Mi-a fost dor sa mai scriu o recenzie, avand in vedere faptul ca nu am mai postat de mult pe blog ... Oricum ar fi, m-am apucat-si am terminat cea mai tare carte, volumul 2 din Maximum Ride. Mi-am dorit-o mereu - pe "Scoala s-a terminat pe veci " insa abia acum am reusit sa pun mana pe ea.
Aventurile lui Max continua de aceasta data, tot pe fuga, impreuna cu stolul ei. Am apreciat indeosebi diversitatea personajelor: autoarea nu se sfieste sa le dea puteri supranaturale total unice, deosebite, construind personalitati unice si impresionante, cu adevarat. De aceasta data "stolul" se indruma catre o noua destinatie, undeva departe de Eliminatori. Acum, ce sa facem, nu scapi de cei rai niciodata ...
Oricum, dintr-o lupta grea cu Eliminatori, Fang iese ranit. Rau. Asa ca trebuie sa mearga la spital, unde vine si FBI-ul. De parca nu ar avea ce face ! Cu una cu doua, stolul ajunge sa locuiasca in casa enorma a lui Anne, care pare sa fie ca o mama pentru copii. Acest lucru a fost in regula, insa este imposibil sa nu fi un pic suspicios: oare Anne chiar are intentii bune ?
Fang isi revine, iar acum vine o veste foarte interesanta: Anne i-a inscris pe toti la scoala. Opaaa! Fang isi gaseste o iubita, insa si Max un iubit. Iar ei sunt atat de orbi -nu vad ca sunt perfecti unul pentru altul. Pe langa asta, copiii incearca sa-si gaseasca parintii, si Iggy si-i gaseste, insa nu este un scenariu chiar atat de fericit.
Mi-a placut faptul ca s-a narat si din perspectiva personajelor negative, si anume a lui Ari, care s-a intors din morti. A,si un lucru va mai spun, unul singur: il stit pe TOTAL, cainele lui Angel ? VORBESTE ! Total vorbeste limba oamenilor. LOL.
La scoala sunt tot felul de peripetii, dar nu numai acolo. Apare si o clona de-a lui Max, in mare fiind spus, este plin de peripetii si de originalitate. Cu adevarat original. Bravo James Patterson!
Nota: 5/5
Showing posts with label james patterson. Show all posts
Showing posts with label james patterson. Show all posts
Friday, 15 February 2013
Sunday, 9 September 2012
Recenzie "Experimentul angel" de James Patterson
Am castigat aceasta carte pe blogul Walking on letters, in cadrul concursului de fideliatate. Inca de la inceput am fost putin sceptica, mai ales pentru ca nu tind sa ma iau dupa toate recenziile minunate,ci si dupa descrierea romanului, pe care cel putin nu m-a atras de loc.
Max este o fata ce poate fi numita oricum, numai obisnuita nu. Ea si cei 5 prieteni ai ei au fost candva inchisi in "Scoala", unloc groaznic unde erau facute experimente pe ei. Cu timpul, ei au evadat, ajutati de un doctor care i-a ingrijit, si pe care l-au considerat ca un tata. Ei bine, acea persoana i-a abandonat si acum traiesc singuri in pustietate. Cei cinci copii incredibili, cu super-puteri, nu numai ca trebuie sa se confrunte cu problemele unei vieti traita de unii singuri, dar mai au pe cap si niste Vanatori.
Se nareaza la persoana I si gandurile lui Max sunt exprimate coerent, nu sunt deloc plictisitoare, iar ritmul cartii este alert. Extrem de alert. Ei, cei 5 super copii nu sunt chiar atat de neajutorati, deoarece in urma experimetelor, au ajuns sa aibe aripi, oase usoare precum de pasare, putere adevarata, si mai mult: fiecare tinde sa mai aibe un har.
Micuta Angel este persoana cea mai apropiata a lui Max, care pe langa aripi, mai si citeste gandurile. Angel este rapita. Acum, mi-a placut ca povestean nu s-a limitat la nararea din perspectiva curajoasei Max, ba chiar s-a ramificat in mult mai multe fire narative.
Max, alaturi de Fang si Nudge pleaca in cautarea ei, in vreme de Iggy si Gasman raman acasa. Probleme? Mari de tot. Primii trei trebuie sa se intoarca la scoala, si asta le evoca amintiri urate, iar in plus ceilalalti doi sunt atacati de Vanatori. M-au uimit ideile celor doi, avand in vedere sclipirea lui Iggy, care e orb, si Gasman, ce are 8 ani.
Calatoria lor este total electrizanta. Mi-a placut la nebunie. Nu m-am plictisit nicio clipa. Nici macar perna tare nu m-a mai incomodat.
Max invata sa aibe incredere si in altii decat Stol, iar echipa formata de cei 5 copii este super tare! Si mai este si o subtila poveste de dragoste...
Mi-a placut "Maximum Ride". Titlul este chiar numele protagonistei, curajoasa, inteligenta si altruista Max.
Si sa va mai dau cateva indicii peste care veti da citind cartea: dand la o parte Scoala si Institutul, veti vedea dificultatii unei vieti pe fuga, super-puteri, probleme in gasirea identitatii-parinti, motive si mult mult suspans.
Nu mi-a placut sfarsitul pentru ca m-a lasat in suspans. Nu pot decat sa astept continuarea cu sufletul la gura. Nu regret nicio clipa ca m-am apucat sa citesc "Maximum Ride". James Patterson se pricepe, nu gluma :)
Acum serios:mi-ar fi placut sa fie mai dezvoltata poveste de dragoste. *
NOTA: 5.5
Labels:
james patterson,
max,
maximum ride,
recenzie,
review
Friday, 24 August 2012
Tuesday, 31 July 2012
ŞCOALA-ŢI DĂ BĂTĂI DE CAP? NICI ACASĂ LUCRURILE NU MERG PREA BINE?
În curând, la Editura CORINT JUNIOR, Generala: Cei mai naşpa ani din viaţa mea, de James Patterson şi Chris Tebbetts, una dintre cele mai amuzante cărţi pe care ai pus vreodată mâna! Cu ilustraţii originale, pline de haz!
Dacă eşti “încarcerat” la generală – sau o să fii curând –, cartea asta te-ar putea ajuta să supravieţuieşti.
Mai mult, o să te prăpădeşti de râs la fiecare pagină.
IA VEZI CUM E!
Uneori, cele mai naşpa zile din viaţa lui Rafe Khatchadorian au fost chiar bune.
Alteori, proaste.
Dar, în general, au fost teribil de amuzante.
CONVINGE-TE!
Dacă eşti “încarcerat” la generală – sau o să fii curând –, cartea asta te-ar putea ajuta să supravieţuieşti.
Mai mult, o să te prăpădeşti de râs la fiecare pagină.
IA VEZI CUM E!
Uneori, cele mai naşpa zile din viaţa lui Rafe Khatchadorian au fost chiar bune.
Alteori, proaste.
Dar, în general, au fost teribil de amuzante.
CONVINGE-TE!
* * *
Rafe Khatchadorian este în clasa a şasea şi se confruntă cu numeroase probleme. Din fericire, împreună cu prietenul lui cel mai bun, Leonardo Taciturnu, a conceput planul perfect ca s-o scoată la capăt: Operaţiunea RAFE! Reguli Abolite Fără Ezitare!
Concret, Rafe are de gând să încalce toate regulile din Regulamentul de ordine interioară al Şcolii Generale Hills Village.
Concret, Rafe are de gând să încalce toate regulile din Regulamentul de ordine interioară al Şcolii Generale Hills Village.
Pe scurt, povestea lui absolut incredibilă este următoarea:
- înfruntă şi o înfrânge pe diabolica lui profă supranumită Doamna Dragon,
- îşi vinde sufletul teroristului şcolii, şi tot el îi plăteşte dolar după dolar,
- se luptă cu un trântor adevărat, de mai multe ori,
- pune ochii pe cea mai simpatică fată din şcoală,
- face afaceri cu suc şi dă faliment
- îi răneşte intenţionat-din-greşeală pe toţii oamenii la care ţine.
În cele din urmă lucrurile o iau total razna, iar Rafe trebuie să se hotărască: Îşi doreşte victoria cu orice preţ? Sau este gata să facă faţă regulilor şi adevărurilor pe care le-a tot evitat până acum?
NĂZBÂTII ŞI UMOR ÎNTR-O CARTE PE CARE NU TREBUIE SĂ O RATEZI!
* * *
“Rafe e băiatul rău cu un suflet de aur.” – A.J. Jacobs, New York Times Sunday Book Review
“Ilustraţiile fermecătoare şi un antierou haios şi nebunatic, dar cu care te identifici imediat, au drept rezultat o carte absolut irezistibilă!” – Family Circle
Generala: Cei mai naşpa ani din viaţa mea este cartea lui James Patterson cu cele mai multe reeditări.
- New York Times bestseller (se află pe locul 1 încă de la apariţia sa şi continuă să rămână în top la un an după publicare)
- tradusă în 18 limbi
- recomandată de School Library Journal
- în curând, film produs la Hollywood
* * *
Laura Park, cunoscută ilustratoare, a făcut desenele pentru această carte. Locuieşte în Chicago împreună cu animalul ei de casă preferat… un porumbel.
Pentru mai multe informaţii despre autor şi cărţile sale vizitaţi site-ul www.jamespatterson.com .
Subscribe to:
Posts (Atom)