Showing posts with label Claire Denvers. Show all posts
Showing posts with label Claire Denvers. Show all posts

Thursday, 29 November 2012

Recenzie "Stingerea" de Rachel Caine

  "Stingerea" este cartea a saptea din seria "Vampirii din Morganville" si este ultima cartea aparuta momentan in Romania, deoarece urmatoarea (dupa cum am auzit) apare pe la inceputul lui 2013. Oricum, abia o astept!!!  In "Stingerea" apare un nou personaj, si anume Kim. Vesnic goth-ica Eve primeste un rol pe care si l-a dorit extrem de mult intr-o piesa de teatru, iar colega ei, si noua cea mai buna prietena este Kim.
     Aparent, este iubita de toti, chiar si de Michael, insa lui Claire ( protagonista - in caz ca ati uitat) nu-i place deloc si are motive intemeiate.
      In primul rand, Kim este fosta iubita a lui Shane, asa ca exista ceva gelozie intre ele, mai ales ca Kim este inca aprinsa dupa el. In plus, mai este o problemuta: Amelia incepe sa piarda controlul asupra orasului, dupa moartea lui Sam (bunicul lui Michael).  Mai mult, apar si niste vampiri ( il veti cunoaste pe oribilul Morley ) care se revolta pentru a avea dreptul de a vana oamenii in pace. Stiti ca acum in Morganville e democratie, nu? Regulile s-au schimbat, iat vampirii nu au voie sa vaneze oamenii, iar oamenii au dreptul sa poate tepuse pentru aparare.

      Ideea e ca aceasta Kim, atat de draguta si inocenta, facea un film despre Morganville. De fapt, un reality show. Intervieva fiecare vampir, si mai si filma anumite chestii destul de ... secrete. Nu ca oamenii ar fi crezut toate astea, insa ar fi adus o multime de vizitatori in Morganville si l-ar fi facut atractie mondiala!

     O stiti pe Ada? Myrnin a avut o asistenta, pe care, intr-o criza, a ucis-o si a transformat-o in robotul lui personal, cu super puteri, ea fiind ceva extraordiinar din punct de vedere tehnlologic, stapanind portalurile si toate celelalte chichite din Morganville. Ei bine, Ada incearca pe parcursul cartii de o gramada de ori sa o omoare pe Claire.
 Planul lui Kim nu tine prea mult deoarece este prinsa si asta duce la din ce in ce in ce mai multe intrigi, probleme, din ce in ce mai mult suspans!
    Dupa parerea mea, "Stingerea" este mult mai buna decat romanele precedente. Mi se pare plina de suspans, Claire evolueaza intr-un mod splendid, devenind un personaj extraordinar, plin de parti bune si de nu caracter demn de mandrie :) Rachel Caine a facut o treaba buna! Shane este adorabil, l-am indragit toata cartea.

NOTA: 5/5

Saturday, 24 November 2012

Recenzie "Carpe corpus" de Rachel Caine

 Volumul sase din seria "Vampirii din Morganville" aduce cu sine continuarea luptelor dintre Bishop si Amelie, dar si mult asteptatul deznodamant. Din nou, am fost surprinsa sa vad evoluia personajelor.Cresc, se schimba, devin fie mai bune, fie mai rele, si asta m-a facut sa ma simt bine, ca privitoare la toate aceste schimbari.
   Ma credeti ca, cu toate ca am terminat cartea acum cat, cinci minute sa fie?, nu-mi amintesc nimic, atat de bulversant a fost, atat de captivant, si de neasteptat.

   Daca va aduceti aminte de sfarsitul volumului cinci, atunci va vine in minte clipa in care Bishop lasa un tatuaj complex pe incheietura mainii lui Claire, care o obliga sa se supuna cererilor lui, ori de cate ori o cheama, devenind un pion. Din acel moment, in vreme ce Shane si tatal sau, Frank, sunt la inchisoare, Michael este aparent de partea lui Bishop iar Eve, vesnica adepta a genului goth se revolta impotriva prietenilor ei, va dati seama ca gasca lor s-a cam spart.

    Myrnin a fost un personaj foarte interesant. Intre nebunie si semiluciditate, el este un amestec de inteligenta, sclipire, dar si de cruzime, pe de-o parte. Shane a fost superb, ca de obicei. De la prima pagina pana la ultima m-am indragostit iremediabil de el, si de cat de simpatic poate fi.
     Aparent, Amelie a pierdut puterea, insa in realitate ea si cu Oliver, dar si alaturi de Sam Glass, bunicul lui Michael pandesc din umbra, in speranta de a castiga lupta finala pentru puterea de a stapani Morganville-ul. Oana la urma aflati si identitatea criminalului care a ucis fetele din romanele precedente. Pemtu mine nu a fost o mare surpriza, deoarece banuiam aceca persoana. Monica a fost, ei bine, destul de ciudata. Pe de-o parte afurisita, ca de obicei, insa pe de alta o adolescenta care si-a pierdut tatal, a carei mama este pe duca in privinta sanatatii mintale, cu un frate curajor pe care risca sa-l piarda. Greu, nu?

In "Carpe corpus" a mai aparut un pesonaj, si anume Ada, robotul vampir creat de Myrnin, care, ca spirit, era o tanara din epoca victoria, in forma bidimensionala. Mi-a fost destul de greu sa mi-o imaginez. Ce pot afirma clar despre stilul general al lui Rachel Caine este ca te tine ca pe ace. De suspans, e suspans. Idei originale? Bineinteles! Este  fenomenala ca scriitoare. Eu va recomand seria "Vampirii din Morganville". Acum, ca va place, ca ma luati in serios, ca nu, voi decideti, insa va indemn cu toata inima sa incercati. N-aveti ce pierde, nu?

Nota mea este 4.5 / 5

Thursday, 16 August 2012

"Banchetul nebunilor" (VM4) de Rachel Caine -recenzie

 Dupa cum cred ca stiti, blogul asta e de prin aprilie, cam asa, si eu m-am apucat de toata chestia cu lectura prin vara trecuta si au fost o gramada de carti pe care nu le-am mai citit pentru ca nu am avut cum. Ei bine, acum m-am apucat sa continui seria "Vamprii din Morganville". Sincer, eu nu stiu de ce nu le-a placut mulora. Adica, recunosc nu e de 10, dar nici de 6 nu e.

   Stiti ca probleme se complicasera de mii de ri mai mult la sfarsitul volumului 3. Parintii lui Claire locuiesc in Morganville, si mai vine si Bishop(al carui nume la sah inseamna "nebunul"). Toti vampirii sunt super panicati de sosirea lui Bishop. Personajul de care mi-a placut cel mia mult pe parcursul cartii a fost Myrnin. Va mai amintiti ca el fusese foarte afectat de maladia vampirilor, si era in celula, intr-un fel de inchisoare pentru nebuni. E complicat, sa va explic mai pe intelesul vostru:
     Panica mare la sosirea lui Bishop, cu Ysandre si Francois, doi vampiri periculosi. Oliver si Amelie fac tabara comuna, pentru infrangerea lui Bishop. Pe Amelia nu am mai putut sa o sufar cartea asta(e fiica lui Bishop, apropo) pentru ca pur si simplu e o scorpie de gheata.

     Romanul, cu toate ca are in centru problemele cu vechiul vampir, mai si combina iubirea(dintre Shane si Claire, sau dintre Eve si Michael), prietenia, emotia, si...ate probleme. De Jason nu scapam nici de data asta(fratele lui Eve). E foarte electrizant romanul. Mi s-a parut mult mai bun decat "Aleea intunericului". Descrierile sunt ireprosabile, iar dialogurile la fel. Rachel Caine scrie farte frumos. 

  Sarind peste alte detalii, care probabil v-ar face sa numai aveti nicio surpriza cand cititi, Bishop oraganizeaza un Banchet de bun venit. Faza e ca nu este o veste buna de loc. Acolo are sa se intample ceva, si inca foarte grav si se merge dupa o noua chestie: vampirii isi aleg partenerii din randul oamenilor. Shane este obligat sa merga cu superba dar periculoasa Ysandre, Michael merge cu Monica (!!!), iar Eve cu Oliver(soc!). Mda, Claire este pe dinafara, si Amlie o pune sa ramana acasa. Dar nu a spus a cui casa nu?
   
   Claire continua cercetarile impreuna cu un doctor de specialitate in tratarea maladiei care ii afecteaza pe vampiri, si, testand pe Myrnin rezultatul obtinut, chiar da roade! Acum vedem si cat tmp...
    Daca a fost o carte buna: da! Daca ati citit primele 3 volume si nu sunteti siguri daca merita si al patrulea, eu va spun ca da. Adica, serios chiar e bun!
    

    Axa cartilor:
-mai slabe:
  Aleea Intunericului
Naluca si nalucul 

Mai bune:
Nascuta la miezul noptii
 Ingerul mecanic
Jocurile foamei


 Sper sa va fi lamurit cam unede se situeaza pe axa.Pai, asta e tot. Punctul culminant e bun, ca de obicei, nu v-ati obisnuit deja?
   De ce 4.3/ 5? Penttru ca mi s-a parut ca a cam complicat prea mult povestea, implicand multe personaje si ma intreb de ce, ca sa istraga atentia si sa te ia prin surprindere dupaia?

NOTA: 4.3/5