Showing posts with label warner. Show all posts
Showing posts with label warner. Show all posts
Sunday, 30 December 2012
Recenzie "Destroy me" de Tahereh Mafi
Am citit "Destroy me" in format electronic, si ma bucur ca i-am dat o sansa. "Spulbera-ma", volumul unu, mi-a placut la nebunie, iar "Destroy me", o carticica intermediara volumului 1 si 2 - care urmeaza sa apara in 2013 - prezinta continuarea din perspectiva lui Warner.
Am descoperit cu placere ca diferenta dintre perspectiva lui Warner si cea a lui Juliette nu este colosala( este, se sesizeaza ca este o diferenta), insa e si o asemanare, pe care eu am interpretat-o inspre bine. Warner a fost impuscat de Juliette si acum incearca din rasputeri sa o aduca inapoi - ea a evadat cu Adam- . Problema e ca Warner, in varsta de 19 ani, este total si iremediabil indragostit de Juliette. Au fost tot felul de momente romantice intre el si Julie, si pur si simplu romanul mi-a ajuns la inima. Au fost cateva capitole care nu mi-au placut deloc - m-au plictisit, insa si altele pe care le-am recitit de 4-5 ori.
Nu am de gand sa va povestesc pas cu pas ce s-a intamplat, ci doar sa va spun in mare: tema este constituita de cautarile aiduue ale lui Warner de a o regasi pe Juliette, de a mai vorbi cu ea o data, etc. Sentimentul predominant a fost iubirea, care se imbina cu melancolia.
Ce pot spune ? Abia astept sa apara "Unravel me", volumul 2 !
Nota: 4/5
Subscribe to:
Posts (Atom)