Sunday, 22 July 2012

Academia vampirilor de Richelle Mead-Recenzie

Mi-am dorit de foarte multa vreme sa citesc seria "Academia vampirilor", insa nu am avut posibilitatea. Ba erau prea scumpe, ba aparea alta carte... Si intotdeauna am fost curioasa sa aflu de ce era si este atat de apreciata de majoritatea cititorilor, si sa vad cat de impresionant este scrisul lui Richelle Mead, comparativ cu C.C.Hunter, Rachel Caine, L.J.Smith, chiar si cu Cassandra Clare.

  Povestea incepe normal.. OK, pe cat de normal poate fi cand un moroi se hraneste dintr-un dhampir. Nu, nu e bine cum am inceput. Sa va explic pentru a intelege. Lissa este un moroi(adica un soi de vampir) provenind din vita nobila. Fata este de un caracter exemplar, asemanata cu un inger, o prietena de nadejde . desteapta si calculata. In universul lui Mead, moroii sunt vanati; fiind practic in razboi cu strigoii.
    Rose este un dhampir, pe jumatate om, pe jumatate vampir, care atunci cand lasa un moroi sa0i bea sangele ii este produsa o placere mai mare decat sexul, chipurile. Rose este gardianul Lissei in devenire. Asa sunt regulile in lumea lor: moroii, fiind pe cale de disparitie, trebuie aparati de dhampiri care invata asta, facand pregatiri si multe lupte si antrenamente.

   Rose si Lissa au evadat de la Academia Sf. Vladimir, si timp de doi ani au fost pe drumuri, incercand sa scape de oamenii de la academie, care vor sa le aduca inapoi.
    Ei bine, in ziua aceea ele sunt prinse si aduse inapoi de catre gardieni, care il aveau in frunte pe Dimitri Belikov(inalt, musculos, frumos-nu, superb-)

   Aduse la Academie, fetele, in sfarsit prinse dupa atata timp se reacomodeaza in atmosfera anosta a scolii cu greu. Directoarea Kirova spune din prima ca pe Lissa o vor pastra, si va fi pedepsita, iar pe Rose o vor da afara. Realizand ca nu va mai putea fi langa Lissa, Rose se agita, este lipsita de respect, dupa cum spune Kirova, dar nu face decat sa agraveze situatia.
     Salvarea vine din partea lui Dimitri, care o convinge pe directoare ca fata, fiind una dintre putinele gardiene in devenire,cu tot cu legatura dintre ea si Lissa, merita pastrata si ca ar fi o mare risipa sa o dea afara.


   Induplecata, Kirova o lasa cu conditia sa il aibe pe Dimitri antrenor si ca nu are voie sa iara nicaieri inafara cursurilor. Daca tot vorbeam despre o "legatura": asta inseamna ca cele doua au o legatura puternica sentimentala:una simte ce simte si cealalta, si Rose se poate transporta, sa zic, in corpul lui Lis doar cu spiriltul. La scoala nmic nu este usor, elvii fiind atat de superficiali si barfitori! M-a uimit rautatea lor, mai ales a Miei(o papusica schiloada) care le face viata mai grea Rosei si Lise.
    M-a surprins placut prietenia dintre cele doua fete, atat de solidare si ...OK. Rose pune mereu pe primul lor starea de spirit si pur si simplu tine atat de mult la Lissa in modul prietenesc!
 
    Se nareaza la persoana intai si este, ei bine, impresionant. Se vede talentul autoarei si pasiunea acesteia, facand totul cu mare atentie si nelasand nimic la voia intamplarii. Nu-mi imaginez romanul narat la persoana a 3 a.
  Dupa ce se hotaraste sa mearga la slujbele de duminica doar pentru a petrece mai mult timp cu prietena ei, Rose afla un lucru ciudat despre Sf. Vladimir si Anna, gardianul ei, aveau o legatura ca intre cele doua fete si Anna era "atinsa de umbra", un mister.
  Lissa are o legatura foarte puternica cu animalele, avand puteri extraordinare, exact ca cele ale Sf. Vladimir, poate invia animalele si plantele, si are o putere incredibila de constrangere, si tocmai de aceea au si fugit, de teama celor care o vor rapi.  Apropo, folosirea puterilor in timp o vorface sa innebuneasca.

   Excesiv de protectoare, Rose se opune cu vehementa in relatia cu Christian, un moroi ciudat, a Lissei, despartindu-i si facand o mare greseala.

    Complexitatea povestii nu se opreste, ei bine, acum.. Pasiunea Rosei pentru Dimitri, care este cu 7 ani mai mare decat ea creste, facand-o sa fie topita dupa el. Sunt atat de multe aspecte de discutat, incat nu stiu cu care sa incep mai degraba.
    Atacurile Miei continua, pentru ea nefiind suficienta umilirea Rosei, toata Academia numind-o tarfa pentru sange. De atunci, Lissa a renuntat sa se mai controleze, si a revenit in gasca moroilor, excluzand-o pe Mia si mai mult de atat, furandu-i-l pe Aaron, iubitul ei. Chipurile, ura ei fata de protagoniste incepuse cand fratele Lisei o parasise dupa ce se culcase cu ea. .
     Du[a ce Lis ii constrange pe multi pentru a abandona barfa despre Rose, viata fericita(care cica era pana acum_ devine mai naspa. Tot mai multe cadavre de animale sunt puse prin lucrurile Lisei de carte un dobitoc, iar ea cedeaza nervos si se taie. Prima data scapa neparata, insa a doua oara devine mult mai grav, iar ea ramane inconstienta.

   Desi este primul roman, nu se inlatura de la detalii, complicatii, numeroase intrigi. Apropierea dintre Rose si Dimitri este fermecatorare, relatia lor fiind surprinzatoare. Rose primeste un colier de la unchiul Lisei, care se dovedeste mai tarziu unul pentru constrangere, Asa cam atunci cand Lis este atacata si ar trebui sa fie salvata, Rose si Dimitri se pregatesc sa faca prostii. Se trezesc din vis(mai mult realitate) si pornesc dupa Lissa, dar atacatorii au ceva avans.
   O vor salva? Va fi prea tarziu? Cum va evolua relatia Rose-Dimitri?


NOTA: 5/5

Saturday, 21 July 2012

Something is going wrong, but what?

 Stau si ma gandesc la asta in timp ce privesc, dezamagita, cum numarul comentariilor se imputineaza pe zi ce trece. O fi de vina vacanta, cum toti sunteti plecati, dar hai sa vedem si la blog, ce nu merge. Daca sunteti binevoitori, si chiar va intereseaza, va rog nu ezitati in a-mi lasa un comentariu semnaland, ajutandu-va de observatiile de mai jos in legatura cu...blogul:

-e de vina aspectul?
-nu sunt bune postarile?
-recenziile plictisitoare?
-prea multe/prea putine postari?
-concursuri insuficiente?
-nu stiu...completati voi.


  Please, HELP!

xoxo, 
M.C.

Vechea mea pasiune-bratarile impletite si cu noduri

 Daca stau sa ma uit in trecut am avut niste pasiuni pentru a face lucrurile de mana, exact asa cum le consider cele mai frumoase si mai speciale. De la tricoturi-care nu mi-au iesit vreodata, dar macar am incercat- la tablouri-unele chiar reusite- si am ajuns la gheme de ate.

  Bratari in inima, cu nume, cu pinguini!. cu stele, cu acadele, toate facute din ate si din noduri. Ei bine, ma reapuc, Voi posta poze cu una sau mai multe bratari pe saptamana sau la interval de doua saptamani si ele unt si spre vanzare. Pe unele le fac din mana, pentru ca e mai moale matrialul si nu te mananca. Acum lucrez la una in W, si voi posta poza diseara sa vedeti cum arata munca mea. Pana atunci,va las cu o poza care ilustreaza ce fel de bratari voi da eu spre vanzare, dar sunt si mii de alte modele. Uite doar cateva:



Friday, 20 July 2012

Iubesc cartea asta!

 Rareori se intampla sa postez asa ceva, doar cand vine vorba de "Sovaire" sau "Fantoma" de Aubrey Clark, in orice caz, o carte fenomenala si extraordinara, insa "Academia vampirilor" de Richelle Mead este fermecator de draguta si deosebita!

   Imi place mai ales faptul ca Rose Hathway nu este prientesa, ci insasi prietena ei cea mai buna, fiind un lucru diferit fata de toate cartile pe care le-am citit pana acum. Am fost atat de captivata de scrisul realmente impresinant al lui Mead incat singurul lucru care m-a trezit la realitate a fost fierbinteala laptopului pe care il tineam pe mine(citesc cartea in format ebook).

  Recunosc ca aceasta serie a aparut cu ceva timp in urma, insa daca nu am avut posibilitatea sa o cumpar sau sa o citesc imprumutata, ce sa fac? Mai tarziu e mai bine decat niciodata.
   Cred ca voi ati citit cu siguranta "Academia vampirilor", asa ca, va intrebam, v-a placut sau...nu?

Nou in biblioteca-part 2

Dupa cum am promis, a venit vremea sa postez in aceasta rubrica ultimele achizitii:
-Tristeti de sucub de Richelle Mead
-Nopti de sucub de Richelle Mead
-Hex hall de Rachel Howkins
-Elixirul vietii de Kenneth Oppel
-Experimentul angel de James Patterson






Nou in biblioteca-part 1

 Nu am mai postat la aceasta rubrica de o gramada de timp, in care s-au adunat cartile. Despre ce e vroba? Sunt prea multe, asa ca impart rubrica in mai multe carti, iar partea a doua o voi posta diseara. Ok, sa va arat:                                                                             
Nu mi-au incaput toate cele opt carti , asa ca am luat poza de pe net...si nici aici nu sunt toate.








Inafara recenziilor la Casa Noptii, vor urma:
Academia vampirilor 1-4: Academia vampirilor
-Initierea
-Atingerea Umbrei
-Juramant de sange


Crescendo de Becca Fitzpatrick
Evernight de Claudia Grey

Sfarsitul primei parti...

   Ce parere aveti? Voi ce ati citit din toate astea? Ce v-ati mai cumparat sau ce ati vrea sa cititi?

Thursday, 19 July 2012

Recenzie "Tradarea" de P.C.Cast si Kristin Cast

  "Tradarea" este cartea a doua a seriei "Casa noptii", compusa de o mama si de o fiica. Am citit "Semnul" in urma cu un an, insa am fost foarte curioasa sa vad ce va urma, deoarece debutul ei m-a intrigat si mi-a placut.
    In "Tradarea", Zoey este alaturi de prietenii sai si mai ales de apropiata Stevie Rae.Vizita parintilor o da cu totul peste cap, confruntandu-se cu neintelegerea lor, insa isi gaseste alinarea in vorbele bunicii ei si a lui Nefret, preoteasa vampir.

     Actiunea si intrigile sunt mai complexe in  "Tradarea". Zoey incepe sa se indragosteasca de fermecatorul(profesor tanar) pe nume Loren, care este fermecat de ea si de afinitatile pe care le detine.
     Cotoroanta infernala(stiti voi despre cine vorbesc, nu?) nu prea se mai intelege cu Nefret, care o acuza ca abereaza si ca Nyx i-a luat harul de prezicere a viitorului. Credeti ca renunta? Ei bine,nu...  Afrodita o avertizeaza pe Zoey ca bunica ei va muir deoarece podul pe care se va afla atunci se va darama.
       Si chiar asta se intampla, doar ca Zo si restul gastii reusesc sa impiedice dezastrul,facand sa nu fie nicio victima.

Politia o viziteaza pe Zoey, interogand-o in leatura cu crimele de la fosta ei scoala, in care faptasii banuiti sunt vampirii, datorita urmelor lasate pe cadavre. Dupa scurta si agasanta vizita a politistilot, Zoey constientizeaza ca l-a Impregnat pe Heath, fostul ei iubit din viata umana. Legatura dintre ea si Heath este mult mai puternica: atunci cand se intalneste cu el (inafara Casei Noptii) ii bea sangele, ademenita de el si neputand sa se controleze, definitivand Impregnarea.

  "Tradarea" este chiar mai complex decat "Semnul" datorita intrigilor numeroase si reusite! Pe langa ceo trei pretendenti care ii dau mari batai de cap, Zoey trebuie sa tina primul rau ritual in calitate de lider si Fiica a Intunericului, si ca si cum asta n-ar fi fost suficient, vede niste fantome inspaimantatoare si Afrodita devine o amica la nevoie.
     Revenind la capitolul "Fantome": intr-adevar vechii vampiri in devenire, la care Transformarea nu a mers si au murit revin la "Zidul de Est" si bantuie in cautarea unei noi victime careia sa ii bea sangele. Ciudaaaat.

 Dupa primul ritual, care iese foarte bine, Zo are niste banuiesli sinistre in privinta lui Nefret care nu este chiar atat de buna pe cat pare. De ce? Deoarece o vede facand schimb de sange cu fantoma unui fost elev, lucru ilegal.
   Putinele momente de flirt Zoey-Loren sunt romantice si emotioneaza.

 Dupa ce Zo realizeaza ce fata adevarata are Nefret, pe care o considera idealul binelui, fata este furioasa. Asemanarile dintre ea si mama ei devin evidente.
   La ritual fiecare dintre prietenii lui Z descopera ca are o afinitate asupra unui element: Stevie Rae-pamantul, Damien-aerul, Shaunee-Focul, Erin-Apa si Zoey toate 4+spiritul.
    Dupa ce se incheie, ei bine, va scriu cu tristete ca Stevie Rae moasre, datorita respingerii trasformarii din partea corpului sau.

  Toti prietenii sunt tristi si ca si cum nu e destul, Heath este rapit. Zo are o viziune, si ajutata de Afrodita(da, ati citit bine), se duce dupa el. Acolo o asteapta multi zoombie, fosti elevi ai Casei Noptii, printre care si Stevie Rae.
   Va risca oare Zoey? La asta stim cu totii ca raspunsul e da, insa pe cine va salva: pe Heath sau pe Stevie Rae? O va mai regasi pe prietena sa sau pe un zoombie insetat?

Impresii generale:

   A fost o carte foarte buna, cu numeroase intrigi, poate chiar prea multe idei concentrate intr-un singur volum. Am resimtit toate trairile personajelor, m-au teleportat in lumea lor
    Dialogurile au fost OK, pana la un anumit punct, cand deveneau de-a dreptul vulgare la adresa Afroditei, numind-o "scarba", "Imputita", etc, avand in vedere caracterul lor exemplar. Pierderea lui Stevie Rae nu m-a impresionat, dar m-a surprins.

    Ce nu am inteles au fost relatii amoroase ale lui Zoey: pana la ritual, insclusiv Loren este prezent, insa mai apoi dispare definitiv si ajung sa ma intreb unde oare s-a ascuns? Poate n-am citit eu cu atentie.
      Mi s-a parut, de altfel, o cruzime din partea lui Z sa se joace cu inimile lui Heath si Erik. Nu merge asa treaba! :(
     Puntul culminant nu mi-a placut si nu m-a impresionat. Am tras concluzia ca autoarele au facut o super treaba pana acum, insa cand era cel mai important  au trantit doua pagini si gata. Nu a fost dezastruos, dar din nou, nu suficient pentru mine.

Despre personaje:
    Zoey, ca de intotdeauna este in centrul atentiei, gandurile ei fiind clare, simple, unoeiri imorale, in restul timpului normale. Tanara si inzestrata de haruri, isi iubeste prietenii, Mare Preoteasa in devenire, lider, ea este un model demn de urmat.
    M-a uimit solidaritatea prietenilor ei, uneori dusa la extreml Nu pot spune despre Afrodita ca mi se pare o afurisita, ci doar neinteleasa, ranita si razbunatoare. E ca o piatra dura care pe dinauntru e trista si singura, care si-a pierdut prietenii.
     Nefret e Nefret: frumoasa, gratioasa, un caracter comoplex. Da dovada de mare prefacatorie si jongleaza lumea cu mare pricepere.
       Stevie Rae este mai prezenta in cartea asta, cu toate ca moare pe parcurs. In ciuda tuturor, ea nu a fost un personaj de care m-am atasat prea mult.


   Cuplul preferat:

Erik a fost prea fad, mai mult absent. Nu lam regasit de multe ori si nici nu a fost important. Eu nu cred in relatia Zoey-Erik pentru ca mi se pare prea...aiurea. Nu e pe gustul meu.

  Zoey-Heath este, ei bine, altceva. Gtelmanul de moda veche, dar perfect in ziua de azi este romantic, frumos si foarte bun pentru protagonista.

   Acum, ce sa zic de Loren-Zoey, avand in veere ca nu am inteles prea mare lucru si ca L a disparut?




NOTA:-4.5/5