Showing posts with label recenzii. Show all posts
Showing posts with label recenzii. Show all posts

Friday, 15 February 2013

Recenzie "Scoala s-a terminat pe veci..." de James Patterson

Mi-a fost dor sa mai scriu o recenzie, avand in vedere faptul ca nu am mai postat de mult pe blog ... Oricum ar fi, m-am apucat-si am terminat  cea mai tare carte, volumul 2 din Maximum Ride. Mi-am dorit-o mereu - pe "Scoala s-a terminat pe veci " insa abia acum am reusit sa pun mana pe ea.

  Aventurile lui Max continua de aceasta data, tot pe fuga, impreuna cu stolul ei. Am apreciat indeosebi diversitatea personajelor: autoarea nu se sfieste sa le dea puteri supranaturale total unice, deosebite, construind personalitati unice si impresionante, cu adevarat. De aceasta data "stolul" se indruma catre o noua destinatie, undeva departe de Eliminatori. Acum, ce sa facem, nu scapi de cei rai niciodata ...

   Oricum, dintr-o lupta grea cu Eliminatori, Fang iese ranit. Rau. Asa ca trebuie sa mearga la spital, unde vine si FBI-ul. De parca nu ar avea ce face ! Cu una cu doua, stolul ajunge sa locuiasca in casa enorma a lui Anne, care pare sa fie ca o mama pentru copii. Acest lucru a fost in regula, insa este imposibil sa nu fi un pic suspicios: oare Anne chiar are intentii bune ?

   Fang isi revine, iar acum vine o veste foarte interesanta: Anne i-a inscris pe toti la scoala. Opaaa! Fang isi gaseste o iubita, insa si Max un iubit. Iar ei sunt atat de orbi -nu vad ca sunt perfecti unul pentru altul. Pe langa asta, copiii incearca sa-si gaseasca parintii, si Iggy si-i gaseste, insa nu este un scenariu chiar atat de fericit.

   Mi-a placut faptul ca s-a narat si din perspectiva personajelor negative, si anume a lui Ari, care s-a intors din morti. A,si un lucru va mai spun, unul singur:  il stit pe TOTAL, cainele lui Angel ? VORBESTE ! Total vorbeste limba oamenilor. LOL.

    La scoala sunt tot felul de peripetii, dar nu numai acolo. Apare si o clona de-a lui Max, in mare fiind spus, este plin de peripetii si de originalitate. Cu adevarat original. Bravo James Patterson!

Nota: 5/5

Saturday, 28 July 2012

Viitoare recenzii

 Stiu ca am cam intarziat cu recenzia pe care v-o promisessem la "Initierea" de Richelle Mead, doar ca pur si simplu nu m-m simtit in dispozitite sa mai citesc. In fine...Am sa o pun in curand, tinand cont de faptul ca nu am terminat cartea. Am o lista de must-2-read in vacanta, si, pentru mine ordinea nu conteaza, asa ca va las pe voi sa decideti. Din lista urmatoare spuneti recenziile la ce carti vreti mai degraba:

-Sacrificiul de Ana Carey
-...si la sfarsit a mai ramas cosmarul de Oliviu Craznic
-Aleasa de P.C.Cast si Kristin Cast
-Evernight de Claudia Gray
-Atingerea umbrei de Richelle Mead
-Elixirul vietii de Kenneth Oppel
-Sauve-moi(salveaza-ma) de Guilamme Musso in franceza
-Cele 9 vieti ale lui Chloe King
-Experimentul angel de James Patterson

  Cam atat momentan. Ei, stiu ca unele nu sunt titluri noi, si probabil ca le stiti si le-ati citit, dar eu tot le voi pune recenzia, daca le citesc.