Mi-a fost dor sa mai scriu o recenzie, avand in vedere faptul ca nu am mai postat de mult pe blog ... Oricum ar fi, m-am apucat-si am terminat cea mai tare carte, volumul 2 din Maximum Ride. Mi-am dorit-o mereu - pe "Scoala s-a terminat pe veci " insa abia acum am reusit sa pun mana pe ea.
Aventurile lui Max continua de aceasta data, tot pe fuga, impreuna cu stolul ei. Am apreciat indeosebi diversitatea personajelor: autoarea nu se sfieste sa le dea puteri supranaturale total unice, deosebite, construind personalitati unice si impresionante, cu adevarat. De aceasta data "stolul" se indruma catre o noua destinatie, undeva departe de Eliminatori. Acum, ce sa facem, nu scapi de cei rai niciodata ...
Oricum, dintr-o lupta grea cu Eliminatori, Fang iese ranit. Rau. Asa ca trebuie sa mearga la spital, unde vine si FBI-ul. De parca nu ar avea ce face ! Cu una cu doua, stolul ajunge sa locuiasca in casa enorma a lui Anne, care pare sa fie ca o mama pentru copii. Acest lucru a fost in regula, insa este imposibil sa nu fi un pic suspicios: oare Anne chiar are intentii bune ?
Fang isi revine, iar acum vine o veste foarte interesanta: Anne i-a inscris pe toti la scoala. Opaaa! Fang isi gaseste o iubita, insa si Max un iubit. Iar ei sunt atat de orbi -nu vad ca sunt perfecti unul pentru altul. Pe langa asta, copiii incearca sa-si gaseasca parintii, si Iggy si-i gaseste, insa nu este un scenariu chiar atat de fericit.
Mi-a placut faptul ca s-a narat si din perspectiva personajelor negative, si anume a lui Ari, care s-a intors din morti. A,si un lucru va mai spun, unul singur: il stit pe TOTAL, cainele lui Angel ? VORBESTE ! Total vorbeste limba oamenilor. LOL.
La scoala sunt tot felul de peripetii, dar nu numai acolo. Apare si o clona de-a lui Max, in mare fiind spus, este plin de peripetii si de originalitate. Cu adevarat original. Bravo James Patterson!
Nota: 5/5
Showing posts with label recenzii. Show all posts
Showing posts with label recenzii. Show all posts
Friday, 15 February 2013
Saturday, 28 July 2012
Viitoare recenzii
Stiu ca am cam intarziat cu recenzia pe care v-o promisessem la "Initierea" de Richelle Mead, doar ca pur si simplu nu m-m simtit in dispozitite sa mai citesc. In fine...Am sa o pun in curand, tinand cont de faptul ca nu am terminat cartea. Am o lista de must-2-read in vacanta, si, pentru mine ordinea nu conteaza, asa ca va las pe voi sa decideti. Din lista urmatoare spuneti recenziile la ce carti vreti mai degraba:
-Sacrificiul de Ana Carey
-...si la sfarsit a mai ramas cosmarul de Oliviu Craznic
-Aleasa de P.C.Cast si Kristin Cast
-Evernight de Claudia Gray
-Atingerea umbrei de Richelle Mead
-Elixirul vietii de Kenneth Oppel
-Sauve-moi(salveaza-ma) de Guilamme Musso in franceza
-Cele 9 vieti ale lui Chloe King
-Experimentul angel de James Patterson
Cam atat momentan. Ei, stiu ca unele nu sunt titluri noi, si probabil ca le stiti si le-ati citit, dar eu tot le voi pune recenzia, daca le citesc.
-Sacrificiul de Ana Carey
-...si la sfarsit a mai ramas cosmarul de Oliviu Craznic
-Aleasa de P.C.Cast si Kristin Cast
-Evernight de Claudia Gray
-Atingerea umbrei de Richelle Mead
-Elixirul vietii de Kenneth Oppel
-Sauve-moi(salveaza-ma) de Guilamme Musso in franceza
-Cele 9 vieti ale lui Chloe King
-Experimentul angel de James Patterson
Cam atat momentan. Ei, stiu ca unele nu sunt titluri noi, si probabil ca le stiti si le-ati citit, dar eu tot le voi pune recenzia, daca le citesc.
Subscribe to:
Posts (Atom)