi !
Numarul 2

Casa de sticla de Rachel Caine este o amintire placuta - o carte atat de buna !
Numarul 1
Atmosfera de Londra victoriana, steampunk profesionist, o poveste de dragoste  reusita ... ce sa mai ceri ? Asta e universul Cassandrei Clare , intotdeauna atat de minunat !