Showing posts with label cele mai bune. Show all posts
Showing posts with label cele mai bune. Show all posts

Sunday, 30 December 2012

Cele mai bune carti ale lui 2012 !

 A venit vremea si pentru catalogul meu intitulat "Cele mai bune carti ale anului 2012 " ! Sa va scriu, asadar, preferintele mele:

1. Cea mai buna distopie de anul acesta:

Fara niciun dubiu, "Spulbera-ma" a depasit, in opinia mea, chiar si celebrele "Jocuri ale foamei" - de care mi s-a acrit dupa ce am terminat cu "Revolta". "Spulbera-ma" este o carte incredibila - avand la baza o poveste de iubire superba, o protagonista indrazneata, dar totusi inchisa in sine, cu o putere supra-naturala nemaipomenita si cu actiune din plin.

2.Cele mai bune 5 carti de Fantasy ale lui 2012 :

Numarul 5
  "Fantoma" m-a lasat fara cuvinte. A fost, in definitiv, cea mai buna care din seria JV, deoarece actiunea a evoluat intr-atat incat am ajuns sa cunosc personajele la fel de bine cum imi cunosc colega de banca de la scoala.

Numarul 4
Desi povestea nu este originala 100 %, actiunea, personajele, dialogul si comicul m-au facut sa o ador.
Numarul 3
Volumul 7 din Micutele mincinoase a fost de departe cel mai bun din serie. Atat de multe dezvaluiri si intrigi !
Numarul 2

Casa de sticla de Rachel Caine este o amintire placuta - o carte atat de buna !
Numarul 1
Atmosfera de Londra victoriana, steampunk profesionist, o poveste de dragoste  reusita ... ce sa mai ceri ? Asta e universul Cassandrei Clare , intotdeauna atat de minunat !